Sztuka liczenia do trzech

Okładka książki Sztuka liczenia do trzech Ron Lieber
Okładka książki Sztuka liczenia do trzech
Ron Lieber Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Foksal popularnonaukowa
popularnonaukowa
Grupa Wydawnicza Foksal
2016-01-01
2016-01-01
Roman Palewicz
finanse oszczędzanie wychowanie

Wystarczy porozmawiać o pieniądzach ze statystycznym Polakiem, aby zdać sobie sprawę z niskiego poziomu wiedzy finansowej w społeczeństwie. Pieniądze, poza seksem, polityką i wiarą, są głównym tematem tabu w naszych domach. Nie rozmawiamy o nich z dziećmi, nie uczymy ich odpowiedzialnego używania kapitału, czego skutkiem jest nieumiejętność oszczędzania i inwestowania większości społeczeństwa. Jak jeszcze dodamy do tego fakt, iż interes wolnego, świadomego obywatela jest rozbieżny z interesem państwa opiekuńczego, to o edukację finansową musimy zadbać sami. Zwłaszcza o edukację najmłodszych. I po to jest ta książka. Sztuka liczenia do trzech, to książka mówiąca o oszczędzaniu, o kieszonkowym, o wróżce zębuszce, o tym czy należy płacić za obowiązki domowe, o dzieleniu się z innymi. Generalnie zastrzeżeń co do treści nie mam, mogę śmiało polecić wszystkim rodzicom.

Myślę ze to świetna pozycja, niedoceniona na polskim rynku czytelniczym przez rodziców, być może przez tytuł, ktory miał przyciągać, ale tak naprawdę nie mówi nam nic, a sugestia na dole strony tytułowej 'Jak rozmawiać z dziećmi o pieniądzach', wtłacza go w ramy poradnika a na pewno nim nie jest (w oryginale: The Opposite of Spoiled). Mimo amerykańskiego wydźwięku, poprzez poprawę naszej rodzimej sytuacji ekonomicznej coraz bliżej nam do omawianych tam problemów. Książka przytacza mnóstwo pomysłów finansowych odnośnie kieszonkowego, pracy domowej najmlodszych itp. oraz ciekawych eksperymentów przeprowadzanych w Stanach(co uświadamia nam jak daleko w tyle jeszcze w tych kwestiach jesteśmy). Moim ulubionym jest 'materialistyczna interwencja', który opisuje moc rozmów i refleksji na temat pieniądza wśród starszych dzieci i podwyższania im tym sposobem ich poczucia własnej wartości. Polecam z całego serca.

Bardzo wartościowa pozycja dla rodziców i nie tylko. Jak rozmawiać z dziećmi o pieniądzach, gospodarowaniu finansami czy statusie finansowym. Co ciekawe, książka dotyka także wielu innych, powiązanych z tym tematem, kwestii z życia rodziny i kształtowania lub wychowywania dzieci na pracowitych, odpowiedzialnych, samodzielnych i wrażliwych na potrzeby innych ludzi w przyszłości.

Pieniądze – trudny temat. Jak rozmawiać o pieniądzach z dziećmi? Równie trudna sprawa. Kwestia oszczędzania, inwestowania, kieszonkowego, co to znaczy mało i dużo. Kiedy warto wydawać pieniądze na zachcianki, czy płacić dzieciom za drobne prace domowe, za odrabianie lekcji, dobre oceny. Problemów jest bez liku.

Ron Lieber piszący dla New York Timesa o finansach osobistych opublikował książkę Sztuka liczenia do trzech. W zamierzeniu miała właśnie omawiać kwestię pieniądza. Przedmiotu, który nas wszędzie otacza i jesteśmy od niego zależni, a z drugiej strony stanowiącego pewne tabu.

Nie mam przekonania, że poradził sobie z tematem. Sam zresztą zwraca uwagę na to, jak bardzo trudno o tym rozmawiać z dziećmi. Więc to jest raczej pokazanie problemów, z jakimi borykają się rodzice we współczesnym świecie i próba pokazania rozwiązań wprowadzanych przez różne osoby. Możemy się z nimi zgadzać lub nie. I w takim sensie, książkę warto przeczytać – jest tam sporo pomysłów do dyskusji.
[...]
całość:

Ron Lieber piszący dla New York Timesa o finansach osobistych...

• Familijne/Młodzieżowe/Dla dzieci
  • Pożyczone
  • One book
  • Edu dzieciece
  • Ebooki

Dodaj cytat z książki Sztuka liczenia do trzech