Tak biały jak czerwona jest krew

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Dzieła". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
historia
Marek

Inne wydania

Powieść Jana Dobraczyńskiego napisana w 1971 roku. Autor porusza częste w swej twórczości problemy związane z religią, wiarą i moralnością chrześcijańską. Bohaterami tej książki są młodzi partyzanci, którzy ukrywając się w lasach i na wsiach walczą o ojczyznę.

źródło opisu: PAX, 1979

źródło okładki: własne

wiech | 2017-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2017

Nikt nie czyta dziś Dobraczyńskiego.
Czytałam tę książkę dawno temu. Pamiętam o czym była, i pamiętam, że byłam przejęta.
To taka poetycka wojenna ballada. O Joannie, dziewczynie z leśnej partyzantki – niemal świętej. Dobraczyński stworzył bohaterkę na wzór Joanny D’Arc.
Książce można zarzucić, że trochę naiwna i nierzeczywista. Przeczytać jednak warto.
Wpadła mi w ręce przypadkiem; przeczytałam ponownie. Dobrze jest sięgnąć po starszą polską literaturę. Dla odmiany.

PS
Nie wnikam w życiorys pisarza, który załamał mu się w starszym wieku. – Nie oceniam. - Ważna jest dla mnie jego twórczość.

Roman Dłużniewski | 2016-12-02

Mam ogromny problem z Dobraczyńskim. Nie rozumiem, jak człowiek piszący tak piękne książki mógł zachowywać się tak, jak się zachowywał. A ta opowieść o młodych partyzantach autentycznie chwyta za serce.

Joanna | 2013-07-14

Opowieść o kobiecie, która dowodziła oddziałem partyzanckim w czasie drugiej wojny światowej.

Irena | 2015-04-22
Na półkach: Przeczytane, ROK 1995