Gospodyna. Zaradnik domowy

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
literatura polska
Ag2S

Czasem bardzo się nie chce, ale trzeba. Niekiedy się zachce, ale nie wiadomo jak. Zarówno tym, co mają dwie lewe ręce, jak i tym z głową na karku, przyjdzie z pomocą zaradnik domowy, który prosto, wdzięcznie i pociesznie podpowie, jak utrzymać w ryzach swoje cztery ściany. Chociaż moda na perfekcyjność przeminęła, to paniom i panom domu przyda się garść porad babci, mam, ciotek, wujków i innych krewnych oraz znajomych. Na dokładkę dostaniemy ciekawostki z lamusa i kuriozalne przepisy sprzed lat, na przykład dowiemy się o zbawiennym wpływie kiszonej kapusty na czystość dywanu. Nie zabraknie też receptur oryginalnych domowych wyrobów wszelkiej maści i użyteczności, a wszystko to ujęte w wyśmienitą formę graficzną, okraszone dowcipnymi kolażami i ilustracjami.
Bez nadęcia i ze swadą „Gospodyna” namawia, aby czasem pobawić się w dom.

źródło opisu: http://nk.com.pl/

źródło okładki: http://nk.com.pl/

Wkp | 2016-10-26
Na półkach: Współpraca

TRADYCYJNA HOUSE MANAGER

Z określeniem House Manager w odniesieniu do Kury Domowej spotkałem się sam już nie wiem gdzie kilka lat temu. Świat idzie naprzód, wszystko się zmienia, także nazewnictwo, nie mniej mimo upływu lat pozostają zarazem rzeczy niezmienne. Porady naszych babć, ich matek i matek ich matek to nie tylko ciekawostki, ale przede wszystkim sprawdzone sposoby na wiele rzeczy. Warto je przypomnieć i to właśnie, w uroczy i dowcipny sposób zrobiła Kasia Dyna.

Jak usunąć z ubrań gumę do żucia? Co zrobić by skóra nie podrażniała się przy goleniu a hodowanie zarostu nie wiązało ze swędzącymi niedogodnościami? Jak samemu stworzyć kosmetyki, a jak pozbyć rdzy w blachach do pieczenia? Co poradzić na plamy tłuszczu? A może jesteście ciekawi jak przygotować dobrą, kruchą panierkę czy pieczone skórki ziemniaków? Coś jeszcze? Bardzo dużo! W końcu w domu bez trudu możecie zrobić płyn do mycia naczyń czy proszek do odświeżania dywanów, trzeba tylko wiedzieć jak, a to już Wam powie...

Jestem typową kurą domową. Wiem, że wiele kobiet nie lubi tego określenia, ale mnie ono wcale nie przeszkadza. Ja naprawdę uwielbiam spędzać czas w domu z bliskimi. Niekiedy mam lenia, nie chce mi się czegoś zrobić, nuży mnie kolejne wymyślanie obiadków i dostaję szału na myśl o zmywaniu, ale prawdę mówiąc nie zamieniałabym tego na nic innego. Nie ciągnie mnie do wielkiego świata ani do ludzi. Nie jestem karierowiczką, która marzy o awansie i o tym by szef dostrzegł moje starania. Za to lubię ciszę i spokój. Uwielbiam bawić się z moimi córkami, tworzyć z nimi coś kreatywnego, wspólne siedzenie przed telewizorem i czytanie opowiadań. Lubię mieć obiad na czas i pusty kosz na bieliznę w łazience. Lubię zwykłe proste życie. Wiem, że przyjdzie moment, że ta sielanka się skończy, ale póki co, korzystam z niej ile się da ;)

Jak każda gospodyni domowa, zarówno ta całodobowa, jak i ta, która musi pogodzić życie zawodowe z prywatnym - mam swoje sekrety. Wywabianie plam, czyszczenie...

Kasia | 2016-10-26
Przeczytana: październik 2016

jestem naprawdę oczarowana Gospodyną i część zawartych w niej rad zamierzam jak najbardziej wprowadzić w życie. O innych będę pamiętać w bardzo kryzysowych sytuacjach, nigdy nic nie wiadomo, prawda? A nuż, będę się musiała nimi ratować? Wszystkim miłośnikom tego typu poradników, jak najbardziej polecam!

Cała opinia:

Dominika | 2016-10-19
Na półkach: Posiadam

Na serio i z przymrużeniem oka, czyli "Gospodyna. Zaradnik domowy" Kasi Dyny
Na rynku wydawniczym jest mnóstwo przeróżnych poradników, nie za bardzo orientuję się w tym temacie, bo najzwyczajniej w świecie nie czytam poradników, ale na książkę Kasi Dyny zwróciłam uwagę, ponieważ spodobał mi się tytuł będący grą słowną. Jeżeli szukacie poradnika, który trochę na serio, a trochę z przymrużeniem oka traktuje porady, to "Gospodyna. Zaradnik domowy" będzie strzałem w dziesiątkę, zwłaszcza że autorka bawi się konwencją, a jednocześnie serwuje garść bardzo przydanych porad, z których z powodzeniem można skorzystać, a co najważniejsze nie wymagają dużo zachodu i specjalnych umiejętności. Nie wpadajcie w rozpacz, kiedy dziecko postanowi namalować na ścianie jakieś arcydzieło, bo nigdy nie wiadomo, czy to nie kolejny Picasso, a poza tym w książce znajdziecie na to sposób. Masło klarowane, które dla mnie do tej pory było czarną magią okazuje się bardzo łatwe do zrobienia, podobnie rzecz ma...

Szczere-Recenzje | 2016-10-24

Jeden z najlepszych poradników jakie przeczytałam, bo zalecane w nim sposoby na rozmaite codzienne kłopoty są proste, sprawdzone i skuteczne. Nie wymaga się tu od nas żadnej wiedzy tajemnej czy robienia egzotycznych zakupów. Kasia Dyna napisała sympatyczną książkę o tym jak być bardziej gospodarnym, czyli oszczędnym, zaradnym, ekologicznym domowym człowiekiem. Znajdziecie tu porady jak zdrowo i szybko posprzątać dom przy użyciu głównie octu, szarego mydła i sody oczyszczonej, jak gotować by niczego nie zmarnować, a potem jeszcze doczyścić gary, a także jak zadbać o siebie przy użyciu domowej roboty maseczek, pillingów i płukanek do włosów.
Jak dla mnie ta książka to rewelacja. Od zawsze uważam, że babcine sposoby są najlepsze. No i wielkim plusem książki jest też oprawa graficzna, będąca dziełem autorki:) Bardzo polecam.

Kasiek m | 2016-10-27
Na półkach: 52/2016
Przeczytana: 27 października 2016

liebeistfad | 2016-12-13
Na półkach: Ulubione
Przeczytana: 13 grudnia 2016

Nie cierpię sprzątać wtedy, kiedy ktoś mi sugeruje, że powinnam posprzątać... Tym bardziej, kiedy nie mam pojęcia jak się zabrać za poszczególne przypadki (małe i większe) :) Na szczęście od niedawna mam pod ręką poradnik Gospodyny który ujawnił przede mną kilka life hacków. Dzięki temu czuję się tak, jakbym cały czas miała obok siebie mamę, która zawsze jest w stanie uratować sytuację lub podszepnąć kilka przydatnych informacji co-i-jak-zrobić. Książka jest duża i czytelna, ma wiele pięknych grafik wykonanych przez autorkę i zdecydowanie odbiega wizualnie od większości książek na sklepowych półkach. Serdecznie polecam małym i dużym, paniom i panom, mamom i córkom!

Iwona_C_ | 2016-10-24

Wydawać by się mogło, że rynek wydawniczy jest już przesycony cudownymi poradnikami dotyczącymi prowadzenia domu, poprawiania własnej urody czy gotowania. Jednak Gospodyna znacznie różni się od ostatnio promowanych pozycji. Jest to książka, która w nienachalny sposób przypomina dawne mądrości naszych babć i mam. Autorka potraktowała temat poważnie, jednak w niektórych momentach puszcza do nas oko np. przypominając „kurioza z dawnych lat”.

Gabryella | 2016-10-30
Przeczytana: 30 października 2016

Z całej tej książki jest może z 6 "porad", których faktycznie nie znałam reszta to w większości znane rzeczy. Momentami fajnie napisana, ale treści bardzo mało i też mało wartościowa. Uważam, że nie warto wydawać tyle pieniędzy na tego typu książkę. Zainwestujcie w coś innego.

Ewa | 2016-11-30
Przeczytana: 24 listopada 2016

Książka jest wspaniała, zabawna i pięknie wydana.