W poszukiwaniu światła. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie

Wydawnictwo: Literatura
jagarkar

Maria Skłodowska-Curie była fascynującą osobą. Wielu uważało, ze jest zbyt poważna – a ona była po prostu refleksyjna i bardzo skupiona – początkowo na nauce, potem na pracy naukowej. W jej czasach w Polsce kobiety nie mogły studiować na uniwersytecie, więc sama zarobiła na studia i wyjechała do Paryża, uczyć się na Sorbonie. Nie dbała o stroje (do ślubu poszła w granatowej, bardzo...

Maria Skłodowska-Curie była fascynującą osobą.

Wielu uważało, ze jest zbyt poważna – a ona była po prostu refleksyjna i bardzo skupiona – początkowo na nauce, potem na pracy naukowej. W jej czasach w Polsce kobiety nie mogły studiować na uniwersytecie, więc sama zarobiła na studia i wyjechała do Paryża, uczyć się na Sorbonie. Nie dbała o stroje (do ślubu poszła w granatowej, bardzo praktycznej sukience), obiady dla męża gotowała na laboratoryjnym palniku, a wkrótce po otrzymaniu Nagrody Nobla zaczęła jeździć z córką na front I wojny światowej, robiąc zdjęcia rentgenowskie rannym żołnierzom – tym samym wykorzystując swoje odkrycie w praktyce.

Zawsze miała swoje zdanie i wiele niekonwencjonalnych pomysłów. Była dociekliwa i pracowita. Oryginalna, nietuzinkowa. Poznajcie jej niezwykłe życie!

źródło opisu: http://www.wyd-literatura.com.pl/

źródło okładki: http://www.wyd-literatura.com.pl/anna-czerwinska-r...»

vandenesse | 2012-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2012

Autorka potrafi w niezwykły sposób przybliżyć sylwetki wielkich Polaków - w bardzo prostym a jednocześnie intrygującym stylu. Podobnie jak w opowieści o Szopenie ("Jaśnie pan Pichon"), tak samo w opowieści o Skłodowskiej, widzimy przede wszystkim zwykłego człowieka. Autorka pokazuje nam prosty świat, zwykłe, codzienne życie Marii - jej dzieciństwo, rodzinę, pierwsze uczuciowe porażki ale przede wszystkim upór w dążeniu do celu poprzez ciężką pracę. Takie książki są idealne, żeby zainteresować młodego czytelnika sylwetkami, które powinien znać. Jednocześnie nie są ciężkie ani nudne.

Meggie | 2014-03-13

Bardzo dobrze przedstawiona postać Marri Skłodowskiej i szybko rozwijająca się akcja sprawiły, że czytając tą książkę nie nudziłam się tak samo jak przy biografiach innych ważnych osobistości. Noblistkę poznaliśmy przede wszystkim jako zwykłą osobę co jest najbardziej niezwykłą i najlepszą rzeczą w tej książce.

Penelopa | 2011-09-22
Przeczytana: 22 września 2011

Gdyby nie Pani Anna o Marii Skłodowskiej wiedziałabym tak naprawdę niewiele. I byłoby to przykre, bo po lekturze książki uświadomiłam sobie, że między innymi dzięki tej dwukrotnej Noblistce żyję (jej odkrycie pozwoliło na moją radioterapię). Książka adresowana jest głównie do młodszych czytelników (przypuszczalnie młodzież ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych), więc dobrze wiedzieć, że i oni mogą dowiedzieć się czegoś więcej. Ułatwi im to sposób pisania książki, jej przejrzystość, sposób prowadzenia narracji i ciekawy język.
Wielkie uznanie dla autorki za pomysł, chęci i trud poszukiwań włożony w napisanie takiej książki.

Meghan99 | 2013-03-02

Lekko i przyjemnie napisana opowieść o Marii Skłodowskiej- Curie, która w ciekawy sposób ukazuje Jej relacje z ludźmi, Jej uczucia, wielką chęć zdobywania wiedzy i wybitną inteligencję.

Resistance | 2013-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2013

Bardzo szybko i przyjemnie się ją czyta. Nie raz słyszałam "coś" o życiu prywatnym Pani Curie ale raczej większość informacji skupia się na jej dorosłym życiu zaś tu jest opisane jej dzieciństwo. Bardzo ciekawa pozycja polecam.

Safia | 2013-01-09
Przeczytana: 04 grudnia 2011

Książka opowiada o życiu i odkryciach Mari Skłodowskiej-Curie.Zawiera wiele ciekawych informacji umiejętnie wplecionych w tekst.

koemata | 2013-05-18
Przeczytana: 15 maja 2013

fizyka była da niej wszystkim

Zi-Zu | 2017-09-03
Przeczytana: 12 lipca 2017