Norwegia

Okładka książki Norwegia Jakub Morawiec
Okładka książki Norwegia
Jakub Morawiec Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie Seria: Początki państw historia
Kategoria:
historia
Seria:
Początki państw
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Poznańskie
Data wydania:
2017-04-12
Data 1. wyd. pol.:
2017-04-12
Język:
polski
ISBN:
9788379766529
Tagi:
Norwegia historia Norwegii
Średnia ocen

6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki W świecie bogów, ludzi i zwierząt. Studia ofiarowane Profesorowi Leszkowi Pawłowi Słupeckiemu Michał Dzik, Remigiusz Gogosz, Jakub Morawiec, Leszek Poniewozik
Ocena 0,0
W świecie bogó... Michał Dzik, Remigi...
Okładka książki Liber Romani. Studia ofiarowane Romanowi Michałowskiemu w siedemdziesiątą rocznicę urodzin Agnieszka Bartoszewicz, Andrzej Buko, Marian Dygo, Tomasz Jurek, Robert Kasperski, Halina Manikowska, Jakub Morawiec, Grzegorz Pac, Zbigniew Pianowski, Aneta Pieniądz, Jerzy Pysiak, Maksymilian Sas, Krzysztof Skwierczyński, Jerzy Strzelczyk, Jarosław Wenta, Leszek Wetesko
Ocena 0,0
Liber Romani. ... Agnieszka Bartoszew...
Okładka książki Pogranicza w polskich badaniach mediewistycznych Michał Dzik, Jerzy Ginalski, Andrzej Janeczek, Grzegorz Jawor, Sylwia Jędrzejewska, Adrian Jusupović, Małgorzata Kołacz-Chmiel, Piotr N. Kotowicz, Renata Leśniakiewicz-Drzymała, Jakub Morawiec, Łukasz Neubauer, Michał Parczewski, Aleksander Paroń, Joanna Srholec-Skórzewska, Krzysztof Stopka, Tadeusz Mikołaj Trajdos, Renata Trawka
Ocena 0,0
Pogranicza w p... Michał Dzik, Jerzy ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
28 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
759
77

Na półkach: ,

Luźne impresje o czasach powstawania państw skandynawskich. Dużo cytatów z sag, dużo o Wyspach Brytyjskich, mało o procesie budowy Norwegii.

Luźne impresje o czasach powstawania państw skandynawskich. Dużo cytatów z sag, dużo o Wyspach Brytyjskich, mało o procesie budowy Norwegii.

Pokaż mimo to

avatar
295
295

Na półkach: ,

Znakomity znawca średniowiecznych dziejów Skandynawii zabiera nas w podróż po historii norweskiej "epoki wikingów". Od razu należy zaznaczyć, iż Jakub Morawiec, w odróżnieniu od innych specjalistów (szczególnie zagranicznych) zamyka ten okres nie śmiercią Haralda Srogiego w 1066 r. na ziemi angielskiej, lecz śmiercią króla Magnusa w 1103 roku na ziemi irlandzkiej. Obie te daty są symboliczne, a więc nauka nie prowadzi specjalnego sporu w tym zakresie. Norwegia, jako "dziewica Odyna", odegrała we wczesnym średniowieczu na północy Europy sporą rolę. Autor omawia chronologię wydarzeń w sposób dosyć sprawny. Nie można narzekać na zbytnie dłużyzny. Dużą uwagę poświęca motywom przyjęcia w "kraju fiordów" chrześcijaństwa, a także wprowadzania go "ogniem i mieczem" przez króla Olafa. Dla osób, które nie orientują się za bardzo jak w pogańskich krajach przebiegał ten proces, relacja ta może być sporym zaskoczeniem. W książce pojawiają się także odniesienia do Polski, a to za sprawą córki Mieszka I, którą tradycja skandynawska zna pod imieniem Sygrydy Dumnej. Opisy tego jak to Olaf Tryggvason spoliczkował ją, gdyż nie chciała przyjąć chrztu jako warunku małżeństwa, czy też śmierci jednego z jej amantów - Haralda, podczas próby nakłonienia jej do oddania mu ręki, należą do ciekawszych w książce.
Całość zgrabnie przedstawiona, także z czystym sumieniem mogę polecić tę publikację każdemu, kto chce się choć trochę dowiedzieć o początkach tego przepięknego kraju.

Znakomity znawca średniowiecznych dziejów Skandynawii zabiera nas w podróż po historii norweskiej "epoki wikingów". Od razu należy zaznaczyć, iż Jakub Morawiec, w odróżnieniu od innych specjalistów (szczególnie zagranicznych) zamyka ten okres nie śmiercią Haralda Srogiego w 1066 r. na ziemi angielskiej, lecz śmiercią króla Magnusa w 1103 roku na ziemi irlandzkiej. Obie te...

więcej Pokaż mimo to

avatar
102
8

Na półkach:

Jakub Morawiec to jeden z czołowych polskich badaczy zajmujących się dziejami średniowiecznej Skandynawii, który na swoim koncie ma kilka solidnych pozycji dotyczących tego okresu, takich jak biografia króla Kanuta Wielkiego, „Wolin w średniowiecznej tradycji skandynawskiej” czy obszerne opracowanie zatytułowane „Między poezją, a polityką. Rozgrywki polityczne w Skandynawii w XI wieku w świetle poezji ówczesnych skaldów”.

Tym razem Morawiec na historyczny warsztat bierze proces kształtowania się norweskiej państwowości. Swój wywód rozpoczyna od zarysowania sytuacji politycznej na początku epoki wikingów nie tylko na Półwyspie Skandynawskim ale także na Islandii i Wyspach Brytyjskich. Kończy natomiast na rządach króla Magnusa Bosego przypadających na przełom XI i XII stulecia.

Autor opiera się na analizie pisanych źródeł historycznych, a w szczególności nordyckich sag i utworów poetyckich. Kilkukrotnie odwołuje się również do odkryć archeologicznych. Opisuje zaciekłą rywalizację o norweską koronę oraz dążenia poszczególnych królów do centralizacji władzy i konsolidacji kraju. Dla lepszego zobrazowania wydarzeń w samej Norwegii zarysowuje także sytuację polityczną w regionie jak i na obszarach pozostających w kręgu wikińskich wpływów. Badacz sporo miejsca poświęca postaciom Olafa Tryggvassona i jego następcy Olafa Haraldssona. Obaj królowie nie tylko usilnie dążyli do kontroli nad wszystkimi regionami Norwegii lecz prowadzili także (zwłaszcza Olaf Haralddson zwany Świętym) szeroko zakrojoną akcję chrystianizacyjną.

Podsumowując - książka Morawca w przejrzysty i zwięzły sposób przybliża czytelnikowi narodziny i kształtowanie się norweskiej państwowości. Jest to solidna pozycja, którą można polecić zarówno pasjonatom epoki wikingów jak i tym, którzy chcą poznać burzliwe dzieje wczesnośredniowiecznej Norwegii.

Jakub Morawiec to jeden z czołowych polskich badaczy zajmujących się dziejami średniowiecznej Skandynawii, który na swoim koncie ma kilka solidnych pozycji dotyczących tego okresu, takich jak biografia króla Kanuta Wielkiego, „Wolin w średniowiecznej tradycji skandynawskiej” czy obszerne opracowanie zatytułowane „Między poezją, a polityką. Rozgrywki polityczne w Skandynawii...

więcej Pokaż mimo to

avatar
342
319

Na półkach:

Niestety, w książce Jakuba Morawca początek procesu państwotwórczego został tylko „liźnięty”. Dalej nie ma już się do czego doczepić – jasny, klarowny wykład dziejów Norwegii od Haralda I Pięknowłosego do Haralda III Srogiego (Hårdråde) zmarłego w 1066 roku. Potem już bardziej pobieżne – na jedenastu stronach – zaprezentowanie Norwegii pod rządami kolejnych władców, aż do śmierci Magnusa Bosego.

WIĘCEJ:
http://seczytam.blogspot.com/2017/05/jakub-morawiec-norwegia.html

Niestety, w książce Jakuba Morawca początek procesu państwotwórczego został tylko „liźnięty”. Dalej nie ma już się do czego doczepić – jasny, klarowny wykład dziejów Norwegii od Haralda I Pięknowłosego do Haralda III Srogiego (Hårdråde) zmarłego w 1066 roku. Potem już bardziej pobieżne – na jedenastu stronach – zaprezentowanie Norwegii pod rządami kolejnych władców, aż do...

więcej Pokaż mimo to

avatar
615
41

Na półkach: ,

Od dłuższego czasu miałem nadzieję na pojawienie się państw skandynawskich w cenionej przeze mnie serii "Początki Państw" toteż "Norwegię" dorwałem już w dniu premiery. Nie zawiodłem się lecz muszę przyznać, że jeśli chodzi o szczegółowość analizy wyżej stoją "Czechy" i "Węgry". Autor porusza się z wielkim znawstwem w gąszczu sag oraz propagandowej poezji skaldów starając się wyłuskiwać z nich prawdziwy przebieg zdarzeń, co nawiasem mówiąc zachęciło mnie do sięgnięcia po inne dzieło Autora, poświęcone w całości temu zagadnieniu. Przebieg wydarzeń politycznych, rywalizacji między rodami z północy i z południa Norwegii oraz walk z Duńczykami jest przedstawiony klarownie i ogólnie bez zarzutu. Brakowało mi natomiast osadzenia tych wydarzeń w realiach Norwegii IX i X wieku, a więc omówienia struktury społecznej czy systemu sprawowania władzy; uważam także że zamiast opisywać politykę religijną przy każdym z władców lepiej byłoby się pokusić o odrębny rozdział poświęcony chrystianizacji a jednocześnie choć napomknąć o wierzeniach pogańskich. Podobnie na odrębny rozdział zasługiwała wg mnie historia zasiedlania Wysp Owczych, Szetlandów czy Orkadów. Nie zmienia to faktu że jest to książka dobra i nie miałbym nic przeciwko temu żeby ten sam Autor dołączył Szwecję do zacnej serii "Początki państw".

Od dłuższego czasu miałem nadzieję na pojawienie się państw skandynawskich w cenionej przeze mnie serii "Początki Państw" toteż "Norwegię" dorwałem już w dniu premiery. Nie zawiodłem się lecz muszę przyznać, że jeśli chodzi o szczegółowość analizy wyżej stoją "Czechy" i "Węgry". Autor porusza się z wielkim znawstwem w gąszczu sag oraz propagandowej poezji skaldów starając...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    78
  • Przeczytane
    35
  • Posiadam
    20
  • Historia
    10
  • Skandynawia
    4
  • Historyczne
    3
  • Średniowiecze
    3
  • Historia - średniowiecze
    2
  • 📜 Mitologie i bestiariusze, historia
    1
  • Humanistyka
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Norwegia


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne