Fuller

Wydawnictwo: Arche
filozofia i etyka
srebrnousta

Lon Luvois Fuller (1902-1978) znany jest przede wszystkim jako przedstawiciel proceduralnej teorii prawa natury oraz twórca koncepcji wewnętrznej moralności prawa. Książka zawiera pierwsze polskie tłumaczenie jego artykułu "The Case of the Speluncean Explorers" (Sprawa grotołazów). Tekst ten określany jest w literaturze mianem "najwspanialszego fikcyjnego kazusu prawnego wszech czasów". Opisywana przez Fullera historia dzieje się w odległej przyszłości. Pięciu sędziów Wspólnoty Newgarth staje przed koniecznością podjęcia decyzji w sprawie grupy speleologów, którzy uwięzieni przez wiele tygodni w zawalonej jaskini, w obliczu śmierci głodowej, zabili, a następnie skonsumowali ciało swojego towarzysza. W drugiej części książki Tomasz Widłak charakteryzuje postać amerykańskiego prawnika, przedstawia jego poglądy i przywołuje zdarzenia, które zainspirowały go do napisania "Sprawy grotołazów". Omawia także dyskusję, jaką w świecie prawniczym wywołał artykuł. Bowiem Fuller opowiadając historię speleologów, dotknął podstawowych problemów prawa i moralności, zderzył ze sobą odmienne filozofie prawa, a także postawił pytania o rolę sędziów i miejsce sądów w relacji do innych władz.

źródło opisu: http://bonito.pl/k-90601627-fuller

źródło okładki: http://bonito.pl/k-90601627-fuller