Wizja lokalna

Okładka książki Wizja lokalna
Stanisław Lem Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Lem fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Lem
Wydawnictwo Literackie
2017-04-20
1982-01-01
literatura polska fantastyka

Okładka książki Świat na krawędzi. Ze Stanisławem Lemem rozmawia Tomasz Fiałkowski Tomasz Fiałkowski, Stanisław Lem
Ocena 7,1
Świat na krawę... Tomasz Fiałkowski,&...
Okładka książki Tako rzecze Lem. Ze Stanisławem Lemem rozmawia Stanisław Bereś Stanisław Bereś, Stanisław Lem
Ocena 8,0
Tako rzecze Le... Stanisław Bereś, St...

Wyróżniona opinia i

Wizja lokalna

przeczytanych książek 2453 napisanych opinii 2372

Nie tak świetne jak Solaris ale nadal jest to bardzo dobra książka.

Nie tak świetne jak Solaris ale nadal jest to bardzo dobra książka.

Zabawna książka Lema. Mnóstwo neologizmów, jego inwencja w wymyślaniu słów i zabawie ich znaczeniami jest doprawdy niezwykła. Encjanie - ludzie ptaki.

Jest to świetna lektura, moim zdaniem również dla ucznia liceum. Widzę tutaj też świetny materiał na film.
Ma w sobie wszystko czego można oczekiwać od dobrej książki: dużo humoru, autoironii autora, przezabawne (na pewno dla polskiego czytelnika) słowotwórstwo w odniesienie do Kurlandii. Jedne z moich ulubionych to "ozadnik" i "pierdziel" :)
Poza tym to niesłychana mnogość, przejrzystość i trafność prezentowanych, często bardzo odmiennych poglądów filozoficznych. Uświadamiają nam jak bogatą wewnętrzną dysputę musiał Lem odbyć w swojej głowie lub być może w jakimś gronie. W dodatku wszystko to jest okraszone ciekawą fabułą, która cechuje się bardzo zmiennym tempem. Muszę jednak przyznać, że ceną tego są fragmenty opisujące ziemskie syntetyczne przewidywania i źródła nt. Encji, które były dla mnie bardzo trudne do przebrnięcia. Z resztą autor jest tego świadom i daje to do zrozumienia czytelnikowi. Jest to też celowy zabieg, który pokazuje jak mocno wszystko co do nas dociera jest zniekształcone, jak mocno zależy od tego kto tę informację przygotowuje, że nie ma informacji obiektywnej i że większość nieporozumień wynika z braku poznania obcego (podróże kształcą).
No i nie sposób nie wspomnieć o wizytówce Lema czyli futurystycznej wizji świata. Nie dość, że książka ta jest kolejnym dowodem na to, że Lem przewidział bardzo wiele aspektów naszej obecnej rzeczywistości to na dodatek Lem wybiegł wiele dziesiątek, setek i tysięcy lat dalej. Jest w tym niesamowicie przekonujący. Warto też wspomnieć o tym, że wymyślone przez niego idee, technologie i proste urządzenia są niesłychanie zgrabne. Kolejny przebłysk geniuszu uwidacznia się dzięki doświadczeniom wynalazczym z dzieciństwa i podstawom inżynierskim Lema.
Książka ma też głębszy przekaz, który moim zdaniem jest przejawem jego przeżyć związanych z wojną i oswojenie, wytłumaczenie okrucieństw z nią związanych.
Szuka uzasadnienia obecności cierpienia w ludzkim życiu poprzez pokazanie degenerującego wpływu idylli na samopoczucie i postępowanie istot rozumnych. Chce nam powiedzieć, że człowiek zawsze musi mieć wyzwanie, że komfort zabija. Stara się przestrzec przed drogami jakie już wkrótce otworzą się przed nami w związku z rozwojem sztucznej inteligencji. Dla mnie szczególnie bliska jest pierwszy raz poznana przeze mnie idea trzech światów oraz polemika Luzańskiego ektoka sprowadzająca ją do dwóch światów. To tylko kilka najważniejszych dla idei jakie porusza autor, jest jeszcze kilka, które na pewno znajdą swoich amatorów.
Uczta dla umysłu. Bardzo polecam.

Poza tym to niesłychana...

Niesamowite jaką wyobraźnię miał Stanisław Lem...
Opis książki mówi nam o "próbie skonstruowania modelu przyszłej cywilizacji" i "satyrze politycznej". Muszę przyznać iż od początku satyrę widziałam, ale "próby..." praktycznie wcale, a na pewno nie w pełni - Lem w tak nietypowy sposób prowadzi narrację i prowadzi czytelnika de facto od tyłu - to co czyta się na początku to z pozoru bełkot i dopiero po przeczytaniu prawie całości książki można się domyślić o co chodziło na początku.
Trudna lektura, męczyłam się z nią długo. Kiedyś zamierzam jeszcze raz przeczytać "Wizję lokalną" - może będzie łatwiej, bo już znam cały kontekst.
Naprawdę polecam, zwłaszcza ambitnym czytelnikom!

Niesamowite jaką wyobraźnię miał Stanisław Lem...

Żadna inna książka Lema tak bardzo mi się nie podobała. Początek fenomenalny, ale późniejsza część była strasznie męcząca.

Bardzo trudna lektura. Chyba najtrudniejsza pozycja Lema jaką dotąd czytałam. Myślę, że zrozumiałam około 50 procent. Z pewnością do powtórnego przeczytania. Miłymi chwilami oddechu były przygody Ijona Tichy'ego - bo reszta to prawdziwie ciężka rozprawa filozoficzna. Uffffffffff

Na półkach: , , , , , ,

Ja wiem, że to Lem, że wielkim pisarzem był, że nas zachwyca i że trzeba klękać... nie, nie. Skończyłem z tym. Lem był genialnym człowiekiem, wielkim wizjonerem i świetnym pisarzem, popełnił wiele wybitnych dzieł, ale Ijon Tichy oraz Roboty/Cyberiada na pewno (wg mnie) nimi nie są (w każdym razie nie wszystkie dzieła z w/w uniwersami związane).

To groteskowe oblicze Lema, pełne słowotwóczych wytrysków jest trudne w odbiorze, nudne i sprawia wrażenie bełkotu. Dla uzasadnienia oceny próbka (dość reprezentantatywna) tego dzieła:

Delektacyjną masę towarową tworzą: wjaźnicowanie, felicytacja taśmowa oraz przykrawana na miarę indywidualną, opychanie przepychem, zaszczycanie, dosładzanie oraz syntetyczne preparowanie karier (synprekary), przy wsparciu wybieractwem docelowym. Są to zindustrializowane działy informatyki hedotelicznej, czyli lubociągowej. Zgodnie z dewizą Luzanii „Fac quod vis” każdy obywatel robi, co chce, a zadaniem państwa jest maksymalizacja szczęśliwości powszechnej. Administracja posługuje się hedometrią, czyli pomiarem ilości tych lubych doznań, jakie można przetłoczyć drogami nerwowymi obywatela w ciągu życia.

Mogę tylko za Gombrowiczem rzec: "Nikogo nie przewierca. Nikogo to nic nie obchodzi, wszystkich nudzi. Nikt nie może przeczytać więcej niż dwie lub trzy strofy. O Boże! Nie mogę..."

To groteskowe oblicze Lema,...

Książka przedstawia nader intrygującą wizje świata. Niezwykle spodobała Mi się ta pozycja. W Moim mniemaniu, jedna z lepszych książek Pana Lema.

Na półkach: , , , ,

Rok 2021 rokiem Stanisława Lema.
Książka 16 z 20.
Kolejne spotkanie z Ijonem Tichym wypadło całkiem okazale. Kto lubi Lema nie będzie zawiedziony. Potrzeba geniusza, żeby Wizję przetłumaczyć na język obcy.
Plusy:
- oryginalna wizja rozwoju cywilizacji ziemskiej przedstawiona na przykładzie planety Encji;
- aluzje do sytuacji na świecie w latach 80-tych ubiegłego wieku, pokazanie dwóch różnych ideologicznie narodów;
- kto ma lepszy ustrój społeczny Luzania, czy Kurdlandia, czy obydwa nie są rządami totalitarnymi, bez możliwości wyboru;
- czy można na siłę uczynić człowieka dobrym, a może potrzebne jest mu też zło;
- wiele głębokich przemyśleń na temat sensu bytu, życia, religii;
- poruszenie problemu nieśmiertelności i zaufania do technologii;
- bawi, śmieszy, ale też zmusza do refleksji;
- spora dawka humoru, groteski, zabawnych neologizmów;
- sformułowanie, że ewolucja nas skrzywdziła, bo nasze narządy rozrodcze znajdują się blisko odbytu rozbawiła mnie do łez.
Minusy:
- trochę słabsza środkowa część opisująca podróż na Encję.
Ogółem książka bardzo dobra.

Rok 2021 rokiem Stanisława Lema.
Książka 16 z 20.
Plusy:
- aluzje do sytuacji na świecie w latach 80-tych ubiegłego wieku,...

Dla mnie ta pozycja ma zbyt duży poziom abstrakcji.

Dla mnie ta pozycja ma zbyt duży poziom abstrakcji.