Moc czekolady. Opowieść o Wedlach i czekoladzie

Wydawnictwo: Muchomor
Poważne Studio, wedel
Róża_Bzowa

Książka dla dzieci i młodzieży opisująca pasjonującą historię rodziny Wedlów i powstania słynnej, istniejącej do dziś fabryki słodyczy.

Ilustracje Poważne Studio.

źródło opisu: http://www.muchomor.pl/pl/p/MOC-CZEKOLADY.-OPOWIES...(?)

źródło okładki: http://www.muchomor.pl/pl/p/MOC-CZEKOLADY.-OPOWIES...»

Koronczarka | 2016-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2016

Tak nie powinna wyglądać książka dla dzieci. Wydana na szarym papierze z burymi ilustracjami, które od razu informują - ta książka jest nudna. Tak nie powinno się pisać dla dzieci - schematycznie, na kolanach przed bohaterami. Jedna gwiazdka za interesujący temat, druga za to, że jest to czekolada :)

SeVIIen | 2016-05-31
Przeczytana: 31 maja 2016

Książka „Moc czekolady. Opowieść o Wedlach i czekoladzie” wpadła mi w ręce zupełnie przypadkowo, w formie e-booka. Zaczęłam czytać… I wciągnęła mnie ta bardzo ciekawa historia.

Wielkim plusem jest ukazanie w bardzo przystępny sposób historii czekolady. Skąd się wzięła i w jaki sposób dotarła do Europy? Dowiadujemy się, że kakao odegrało bardzo istotną rolę w kulturze Majów i Azteków, znane jest od niemal 4 tysięcy lat. Do Europy zostało sprowadzone z Ameryki Łacińskiej przez Corteza. który nauczył się robić z niego czekoladę do picia. W tamtych czasach spowodowało to spore poruszenie. Dla jednych było ono boskie, dla innych – heretyckie. Nawet dziś kakao i czekolada emanują aurą tajemniczości, luksusu i przyjemności.

W Polsce czekolada zyskała popularność dzięki rodzinie Wedlów. Gdy w 1851 roku w Warszawie powstała pierwsza cukiernia tej marki, jej założyciel - Karol Wedel, nie mógł przypuszczać, że oto otwiera się niezwykle ważny rozdział w historii czekolady, jak również...

cymelium | 2017-03-05
Przeczytana: 05 marca 2017

Moja córka jest zachwycona tą książką. Ja też. Podoba mi się temat, sposób pisania, ilustracje, wydanie. Podoba nam się wszystko. Ta książka jest rzeczywiście inna od znanych mi książek dla dzieci. Ale jak dla mnie to dobrze, bo uczy otwartości. Uczy, że nie jest ważne czy książka wydana jest na kredowym papierze czy szarym. Ważna jest treść!!!
My ją polecamy

Evik | 2015-06-06
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 06 czerwca 2015

Wytwórnia czekolady Wedel została założona przez Karola Wedla w 1851 roku. Wtedy otworzył pierwszy, własny sklep. Jego syn Emil, (którego podpis widoczny jest na czekoladzie) pracę w fabryce zaczynał od podstaw.
Wnuk Karola - Jan był wspaniałym człowiekiem.
Każdemu życzę takiego pracodawcy.
W czasie wojny nie przyjął niemieckiego obywatelstwa, mimo, że miał taką możliwość. Co więcej - uratował niektórych pracowników wywiezionych do obozu koncentracyjnego.
Bardzo żałowałam tego, jak polskie władze potraktowały go po zakończeniu wojny.

Poza tym - jak sam tytuł wskazuje jest tu dużo o czekoladzie :)

HermionaGranger | 2017-05-07
Na półkach: Przeczytane, Exstra
Przeczytana: 06 maja 2017

Książka jest bardzo ciekawie napisana!
Po mimo nie ciekawych ilustracjii, bardzo mnie wciągnęła.
Zawiera wiele interesujących faktów o firmie WEDEL.

Opisuje życie trzech pokoleń rodziny Wedlów. Jak z małej pijalni czekolady powstała wielka fabryka? Gdzie odkryto czekoladę?

Na te i na wiele innych pytań znajdziecie odpowiedzi w tej książce!

Choć ma, nieco formę reklamy warto ją przeczytać!

anezee | 2015-10-14
Przeczytana: 13 października 2015

Taka sobie książka o rodzinie Wedlów, którzy zostali przedstawieni tak słodko, że momentami ma się wrażenie, że czyta się reklamę napisaną na zamówienie. i z bardzo brzydkimi ilustracjami.
Atutami tej pozycji są zdecydowanie walory historyczno - edukacyjne oraz wyjątkowo atrakcyjny temat - czekolada. Polecam grzecznym dzieciom.

Urocze, ujmujące i wcale niebanalne opowieści o historii czekolady i fabryki Wedla.
Książka zaskakuje wydaniem, prostymi grafikami, a cała historia Wedla rozpoczyna się od ziarenka czekolady gdzieś w dżungli.
Autorka sprytnie przeprowadza czytelnika przez krótką historię czekoladowego ziarenka, posługuje sie nazwiskami odkrywców i królów jak Kolumb, Cortez, Król Filip, bawi sie formą, wplata istotne informacje, w naturalny i niezwykle lekki sposób przemyca ważne nazwy, etnobotanikę i daty. Czytając czułam jak bym była zawieszona między opowieścią o dawnych czasach, a faktografią historyczną, do tego stopnia zatarła sie ta granica, że sięgnęłam do innych źródeł, w których mogłam zapoznać się z historią czekolady.
Polecam dla małych i dużych, głodnych nowych wrażen i szukajacych lekkiego smaku. Mnie urzekła ta słodko- gorzko-pikantna historia napoju bogów. :)

Śmietanka | 2014-04-27
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Ponieważ z natury jestem istotą ciekawską lubię wiedzieć wszystko i o wszystkim, dzięki tej książce dowiedziałam się kilku ciekawych rzeczy(np. Jak powstało ptasie mleczko,jak mała kawiarenka na rogu zamieniła się w czekoladowe imperium a kilka filiżanek czekolady połączyło dwójkę ludzi)

Sięgnęłam przede wszystkim dlatego że: łączy moje dwie ulubione rzeczy- czekoladę i czytanie :)

Książka napisana w formie zbioru opowieść nie przypadnie wszystkim do gustu. Osobom ciekawskim i dociekliwym jak najbardziej polecam- zaczniecie zupełnie inaczej patrzeć na czekoladowe tabliczki leżące na sklepowych półkach!

Graczkaktóragra | 2014-10-12

Nie. To nie może być prawda. Pierwsza książka tej autorki, której nie mogę nikomu polecić.
Schematyczna, mało nowych inwencji, nudna.

Talan | 2015-01-11
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 11 stycznia 2015

Po przeczytaniu odwiedziłam najbliższą pijalnię czekolady Wedla:) Bardzo interesująca i mało znana historia.