13 powodów

Okładka książki 13 powodów
Jay Asher Wydawnictwo: Rebis Seria: Salamandra literatura młodzieżowa
272 str. 4 godz. 32 min.
Kategoria:
literatura młodzieżowa
Seria:
Salamandra
Tytuł oryginału:
Thirteen Reasons Why
Wydawnictwo:
Rebis
Data wydania:
2017-03-28
Data 1. wyd. pol.:
2009-04-21
Data 1. wydania:
2011-06-14
Liczba stron:
272
Czas czytania
4 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380621862
Tłumacz:
Aleksandra Górska
Tagi:
trzynaście powodów depresja thriller literatura amerykańska melancholia młodość samobójstwo samotność śmierć utrata sensu życia

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Szczurołap Jay Asher, Jessica Freeburg
Ocena 7,0
Szczurołap Jay Asher, Jessica ...
Okładka książki Ty, ja i fejs Jay Asher, Carolyn Mackler
Ocena 6,4
Ty, ja i fejs Jay Asher, Carolyn ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Opinia

avatar
283
276

Na półkach: , ,

Książka, która nigdy nie powinna być wydana, ewentualnie można byłoby przeznaczyć ją tylko dla dorosłych czytelników. Ale lansowanie tej powieści jako hitu dla nastolatków to igranie z ogniem, bo skoro u 25-latki z poukładanymi priorytetami była w stanie zrobić trochę zamieszania, to nie wiadomo, jakich szkód może narobić w nieukształtowanym jeszcze umyśle nastolatka, narażonym na wszystkie aspekty funkcjonowania w społeczności szkolnej.

Główna bohaterka powieści, Hannah, nie żyje, czego możemy się dowiedzieć już z okładki książki. Popełniła samobójstwo i w 13 nagraniach zarejestrowanych na kasetach magnetofonowych wyjaśnia, co ją do tego skłoniło. Wszyscy spodziewamy się, że była ofiarą długotrwałej przemocy psychicznej, a może i fizycznej, że sprzysięgli się przeciw niej wszyscy uczniowie i nauczyciele, była ośmieszana na forum i poniżana. Znamy to ze swojego podwórka, prawda? Tymczasem wśród powodów, które Hannah podaje, znajdują się tak traumatyczne zdarzenia jak to, że nikt nie skomplementował jej nowej fryzury albo że koleżanka nie poświęcała jej czasu na imprezie, na którą wspólnie pojechały. I jeszcze to, że jej nazwisko znalazło się na liście najbardziej atrakcyjnych pierwszoklasistek w szkole. Trochę poważniej robi się pod koniec książki i jestem w stanie w pewnym stopniu zrozumieć poczucie winy Hannah. Nie sądzę jednak, żeby miały one być dobrym usprawiedliwieniem targnięcia się na swoje życie.

Należy tu też wyjaśnić jedną kwestię - to, czego Hannah doświadczyła na swojej imprezie, to nie był gwałt. O gwałcie można mówić tylko wtedy, kiedy jedna ze stron w jakikolwiek sposób wyraża swój sprzeciw, tymczasem ona sama znalazła się w towarzystwie tego chłopaka, rozebrała się i nie pisnęła ani słowem, że nie ma na to ochoty. Od takich nadinterpretacji autor powinien się powstrzymać, bo przesada w każdą stronę prowadzi do nadużyć. Nadużyciem są z resztą już same kasety, ponieważ stanowią ewidentnie dowód na to, że nastolatka szuka pretekstu, by odebrać sobie życie, przy okazji nie zważa na to, że może je zrujnować innym. Przyjrzyjcie się tej dziewczynie - jest nowa w szkole, trudno jej się odnaleźć, ma żal do kolegów, że po jej odejściu będą prawdopodobnie żyć normalnie, że nie nawiązały się między nimi głębsze więzi. Ale czy ona coś ze swojej strony zaproponowała? Z powieści wyłania mi się postać nudnej dziewczyny, która nie ma zainteresowań, nie udziela się w żadnych zajęciach pozalekcyjnych i wyraża tylko swoje oczekiwania. Trudno się dziwić, że miała problemy z nawiązaniem przyjaźni. Tylko czy to powód, żeby obwiniać innych o swoje niepowodzenia?

Jaki był cel napisania tej książki? Można się spierać i szukać głębszego sensu. Przeciwdziałanie przemocy w szkole. Empatia. Zwrócenie uwagi na to, czy nie ranimy kogoś naszym postępowaniem. Ograniczenie liczby samobójstw wśród nieletnich. Ale prawda jest taka, że większości przedstawionych sytuacji nie można nawet w naciągany sposób zaliczyć do przemocy, a kreowanie w ludziach sztucznego poczucia winy za czyjeś nieudane życie, może prowadzić do fali depresji i innych samobójstw. Lata szkolne bywają okrutne, ale na liceum życie się nie kończy. My to wiemy, ale czy po premierze tej książki dowiedzą się wszyscy licealiści?

Książka, która nigdy nie powinna być wydana, ewentualnie można byłoby przeznaczyć ją tylko dla dorosłych czytelników. Ale lansowanie tej powieści jako hitu dla nastolatków to igranie z ogniem, bo skoro u 25-latki z poukładanymi priorytetami była w stanie zrobić trochę zamieszania, to nie wiadomo, jakich szkód może narobić w nieukształtowanym jeszcze umyśle nastolatka,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    12 071
  • Chcę przeczytać
    5 614
  • Posiadam
    2 702
  • Ulubione
    571
  • 2018
    228
  • Teraz czytam
    222
  • Chcę w prezencie
    153
  • 2017
    151
  • E-book
    69
  • Z biblioteki
    68

Cytaty

Więcej
Jay Asher Trzynaście powodów Zobacz więcej
Jay Asher Trzynaście powodów Zobacz więcej
Jay Asher 13 powodów Zobacz więcej
Więcej

Video

Video

Podobne książki

Przeczytaj także