Porajmos
historyczna
Krzysztof

Tragiczne losy głównych bohaterów: Oskara, Ragiba i Sawy, splatają się w 1941 r. w Auschwitz. Powieść ta opowiada o wiecznym i bolesnym problemie porajmosu poprzez sensacyjną narrację o losach bohaterów związanych poprzez wspólne doświadczenia zagłady Auschwitz. Poprzez zbieg okoliczności, siostra Oskara, a podopieczna Ragiba, Rachela, dziewczynka, której życie obrazuje pokolenia dorastających...

Poprzez zbieg okoliczności, siostra Oskara, a podopieczna Ragiba, Rachela, dziewczynka, której życie obrazuje pokolenia dorastających po zakończeniu II Wojny Światowej, również znalazła się w okolicznościach dorównujących doświadczeniom jej przodków.
"Niestety życie nie powtarza zmarnowanych szans", myślał sobie architekt Oskar w chwili, gdy zrozumiał, że właśnie wyrzekł się świetlanej przyszłości i jego krok w piekielny krąg wojny jest nieodwracalny. Okaże się jednak, że życie daje również kolejne szanse na odwrócenie ludzkiego nieszczęścia i przywraca równowagę na szalach sprawiedliwości.
Chociaż powstało mnóstwo książek o grozie II Wojny Światowej, Porajmos nie przypomina żadnej z nich. Dusan Savic z wielkim kunsztem literackim stworzył uniwersalną opowieść o dobru i złu, układając, lapidarną mozaikę jako obraz tamtych czasów.

źródło opisu: Stowarzyszenie Żywych Poetów

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Krzysztof | 2017-02-01