Moc czekolady. Opowieść o Wedlach i czekoladzie

Okładka książki Moc czekolady. Opowieść o Wedlach i czekoladzie Anna Czerwińska-Rydel
Okładka książki Moc czekolady. Opowieść o Wedlach i czekoladzie
Anna Czerwińska-Rydel Wydawnictwo: Muchomor literatura dziecięca
literatura dziecięca
Muchomor
2014-01-01
2014-01-01
Poważne Studio wedel

Okładka książki Lekkie życie Barnabyego Brocketa John Boyne, Oliver Jeffers
Lekkie życie B... John Boyne, Oliver ...
Okładka książki Dzień czekolady Emilia Dziubak, Anna Onichimowska
Dzień czekolady Emilia Dziubak, Ann...
Okładka książki Życie, co to takiego? Oscar Brenifier, Jérôme Ruillier
Życie, co to t... Oscar Brenifier, Jé...

Wydanie takie sobie, natomiast historia o Wedlach wciągnęła mnie bardziej niż bym się tego spodziewała. Po tym jak całe życie myślałam, że E.Wedel jest skrótem od Edward Wedel, cieszę się, że przypadkiem wpadłam tę pozycję w dziale dziecięcym, bo Edwarda wśród tych Wedlów to jednak nie było.. ;)

Zaczynając czytać nie spodziewałam się, że potwierdzę aż tyle informacji, (które wcześniej wydawał mi się mitami) o Wedlach, i że historia słynnej czekolady jest tak rozwinięta. Piękne wydanie pogłębia doznania czytelnicze, choć w mojej opinii sprawia, że zadziało się trochę za bardzo reklamowo.
Jednak przyznaję, że po przeczytaniu mam ogromną ochotę na wedlowską czekoladę.

Jednak przyznaję, że po przeczytaniu mam ogromną ochotę na wedlowską czekoladę.

No nie spodziewałam się, że uronię łzę nad książką o czekoladzie.

"Moc czekolady..." to ciepła, słodko-gorzka opowieść nie tylko o klanie Wedlów i ich czekoladowych perypetiach, ale i lekcja historii samej czekolady, od czasów Olmeków po dzień dzisiejszy. Urocza lektura, do połknięcia w jeden wieczór przy zapalonym kominku i kubku pełny, gęstego kakao.

Absolutnie uwielbiam styl pisania autorki, płynęłam przez treść, nie mogąc się od niej oderwać, ogromnie podoba mi się też szata graficzna i ilustracje. Brakowało mi jedynie przypisów - przez to muszę sama skonfrontować autentyczność przedstawionych wydarzeń. Zastanawiam się jednak, czy warto - być może jest to jedna z baśni, w których chcę żyć...

@papierowa.julia

No nie spodziewałam się, że uronię łzę nad książką o czekoladzie.

Absolutnie...

Gwiazdka za czekoladę i gwiazdki za temat. Inny, warty poznania, przeczytania. Pięć gwiazdek w dół za hymn pochwalny na temat Wedlów (chociaż być może z punktu widzenia dziecka nie ma to znaczenia) i przede wszystkim, za szare, bure, odpychające ilustracje. Jeśli ilustratorzy chcieli się zapisać na kartach encyklopedii jako oryginalni poszukiwacze nowoczesnych środków wyrazu - nieważne że brzydkich, to już mają pierwsze miejsce. Ja rozumiem, że można wydać książkę celowo szaro-burą, ale ona musi mieć walory artystyczne jak książki obrazkowe pani Iwony Chmielewskiej które zachwycają (polecam!). Tu mamy chaos i ścinki gazetowe, które raczej kiepsko ilustrują temat. My dorośli poświęcimy się i przeczytamy, dziecko na wstępie dostaje przekaz że to nuda. Nieudany eksperyment, a szkoda, bo książki w końcu po to są wydawane żeby dzieci je czytały, a nie tylko po to żeby dumnie kurzyć się na półkach ilustratorów z napisem: moje dokonania. Można polecić molom książkowym - przebrną.

Książka jest bardzo ciekawie napisana!
Po mimo nie ciekawych ilustracjii, bardzo mnie wciągnęła.
Zawiera wiele interesujących faktów o firmie WEDEL.

Opisuje życie trzech pokoleń rodziny Wedlów. Jak z małej pijalni czekolady powstała wielka fabryka? Gdzie odkryto czekoladę?

Na te i na wiele innych pytań znajdziecie odpowiedzi w tej książce!

Choć ma, nieco formę reklamy warto ją przeczytać!

Książka jest bardzo ciekawie napisana!
Po mimo nie ciekawych ilustracjii, bardzo mnie wciągnęła.
Zawiera wiele interesujących faktów o firmie WEDEL.

Na te i na wiele innych pytań znajdziecie odpowiedzi w tej książce!

Choć ma, nieco formę reklamy...

Moja córka jest zachwycona tą książką. Ja też. Podoba mi się temat, sposób pisania, ilustracje, wydanie. Podoba nam się wszystko. Ta książka jest rzeczywiście inna od znanych mi książek dla dzieci. Ale jak dla mnie to dobrze, bo uczy otwartości. Uczy, że nie jest ważne czy książka wydana jest na kredowym papierze czy szarym. Ważna jest treść!!!
My ją polecamy

My ją polecamy

2070

Tak nie powinna wyglądać książka dla dzieci. Wydana na szarym papierze z burymi ilustracjami, które od razu informują - ta książka jest nudna. Tak nie powinno się pisać dla dzieci - schematycznie, na kolanach przed bohaterami. Jedna gwiazdka za interesujący temat, druga za to, że jest to czekolada :)

Może nie jest to jakieś arcydzieło, ale warto dowiedzieć się czegoś o Wedlu (Wedlach). Na prawdę przyjemna lektura, do poczytania, gdy chcemy odetchnąć od akcji lub (tak jak ja) jesteśmy chorzy.

Niebawem więcej na blogu: http://smell-of-paper.blogspot.com

Niebawem więcej na blogu: http://smell-of-paper.blogspot.com

Taka sobie książka o rodzinie Wedlów, którzy zostali przedstawieni tak słodko, że momentami ma się wrażenie, że czyta się reklamę napisaną na zamówienie. i z bardzo brzydkimi ilustracjami.
Atutami tej pozycji są zdecydowanie walory historyczno - edukacyjne oraz wyjątkowo atrakcyjny temat - czekolada. Polecam grzecznym dzieciom.

Wytwórnia czekolady Wedel została założona przez Karola Wedla w 1851 roku. Wtedy otworzył pierwszy, własny sklep. Jego syn Emil, (którego podpis widoczny jest na czekoladzie) pracę w fabryce zaczynał od podstaw.
Wnuk Karola - Jan był wspaniałym człowiekiem.
Każdemu życzę takiego pracodawcy.
W czasie wojny nie przyjął niemieckiego obywatelstwa, mimo, że miał taką możliwość. Co więcej - uratował niektórych pracowników wywiezionych do obozu koncentracyjnego.
Bardzo żałowałam tego, jak polskie władze potraktowały go po zakończeniu wojny.

Poza tym - jak sam tytuł wskazuje jest tu dużo o czekoladzie :)

Wnuk Karola - Jan był wspaniałym człowiekiem.
Każdemu życzę takiego pracodawcy.
W czasie wojny nie przyjął niemieckiego obywatelstwa, mimo, że miał taką...

• Ebooki
  • Literatura dziecięca i młodzieżowa