Walki powietrzne podczas wojen izraelsko-arabskich

Okładka książki Walki powietrzne podczas wojen izraelsko-arabskich Jakub Marszałkiewicz
Okładka książki Walki powietrzne podczas wojen izraelsko-arabskich
Jakub Marszałkiewicz Wydawnictwo: Difin powieść historyczna
142 str. 2 godz. 22 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
Difin
Data wydania:
2016-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2016-01-01
Liczba stron:
142
Czas czytania
2 godz. 22 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380852419
Średnia ocen

5,5 5,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,5 / 10
10 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
66
65

Na półkach:

Dwie różne, choć stanowiące spójna całość części. W pierwszej znajdziemy bardzo pobieżną genezę państwa Izrael, jego sił zbrojnych, w szczególności lotnictwa. Tu także znalazły się opisy walk z roku 1948, a także udziału samolotów produkcji polskiej w walkach całego opisanego w książce okresu. Swoje miejsce znalazła też sprawa testowania samolotów Made in ZSRR przez Izrael, w tym polskich MiG-ów-29.
Druga część to już opis kolejnych epizodów wojennych: 1956, 1967, 1973, 1982 i walk współczesnych. Każdemu z konfliktów poświęcono kilka stron opisując raczej ogólną sytuację oraz sposób użycia lotnictwa oraz dane statystyczne podsumowujące rezultaty zmagań w poszczególnych dniach i sumarycznie dla każdego konfliktu. W niemal każdym podsumowaniu pojawiają się ogólne wnioski dotyczące wyższości funkcjonowania i skuteczności bojowej systemu izraelskiego nad arabskim – radzieckim. Brak jest natomiast nieco szerszego opisania taktyki prowadzenia walk lub kampanii.
...
Największy problem mam z „zaszufladkowaniem” „Walk powietrznych”. Patrząc na ilość przypisów i odsyłaczy literaturowych, bibliografii i spisów, książka pretenduje do pozycji naukowej. Jednakże jej zawartość jest zbyt skromna, zawierająca zbyt mało elementów naukowej analizy by za taką uchodzić mogła. Jak na książkę popularną jej język, sposób narracji i edycji jest z kolei zbyt „naukowy”. Przypuszczam, że książka jest rozprawą doktorską, jej fragmentem lub inną pracą dyplomową Autora.
Dobrze, że materiał ten ukazał się drukiem, gdyż nie tylko przybliża problem użycia lotnictwa w wojnach izraelsko-arabskich lecz także przyniesie cenne doświadczenie Autorowi, które może w przyszłości zaowocuje kolejnymi ciekawymi publikacjami.
Co do dokładniejszej oceny książki, to zacznę od tytułu, który nie do końca odpowiada treści, gdyż nie koncentruje się na samych walkach powietrznych lecz na całościowym zaangażowaniu lotnictwa w omawiane konflikty.
...
Ze strony merytorycznej też można do wielu rzeczy się „przyczepić”.
Zupełnie nie zgadzam się z opinią, że MiG-25 „wyprzedzał cywilizacyjnie społeczeństwo radzieckie”. Pan Marszałkiewicz wydaje się nie zauważać, że samolot ten zbudowany został do zupełnie innych celów niż te, jakie w trakcie konfliktów bliskowschodnich stawiano samolotom państw arabskich (s. 124),a ich użycie w bezpośredniej walce pozbawione było sensu (s.125).
Nie uważam także, by za wiarygodne uznawać tylko informacje potwierdzone przez rząd Izraela (s. 126).
Autor wydaje się czasem bezrefleksyjnie cytować dane, jak na str. 111 gdzie pisze, że 7 czerwca „Kilka maszyn MiG-21 i MiG-23 zostało zestrzelonych przez F-15”. Na następnej stronie pisząc o potyczce z 27 czerwca 1979 roku gdzie „F-15 odniósł tam swoje pierwsze zwycięstwo powietrzne”.
Na stronie 10 pisze „Izrael w powietrzu stracił tylko niewielki procent ze swych około 110 zniszczonych samolotów bojowych” (s.107),podczas gdy kilka wierszy wyżej podaje, że zestawy przeciwlotnicze zestrzeliły 94 e 103-110 utraconych przez Izrael samolotów. Totalna niekonsekwencja lub bezmyślne cytowanie danych literaturowych.
...
Jestem przekonany, że Jakub Marszałkiewicz może napisać i wydać dobra książkę.
To jeszcze nie ta.
Więcej na: https://lot-nisko.blogspot.com/2017/12/walki-powietrzne-podczas-wojen.html

Dwie różne, choć stanowiące spójna całość części. W pierwszej znajdziemy bardzo pobieżną genezę państwa Izrael, jego sił zbrojnych, w szczególności lotnictwa. Tu także znalazły się opisy walk z roku 1948, a także udziału samolotów produkcji polskiej w walkach całego opisanego w książce okresu. Swoje miejsce znalazła też sprawa testowania samolotów Made in ZSRR przez Izrael,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
11684
493

Na półkach: ,

Autor dobrze zabrał się za opis roli lotnictwa podczas walk
izraelsko-arabskich. Wtedy wówczas swe możliwości pokazał sprzęt radziecki, amerykański i zachodnioeuropejski (np. francuski) Niebywałe w tym wszystkim jest to, że w czasie wojny sześciodniowej lotnictwo izraelski szybko zniszczyło bardzo wiele samolotów na egipskich lotniskach wojskowych.

Autor dobrze zabrał się za opis roli lotnictwa podczas walk
izraelsko-arabskich. Wtedy wówczas swe możliwości pokazał sprzęt radziecki, amerykański i zachodnioeuropejski (np. francuski) Niebywałe w tym wszystkim jest to, że w czasie wojny sześciodniowej lotnictwo izraelski szybko zniszczyło bardzo wiele samolotów na egipskich lotniskach wojskowych.

Pokaż mimo to

avatar
28
26

Na półkach: , ,

Książka jest niestety tragiczna! Napisana koszmarnym stylem bez korekty czy redakcji i do tego najeżona błędami (biało-czarne pasy identyfikacyjne w Kryzysie Sueskim i mnóstwo innych). Zdecydowanie NIE polecam! Oprócz mojej wideorecenzji zachęcam do lektury recenzji na portalu historia.org.pl, gdzie Autor książki próbował sie bronić:
https://historia.org.pl/2017/03/09/walki-powietrzne-podczas-wojen-izraelsko-arabskich-j-marszalkiewicz-recenzja/
No i oczywiście zachęcam do napisanej wspólnie z Łukaszem Mamertem Nadolskim recenzji, która ukazała się w periodyku Prace Historyczne, a link podał już Łukasz Gołowanow w poprzedniej opinii.

Książka jest niestety tragiczna! Napisana koszmarnym stylem bez korekty czy redakcji i do tego najeżona błędami (biało-czarne pasy identyfikacyjne w Kryzysie Sueskim i mnóstwo innych). Zdecydowanie NIE polecam! Oprócz mojej wideorecenzji zachęcam do lektury recenzji na portalu historia.org.pl, gdzie Autor książki próbował sie...

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

avatar
387
64

Na półkach: ,

"Chel Ha Avir", czyli Siły Powietrzne Izraela to obecnie jedna z największych bliskowschodnich potęg lotniczych, która wykuła swój prestiż wielokrotnie zadając decydujący cios liczniejszym siłom Egiptu, Syrii, Jordanii czy Iraku. Jednak, tak jak sam Izrael powstał przy poparciu Józefa Stalina, tak jego wojska lotnicze były na początku wspierane przez państwa Układu Warszawskiego, co dla laików wydaje się nieprawdopodobne, z uwagi na prozachodni obecnie charakter państwa żydowskiego. Jak kształtowały się wojska lotnicze tego małego państwa? Jakie są polskie wątki tej historii? Jak wyglądał przebieg najważniejszych konfliktów zbrojnych z ich udziałem: kryzysu sueskiego, wojny sześciodniowej, wojny Jom Kippur i innych operacji wojskowych? Dlaczego "Chel Ha Avir" posiadają opinię jedynych, które do perfekcji opanowały powietrzny blitzkrieg? Na te i wiele innych pytań odpowiada książka Jakuba Marszałkiewicza...

Pełny tekst recenzji dostępny jest tutaj: http://www.nowastrategia.org.pl/jakub-marszalkiewicz-walki-powietrzne-podczas-wojen-izraelsko-arabskich-recenzja/

"Chel Ha Avir", czyli Siły Powietrzne Izraela to obecnie jedna z największych bliskowschodnich potęg lotniczych, która wykuła swój prestiż wielokrotnie zadając decydujący cios liczniejszym siłom Egiptu, Syrii, Jordanii czy Iraku. Jednak, tak jak sam Izrael powstał przy poparciu Józefa Stalina, tak jego wojska lotnicze były na początku wspierane przez państwa Układu...

więcej Pokaż mimo to

avatar
126
1

Na półkach:

Trudno dodać cokolwiek poza miażdżącą recenzją dra Jarosława Centka. PDF do ściągnięcia tutaj: www.ejournals.eu/Prace-Historyczne/2017/Numer-3/art/9984/

Trudno dodać cokolwiek poza miażdżącą recenzją dra Jarosława Centka. PDF do ściągnięcia tutaj: www.ejournals.eu/Prace-Historyczne/2017/Numer-3/art/9984/

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    12
  • Posiadam
    5
  • Chcę przeczytać
    4
  • Lotnictwo
    2
  • Nie posiadam
    1
  • Ulubione
    1
  • Historia
    1
  • Wojny izraelsko-arabskie
    1
  • Passion for Aviation - My Library
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Walki powietrzne podczas wojen izraelsko-arabskich


Podobne książki

Przeczytaj także