Król ptaków

Le Roi des Oiseaux
bajka, morał, ptaki
bajki
Puchatka

Pewnego dnia, z niewiadomego powodu, ptaki postanowiły wybrać spośród siebie króla. W tym celu zorganizowały wyścig - ten który dotrze najbliżej Słońca, zostanie królem...

Finał wyścigu jest zabawny i zaskakujący. Książka urzeka klimatycznymi ilustracjami w kolorach czarnym i pomarańczowym. Dowcipna, bajkowa historia z morałem oswaja dziecko z nazwami wielu gatunków ptaków.

źródło opisu: http://wydawnictwo-dragon.pl/product/777

źródło okładki: http://wydawnictwo-dragon.pl/product/777

Puchatka | 2016-10-20
Przeczytana: 20 października 2016

Pewnego razu wszystkie ptaki świata zebrały się w jednym miejscu, by wybrać spośród siebie tego, który zostanie królem. Dlaczego w małych ptasich główkach narodził się taki pomysł? Tego nie wiemy, ale z pewnością razem z dzieckiem możemy wysunąć jakąś hipotezę. U nas powstała osobna historia (a właściwie kilka wersji), którą z powodzeniem mogłybyśmy wypełnić Wam czas. Wierzę jednak, że z pomocą rodzica każdy maluch będzie w stanie podać kilka powodów - tu naprawdę można uruchomić wyobraźnię!

Wybór króla wcale nie jest taki oczywisty - wierzcie mi, kiedy zobaczycie to ptasie skupisko, polegniecie w przedbiegach! Który powinien królować? Najpiękniejszy, najszybszy czy może najmądrzejszy? Ptaki miały twardy orzech do zgryzienia, jednak szybko doszły do porozumienia. Czy słuszne były te zawody, czy sprawiedliwe? O tym na pewno będziecie mieli okazję porozmawiać z dzieckiem przy okazji poznawania kolejnych ptaszków, w tym nielotów!

Książka jest wspaniale wydana (ogromna),...

Klaudia Cebula | 2017-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2017

"Król ptaków" to książka z przemyślaną minimalistyczną konwencją kolorów. Wsród barw jakie znajdują się w książce nie występują inne niż te, które widzicie na okładce. Książka bazuje jedynie na trzech kolorach.
Ale wewnętrznie nie jest wcale uboga. I ten minimalizm też nie wpływa negatywnie na opowieść, a wręcz pozwala się skupić na tym co ważne.
W królestwie ptaków nie ogłoszono jeszcze króla. Do miana władcy pretendują wszystkie ptaki. Zadanie jest proste, ten który najdłużej przebędzie podniebny lot zostanie królem ptaków. Wszystkie zwierzęta zmotywowane chciały powalczyć. Nawet swych szans próbowały nieloty. Po zaciętej walce na prowadzenie wysunął się jeden jedyny już ptak. Domyślacie się? Tak to orzeł. Ale i ten w końcu opadł z sił. Ku zdumieniu wszystkich ptaków naraz z jego skrzydeł wyfrunął maleńki mysikrólik, który z gracją wygrał wyścig.

Morał książki jest dyskusyjny. Po pierwsze sprytem można wiele osiągnąć. Ale czy na pewno była to uczciwa walka? Czy warto w ten...

Ewa | 2016-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2016

Poniższa recenzja, wzbogacona zdjęciami ilustracji, ukazała się również na moim blogu Świat według Lilii: http://swiatwedluglilii.pl/dla-dziecka/wyscig-o-miano-krola-ptakow/

Jakie cechy powinien posiadać przywódca, by wśród poddanych wzbudzać respekt, by cieszyć się ich przychylnością, by rządzić i dowodzić niepodzielnie?

Historia zna przypadki władców, którzy zdobywali trony nie poprzez sukcesje czy dzięki koneksjom. Zaszczytny tytuł przypadał mężnym i inteligentnym jednostkom, tym, którzy potrafili przetrwać w ekstremalnych warunkach, bez względu na to czy wywodzili się z arystokratycznych rodów czy ze społecznych nizin.

Nie inaczej wygląda kwestia przyznania korony przedstawicielowi fauny. Wszakże każda nacja potrzebuje kogoś, kto będzie ją reprezentował, wytyczał jej cele i mądrze zarządzał.

Gwendal Le Bec postanowił nakreślić powyższy proceder wśród skrzydlatych stworzeń.

Jednego możecie być pewni- wybór Króla Ptaków nie był oczywisty.

Duży format książki ma wiele...

ksiazkawprezencie | 2016-12-13

Przewrotna bajka zwierzęca o tym, że czasem główną nagrodę zgarniają najsłabsi, a wygórowane ambicje nie zawsze są najlepszym przewodnikiem. A przy okazji lekcja graficznego smaku.

Autor otrzymał za „Króla ptaków” nagrodę dla najlepszej książki obrazkowej na targach książki dziecięcej w Montreuil nieprzypadkowo, bo to właśnie rysunki są clou tej pozycji. Nieźle przetłumaczony tekst o ptasim sejmiku, który aby wybrać skrzydlatego króla organizuje zawody (zwycięzca musi dolecieć jako pierwszy do słońca), to okazja do graficznego popisu Gwendala Le Beca. Mistrzowska kreska wspierana przez wysmakowane plamy różu i szarości świetnie oddaje zróżnicowanie anatomiczne ptaków i ruch, a duży format pozwala w pełni docenić grę pustą przestrzenią kartki. Rysunki są szczegółowe i nie znudzą się nawet przy wielokrotnym oglądaniu – również rodzicom.

Więcej recenzji na: www.ksiazkawprezencie.pl

jagarkar | 2017-03-01
Przeczytana: 01 marca 2017

Niestety, wbrew moim oczekiwaniom, znałam już tę historię. Sam Autor w dedykacji wspomina o tym, że usłyszał ją od ojca, któremu wcześniej opowiedział ją dziadek Autora. To, że historia była mi znana, nieco osłabiło efekt końcowy, jednak książka jest bez wątpienia warta przeczytania, a PRZEDE WSZYSTKIM obejrzenia.

Jeśli Waszym dzieciom spodobała się ta historia, polecam wersję anglojęzyczną czytaną przez świetnego Melvyna Hayesa. Do tekstu dołączone są zadania, więc to bardzo edukacyjna rzecz :)

Przetłumaczenia | 2017-05-28
Przeczytana: 28 maja 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka pięknie zilustrowana. Jednak poza tym "nie powala". Ani treść nie przynosi dzieciom jakichś ciekawych wiadomości o ptakach, ani końcówka nie przynosi szczególnego przesłania (mały ptaszek budzi się na grzbiecie orła pod koniec wyścigu i dzięki temu, będąc wypoczętym, może wygrać wyścig i zostać królem). Może być interpretowana albo jako nauka, że nie zawsze zdolności i wysiłek wystarczają, by odnieść sukces, że czasem potrzebny jest łut szczęścia i że można dać z siebie wszystko, ale nie zwyciężyć (i to byłoby fajne przesłanie dla dzieci przygotowywanych od małego do wyścigu - nomen omen - szczurów). Może być jednak interpretowana jako przesłanie: w życiu najważniejszy jest spryt i nieważne są środki, ale osiągnięty cel (bo ptaszek przecież powinien przyznać się, że sam nie dotarł tak daleko, i oddać sprawiedliwość - i koronę - orłowi). I to już mi się nie podoba.

urban_astronaut | 2016-10-28
Grzegorz Andruszko | 2017-05-08