Tak biały jak czerwona jest krew

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
wojna, partyzantka
wiech

Dobraczyński nie lubi tkwić zbyt długo w tej samej epoce, w tej samej scenerii historycznej. Po latach zrodziła się w nim myśl, aby powrócić do tematyki wojennej, powrócić jednak w sposób inny, niż robił to dotychczas. Poprzednie jego książki zrodzone były z własnych przeżyć i doświadczeń. Obecnie zapragnął napisać książkę, która, jak historyczne powieści, byłaby wysnuta z zapisków, wspomnień...

Poprzednie jego książki zrodzone były z własnych przeżyć i doświadczeń. Obecnie zapragnął napisać książkę, która, jak historyczne powieści, byłaby wysnuta z zapisków, wspomnień i opowiadań innych. W ten sposób powstała powieść „Tak biały jak czerwona jest krew”, napisana trochę w konwencji ballady, w której realizm wydarzeń zasnuwa chwilami mgiełka poezji.
Czy żyła kiedyś dziewczyna taka jak Joanna? Istnieją wspomnienia, które mówią o kimś do niej podobnym. Ale poza tymi wspomnieniami jawi się autorowi obraz świętej, która – wezwana przez Boga – wyruszyła z bronią w ręku przeciwko nieprzyjaciołom swego narodu. Walczyła, ale walcząc chciała być wolna od nienawiści.

źródło opisu: z obwoluty

źródło okładki: zdjęcie własne

wiech | 2017-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2017

Nikt nie czyta dziś Dobraczyńskiego.
Czytałam tę książkę dawno temu. Pamiętam o czym była, i pamiętam, że byłam przejęta.
To taka poetycka wojenna ballada. O Joannie, dziewczynie z leśnej partyzantki – niemal świętej. Dobraczyński stworzył bohaterkę na wzór Joanny D’Arc.
Książce można zarzucić, że trochę naiwna i nierzeczywista. Przeczytać jednak warto.
Wpadła mi w ręce przypadkiem; przeczytałam ponownie. Dobrze jest sięgnąć po starszą polską literaturę. Dla odmiany.

PS
Nie wnikam w życiorys pisarza, który załamał mu się w starszym wieku. – Nie oceniam. - Ważna jest dla mnie jego twórczość.

Roman Dłużniewski | 2016-12-02

Mam ogromny problem z Dobraczyńskim. Nie rozumiem, jak człowiek piszący tak piękne książki mógł zachowywać się tak, jak się zachowywał. A ta opowieść o młodych partyzantach autentycznie chwyta za serce.

Joanna | 2013-07-14

Opowieść o kobiecie, która dowodziła oddziałem partyzanckim w czasie drugiej wojny światowej.

apache_server | 2017-03-15
Przeczytana: 23 stycznia 2018