Jak eskimosi ogrzewają swoje dzieci? Rodzicielskie przygody z całego świata

Okładka książki Jak eskimosi ogrzewają swoje dzieci? Rodzicielskie przygody z całego świata Mai-Ling Hopgod
Mai-Ling Hopgod Wydawnictwo: Mamania nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Mamania
2016-01-01
2016-01-01
Jowita Maksymowicz-Hamann

Potencjał poznawczy raczej na porządny, dobry artykuł niż na książkę, więc lekkie rozczarowanie. Garść informacji dotyczących wychowania małych dzieci, różnych metod i technik, dotyczących nauki czystości, jedzenia, kładzenia spać, czerpiących szeroko z kultur Pigmejów, Eskimosów, z tradycji chińskiej czy argentyńskiej. To, co wynika niezbicie z tej lektury, to otwarte podejście do proponowanych nowych rozwiązań, które, choć będące być może dla niektórych ryzykownym doświadczeniem na żywym organizmie własnych dzieci, mogą dać nadspodziewanie dobre efekty (wysadzanie maluchów na nocniczki już w wieku 6 miesięcy? kładzenie ich spać po północy?).

Patrząc szerzej, ta książka to drobny przyczynek do budowania bardziej otwartego, tolerancyjnego spojrzenia na inne kultury i społeczeństwa, do dzielenia się doświadczeniem i czerpania radości z poznawania innego człowieka, który tak jak my kocha swe dzieci i ma z nimi te same problemy, co my. A czasami - lepsze pomysły.

Do polecenia młodym mamom i tradycjonalistom, uparcie twierdzącym, że "moje jest mojsze".

"Na świecie można znaleźć wiele sposobów
na bycie dobrym rodzicem."

Książka, która mnie trochę rozczarowała, bo liczyłam na fascynującą podróż do świata rodzicielstwa różnych kultur, tymczasem była dosyć nużąca, zawierała sporo naukowych badań, przez co trudno mi się ją czytało. Na plus zaliczam ukazaną przez autorkę perspektywę, że rodzicielstwo jest różnorodnym procesem w zależności od miejsca i kultury, w której żyjemy.

"Na świecie można znaleźć wiele sposobów
na bycie dobrym rodzicem."

Okazuje się bowiem, że w jednym czasie rodzice na różnych szerokościach geograficznych hołdują zupełnie innym regułom wychowania.

Dla przykładu, argentyńskie dzieci niezależnie od wieku towarzyszą rodzicom w nocnych spotkaniach towarzyskich w domach, restauracjach i na ulicach. Rodzice żyjący na meksykańskim Jukatanie powierzają obowiązki związane z pracą już swoim dwu- i trzyletnim dzieciom. Libańskie rodziny tak dalece cenią sobie społeczność rodzinną, że samotne wyjście na zakupy do centrum handlowego lub obiad zdarza się sporadycznie, co oznacza wędrujące wspólnie gromadki 20 osób. A mężczyźni z afrykanskiego plemienia Pigmejów pozwalają ssać niemowlętom własne sutki, gdy matka jest zajęta lub nie ma jej w pobliżu.

Czy to nie ciekawe, na ile różnych sposobów możemy wychować zdrowe, szczęśliwe dziecko?

Jak Eskimosi ogrzewają swoje dzieci" autorstwa Mei-Ling Hopgood to zręcznie i przyjemnie napisany zbiór reportaży na temat doświadczeń i tradycji w wychowaniu zebranych z różnych stron świata. Artykuły bogate są w liczne odniesienia do badań naukowych i prac specjalistów. Na poziomie emocji lektura tej pozycji obfituje przede wszystkim w liczne momenty zaskoczenia....

Bardzo dobra książka ukazująca zupełnie inne podejście do różnych aspektów macierzyństwa. Warto przeczytać:)

30 dni za darmo na Legimi- https://www.legimi.pl/kod/U7YL9/

30 dni za darmo na Legimi- https://www.legimi.pl/kod/U7YL9/

Tematyka ciekawa, ale książka mnie rozczarowała. Czuję niedosyt. Brakuje mi bardziej wnikliwej analizy, wiele tematów było omówionych pobieżnie, niektóre wnioski wydają się pochopne.

Bardzo przyjemna książka obrazująca rożne podejścia do opieki nad dziećmi w różnych krajach i kulturach.

Moje ulubione rozdziały to ten o jedzeniu: Francuzi na wsiach celebrują przygotowywanie posiłków i jedzenie. Traktują je jak ważną część codzienności, podczas gdy dla wielu z nas jest to przykry obowiązek który zajmuje "cenny" czas. Mi to podejście slow do jedzenia bardzo się spodobało i zamierzam je wdrożyć w domu :)

Moim drugim ulubieńcem był rozdział o zabawie z dziećmi. My w kulturze zachodniej mamy taką dziwną normę że dzieci muszą się bawić i że z nimi trzeba się bawić. A to błąd! To co musimy to nauczyć dzieci życia i samodzielności przez spędzanie z nimi codziennego czasu i wdrażanie w nasze zajęcia :)

Polecam gorąco, bardzo wiele można się dowiedzieć i przy okazji wrzucić na luz... Przestać się zastanawiać "czy dziś moje dziecko pobawiło się wystarczająco i czy miało ciekawy dzień" - ja często miałam takie myśli. Problemy 1-szego świata :)

Myślicie czasami, jak ludzie z drugiego krańca świata wychowują swoje dzieci? Jak ludzie na obrzeżach cywilizacji rozwiązują problemy, który my rozwiązujemy za pomocą narzędzi, dostępnych pod ręką przez rozwój cywilizacyjny? Jacy my bylibyśmy, gdyby przyszło nam urodzić się w zupełnie innej kulturze? No i... "Jak Eskimosi ogrzewają swoje dzieci?".

Na tytułowe pytanie oraz wiele innych autorka odpowiedziała w swojej książce, wcześniej zdobywając fachową wiedzę od ekspertów oraz zbierając cenne wskazówki od rodziców z różnych stron świata. Bo chociaż świat jest różnorodny, rodzice często zmagają się z tymi samymi problemami podczas wychowywania swoich pociech.

Nie mam dzieci, ale po książkę sięgnęłam głównie z ciekawości poznawczej oraz swojego zainteresowania odmiennymi kulturami - tutaj można, a raczej trzeba podpiąć psychologię międzykulturową. Wiedząc już, że autorka konsultowała się z niejednym psychologiem oraz specjalistami z dziedzin pokrewnych, po prostu musiałam sięgnąć po tę pozycję.

Mogę śmiało powiedzieć, że książka jest napisania w taki sposób, że zadowoli zarówno rodziców, jak i mniej lub bardziej zwyczajnego ciekawskiego. Wynika to z tego, że najpierw opisywana jest pewna sytuacja z punktu widzenia naszej i odmiennej kultury, a następnie wplecione są słowa innych rodziców oraz zdanie specjalistów. Stąd też autorka przekazuje praktyczną oraz teoretyczną wiedzę, a wiadomo - żeby wszystkie informacje miały zastosowanie, oba te czynniki muszą być uwzględnione. Na końcu prawie każdego rozdziału znajduje się podsumowanie lub zakończenie, którego forma dostosowana jest to tematyki zamykającego ustępu.

Nie powiem, książka jest ciekawa, ale odrobinę rozczarowująca. Spodziewałam się większej liczby ciekawostek z różnych stron świata, a dostałam ich tak naprawdę garstkę, która została dokładnie opisana.

'Mama dookoła świata" i "Jak Eskimosi ogrzewają swoje dzieci" to książki - gawędy o życiu dzieci i rodziców z różnych zakątków świata. Warto zajrzeć, żeby zobaczyć, że można inaczej, niż tak, jak nasze babcie i prababcie...a może właśnie po to, by zobaczyć w tym wartość?
Tak czy owak, obie książki czyta się szybko, miło i przyjemnie. Zabawne historie o spodenkach z dziurką dla dzieci w Azji i ssaniu przez niemowlaki męskich sutków u Pigmejów, przeplatają się opowieściami tybetańskich ciężarnych, dla których najważniejsza jest modlitwa, medytacja i wewnętrzna harmonia - bardziej, niż zdrowa dieta czy regularne wizyty u lekarza.

Książkę czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Wydaje się jednak, jakby Autorka gdzieś w połowie straciła zapał, gdyż z rozdziału na rozdział książka staje się mniej „lekka” a bardziej „przegadana”. Sama narracja spowodowała, że nie raz wybuchnęłam śmiechem, jednak niefrasobliwość w historiach przytaczanych przez Autorkę w pewnych momentach przyprawiała mnie o zażenowanie. Generalnie polecam – zbiór ciekawostek z całego świata pokazuje, że nie ma jednego modelu wychowywania dzieci – (niestety) każdy musi wypracować swój…;)

Doskonale ukazane rodzicielstwo na różnych krańcach Ziemi.
Polecam wszystkim, przede wszystkim jako poradnik, który pokazuje, że nie każde dziecko trzeba wychować według jednego schematu.

Doskonale ukazane rodzicielstwo na różnych krańcach Ziemi.

• Dziecko