Nefropatia nadciśnieniowa. Nadciśnienie tętnicze w chorobach nerek

Wydawnictwo: Termedia
zdrowie, medycyna

Uszkodzenie nerek, często przebiegające skrycie i nierozpoznane przez wiele lat, jest jedną z najważniejszych przyczyn nadciśnienia tętniczego. Jednocześnie nadciśnienie tętnicze staje się coraz częstszą przyczyną rozwoju schyłkowej niewydolności nerek, wymagającej kosztownej terapii nerkozastępczej. Nefropatia nadciśnieniowa jest pierwszą w Polsce monografią poświęconą patogenezie, zapobieganiu, rozpoznawaniu i leczeniu uszkodzenia nerek wywołanego przez nadciśnienie tętnicze. Ponadto w książce omówiono szczegółowo występowanie nadciśnienia tętniczego w poszczególnych chorobach nerek, a także zasady postępowania hamującego progresję uszkodzenia nerek, które umożliwia ograniczenie rosnącego zapotrzebowania na leczenie nerkozastępcze. Wybitni specjaliści w dziedzinie hipertensjologii i nefrologii podjęli się autorstwa rozdziałów tej monografii. Prof. dr hab. med. Stanisław Czekalski kierownik Katedry i Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Akademii Medycznej w Poznaniu. Członek zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego, były konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii, były wieloletni kierownik Katedry i Kliniki Endokrynologii, Nadciśnienia Tętniczego i Chorób Przemiany Materii Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, były Prezes zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Prof. dr hab. med. Bolesław Rutkowski kierownik Katedry i Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Akademii Medycznej w Gdańsku. Aktualnie ustępujący Prezes zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego. Twórca i koordynator Programu Poprawy i Rozwoju Dializoterapii. Konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii, szef Komitetu Doradczego ds. Przewlekłej Niewydolności Nerek w Europie środkowej.