Tajemnicze choroby współczesnego świata. Nowe zagrożenia, wirusy, bakterie, zarazki

Wydawnictwo: Bellona
The New Killer Germs: What You Need to Know about Deadly Diseases of the Twenty-First Century
978-83-11-11449-4
zdrowie, medycyna

Żyjąc w zachodnim świecie, łatwo możemy sobie wyobrazić, że zdrowie dla wszystkich to tylko kwestia czasu. Zdawać by się mogło, że nauka zmusiła choroby do odwrotu i to medycyna dzielnie kroczy naprzód. Teraz, kiedy znamy już księgę życia, kiedy ludzki kod genetyczny został wyśledzony, zidentyfikowany i nagrany na komputerowych dyskach, istniejące jeszcze plagi naszych czasów dołączą do listy schorzeń, które zostały zmuszone do kapitulacji. Organizmy wywołujące choroby, niektóre tak małe, że można je zobaczyć dopiero przy użyciu dostępnych dziś, precyzyjnych mikroskopów, żyją i mają się całkiem dobrze. Nikt nie jest bezpieczny.

W ciągu kilku ostatnich dziesięcioleci zostało zidentyfikowanych ponad 30 nieznanych dotąd chorób. Niektóre z nich narodziły się w lasach tropikalnych i przekroczyły granice gatunków, by zaatakować ludzi. Inne zdawały się nie mieć żadnej przeszłości, czego najlepszym przykładem jest HIV-AIDS.

źródło opisu: http://ksiazki.wp.pl

źródło okładki: http://ksiazki.wp.pl

Aleksandra | 2014-05-05
Przeczytana: 05 maja 2014

Książka traktuje o temacie, zdawać by się mogło, wyczerpanym przez rzesze innych autorów. Jednak wciąż można w niej znaleźć jakieś nowe, ciekawe informacje.

Niestety nie pozostaje mi nic innego, jak zgodzić się z inną opinią napisaną pod tą pozycją, że praca wydawców pozostawia tu wiele do życzenia.

Jeżeli czyta się pobieżnie i nie "siedzi" w temacie może jakoś łatwiej przełknąć byki i dziwne kalki językowe. Niestety, będąc choć trochę zainteresowanym tematem i znając podstawowe dane czytanie książki staje się trochę męczące i, jak w moim przypadku, staje się po prostu polowaniem na kolejne błędy.

żabot | 2013-04-09
Przeczytana: 12 kwietnia 2013

Ciekawie napisana książka, żywy język zrozumiały (na ogół) dla laika bez przygotowania medycznego czy mikrobiologicznego. Tak mi się wydaje. Dobre dziennikarstwo naukowo-medyczne. Wiele ciekawostek tak z historii frontu walki człowieka z patogenami, jak i doby współczesnej. Świetnie uzmysławia, że przekonanie iż tę walkę można w końcu wygrać na zawsze jest ułudą sytego świata Zachodu. Wygrywamy i będziemy wygrywać mniejsze lub większe bitwy, ale nigdy nie wygramy całej wojny.
Choć od wydania w Polsce minęło już trochę czasu (2009) a oryginał ujrzał księgarnie kilka lat wcześniej, nic nie traci na swojej aktualności.

Szkoda, że wydawnictwo nie pokusiło się o namówienie jakiegoś znanego specjalisty (a mamy ich wielu) do napisania do książki kilkustronicowego posłowia, w którym można by trochę danych uaktualnić a i przedstawić najnowsze wytyczne WHO wobec zagrożeń.

Niestety lekturę skądinąd dobrej książki psuje partactwo wydawnicze, które od lat panoszy się na polskim rynku...

Blondynaaa | 2016-10-20
Przeczytana: 20 października 2016

Zastanawiając się nad opinią na temat tej książki stwierdzam, że jedyny opis jaki do niej pasuje to "medyczny bełkot". Osoby, które nie miały z biologią lub/oraz z podstawami medycyny nic wspólnego uznają tekst za medyczną literaturę, która znudzi się przy pierwszych 50 stronach. Osoby zaś które już wiedzą coś na ten temat stwierdzą, że tekst z fachową literaturą medyczną nie ma nic wspólnego. Mam wrażenie, że osoba która to pisała sama była w gronie tej pierwszej grupy ludzi. Za książkę zabierałam się kilkukrotnie i nadszedł czas gdzie przeczytałam ją do końca. I jaki jest wynik? Tak naprawdę książka została przeczytana i nic poza tym. Naprawdę nie było łatwo przebrnąć przez ten cały bełkot a na "wyniesienie" czegoś z książki chyba zabrakło mi siły. Doliczając do tego masę błędów i literówek - dziękuję ale nie polecam.

Elena | 2016-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2016