W poszukiwaniu światła. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie

Okładka książki W poszukiwaniu światła. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie Anna Czerwińska-Rydel, Dorota Łoskot-Cichocka
Okładka książki W poszukiwaniu światła. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie
Anna Czerwińska-RydelDorota Łoskot-Cichocka Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura literatura dziecięca
literatura dziecięca
Wydawnictwo Literatura
2017-03-01
2011-06-06

Bardzo fajna książka dla młodego czytelnika.

Bardzo fajna książka dla młodego czytelnika.

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Dobra książka dla dzieci. Rozumiem tez, ze przez to autorka nie mogła powiedzieć m.in. o tajnym romansie Marii, choć i tak powiedziała o śmierci jej matki i siostry. Polecam choć momentami, trochę mnie nudziła.

Książka została przeczytana przez młodego czytelnika nie raz, a kilka razy. Z ogromną pieczołowitością i zadowoleniem. Niektóre fragmenty zostały odczytane na głos, aby pozostali członkowie rodziny również mogli czerpać przyjemność z lektury. Zdawać by się mogło, że niewielka książeczka, bo na stu trzydziestu stronach wiele informacji się nie zmieści, nie może być pomocą naukową. A tymczasem nie tylko jest napisana ciekawym językiem, również jej treść powoduje, że dziecko z zapartym tchem śledzi życiorys naszej podwójnej noblistki. Przy czym biografia przystosowana jest dla młodego czytelnika, porusza tematy dla niego zrozumiałe, nawet gdy opisuje badania, które przeprowadziła Maria Skłodowska-Curie. Polecam. Pani z biblioteki również.

Na półkach: , , , , , , , , ,

Powiem szczerze, książka może nie każdemu się podobać, bo w treści są prawdziwe fakty z życia Marii, co oznacza, że są też takie straszniejsze jak na przykład śmierć. Oczywiscie, świat nie jest idalny, ale ja tę książkę polecam od 9 lat, ponieważ moim zdaniem jest to najbardziej odpowiedni wiek. Opowieść o Mari Curie zawiera wiele faktów z jej życia, ale gdybym to ja pisała tę książkę, to bym umieściła więcej informacji. Książka „W poszukiwaniu światła’’ jest jedną z niewielu lektur o młodej Skłodowskiej, która jest idalna dla młodszych dzieci, ponieważ jest pisana odpowiednim dla nich językiem. Polecam.

Książka którą moja 11 letnia córka miała przeczytać na Wiedzie o Polsce... Przeczytałam pierwsza. Doszłam do wniosku że nie jest odpowiednia dla dzieci w jej wieku. Niektóre fakty (nawet te tragiczne) z życia Marii Skłodowskiej-Curie są opisane bez ogródek.
Sama książka jest bardzo ciekawa.
Polecam młodzieży i dorosłym.

Sama książka jest bardzo ciekawa.
Polecam młodzieży i dorosłym.

Bardzo ładnie zrealizowany audiobook - czytany przez Annę Dymną, z elementami podkładu muzycznego. Historia zgrabna, wciągająca, niepozwalająca się oderwać od słuchania. Z chęcią sięgnę po kolejne książeczki z tej serii.

"W poszukiwaniu światła" to książka dla dzieci, która pokrótce przedstawia im to, kim była nasza rodaczka Maria Skłodowska-Curie. W przystępny sposób opowiada czym się zajmowała i czego dokonała.
Poznajemy ją jako małą dziewczynkę, która umiłowała naukę. Później jako dorosła osoba, by móc sama studiować, w pierwszej kolejności pracowała, udzielając korepetycji i opłacała studia swojej siostry. Dowiadujemy się też, jak doszło do odkrycia przez nią polonu i radu mimo skromnych możliwości laboratoryjnych oraz jak to się stało, że zdobyła Nobla... i to podwójnie. Do tego, była też pierwszą kobietą z tytułem doktora. A tak na marginesie - bardzo podoba mi się wklejka, na którą zdecydowało się @wydawnictwoliteratura 😊

Cytaty:
✒"-W życiu niczego nie należy się obawiać. Należy tylko starać się zrozumieć [...]"
✒"Każdy jest inny. Co nie znaczy, że gorszy [...] -Miarą wielkości jest skromność i pokora , kochanie."

Nigdy nie byłam zainteresowana ani fizyką, ani chemią, ale po przeczytaniu tej książki zainteresowała mnie postać Marii Skłodowskiej i jej męża Piotra.

Super i lekko napisana biografia. Czytało się jednym tchem. Polecam każdemu, dużemu i małemu czytelnikowi!

Lekko i przyjemnie napisana książka, która przybliża postać wybitnej uczonej. Jednocześnie przedstawia bogate tło społeczno–obyczajowe. W treść zostały wplecione liczne informacje o życiu codziennym Polaków w zaborze rosyjskim, sytuacja polskich studentów w Paryżu, warunki życia, ograniczenia i możliwości. Przedstawia ówczesny światopogląd, który zabraniał kobietom studiować bo nie wypada, to szczyt szczytów. Kobieta ma być przykładną żoną i dobrą matką - posprzątać, uprać, dobrze ugotować i wychować dzieci.

Język nie jest skomplikowany a wszystkie fakty i informacje w tym te stricie naukowe i dotyczące fizyki przedstawione w przystępny sposób. Całość przez zabawę jaką jest czytanie - uczy.
Książkę wzbogacają przyjemne dla oka ilustracje Doroty Łoskot-Cichockiej

• Audiobooki
  • Literatura dziecięca
  • Biografie
  • Biografia

Dodaj cytat z książki W poszukiwaniu światła. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie