Może dziś nikogo nie zabiję

Wydawnictwo: Kefas
Oggi forse non ammazzo nessuno
koran, muzumanie, Allah, Europa

Główną bohaterką książki jest Jasmina, dwudziestoletnia muzułmanka, która mieszka w Europie i nie jest... terrorystką. Jasmina jest cool, ale często z jakiegoś powodu wkurzona, ponieważ czuje się niezrozumiana. Nawet przez swoją najbliższą przyjaciółkę, która po latach wspólnego frontu (czy naprawdęa) przyjmuje propozycję zamążpójścia. Nie rozumieją jej również rodzice, którzy jak wszyscy rodzice na świecie nie nadążają za poglądami zbuntowanej i poszukującej tożsamości dwudziestolatki. Nie rozumieją jej muzułmańscy rówieśnicy, którzy woleliby, żeby była trochę spokojniejsza i mniej skomplikowana. Trudno się jej dogadać z Europejczykami, ponieważ zadają denerwujące i stereotypowe pytania na temat Arabów. Czuje się sama i zagubiona w plątaninie sprzeczności. Posiada jednak na szczęście skuteczną broń: dystans i poczucie humoru. W tej niesamowitej książce można znaleźć wszystko a randki, problemy z rodzicami, długie spotkania z przyjaciółkami, rozmowy na temat ciuchów i facetów.

aleksnadra | 2013-08-17
Przeczytana: 20 lipca 2013

Po książce "Może dziś nikogo nie zabiję" spodziewałam się mocnego przekazu, podkreślenia, że muzułmanie to nie tylko terroryści zabijający niewinne ofiary, a zwykli ludzie zmagający się z takimi samymi problemami jak Europejczycy. Spodziewałam się jednoznacznych odpowiedzi na uprzedzenia i nauki tolerancji. Czy to dostałam? I tak i nie. Główna bohaterka nie jest fundamentalistką, nie chodzi w chuście, nie jest bezgranicznie podporządkowana mężczyznom. Nie jest też zwykłą dziewczyną, taką jak my, gdyż jej zachowanie i postępowanie ogranicza religia. Kim więc jest? Młodą dwudziestoletnią kobietą o wybuchowym charakterku, który wpędza ją w kłopoty.

Jasmina ma dwadzieścia lat i mieszka w Mediolanie. Jej najlepsza przyjaciółka wychodzi za mąż i zbyt łatwo podporządkowuje się woli swojego ukochanego. Tak widzi to Jasmina i boi się, że straci najbliższą sobie osobę. Postanawia za wszelką cenę otworzyć przyjaciółce oczy. Ale jak to zrobić gdy mama podstępem aranżuje randki z sympatycznym...

Olsons | 2015-06-12
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 12 czerwca 2015

Spory niedosyt, bo spodziewałam się czegoś więcej. Parę ciekawych rozważań dotyczących muzułmanów, aczkolwiek sądziłam, że cała książka taka będzie, a nie tylko wybiórcze rozdziały, czy zdania.

Muzułmanka w Europie – Randa Ghazy „Może dziś nikogo nie zabiję”

Jak wygląda świat z perspektywy dwudziestokilkuletniej muzułmanki mieszkającej w Europie? Co ją irytuje, drażni, doprowadza do furii? Co jest dla niej ważne, jakie ma plany, cele, czego oczekuje od ludzi, od życia i od siebie? Czy można pogodzić bycie nowoczesną Europejką z byciem tradycjonalistką muzułmańską i czy nie są to wykluczające się kwestie? Jeśli którekolwiek z tych pytań was interesuje, sięgnijcie po książką Randy Ghazy „Może dziś nikogo nie zabiję”, w której autorka odniesie się do postawionych powyżej kwestii. Dzięki książce tej młodej, obiecującej autorki, muzułmanki i Europejki w jednym, dowiecie się rzeczy, które wcześniej nie przyszłyby wam na myśl.
Jasmina i Amira, to przyjaciółki. Obie dziewczyny wchodzą właśnie w nowy etap, u jednej i drugiej zachodzą poważne zmiany wywołane decyzją Amiry o zamążpójściu. Jasmina, przyzwyczajona do tej pory na posiadanie przyjaciółki na wyłączność, musi...

Dzieckokwiatu | 2010-07-22
Na półkach: Przeczytane, Książki 2010
Przeczytana: 21 lipca 2010

Typowa lektura dla "nastolatków". Nawet mogła by należeć do serii "Nie dla mamy, nie dla taty, lecz dla każdej małolaty". Jak każda z tych nastolatek jest niby zwykła, ale coś ją wyróżnia z tłumu. Tutaj mamy wiarę i kulturę. Stara się być w opozycji i nie odstawać.
Ani od muzułmanów mimo nie stosowania się do tradycji "do końca, ani do europejczyków, mimo że jej uroda, pochodzenie zawsze będą się wyróżniać. Denerwowały mnie krótkie działy i ich dziwna grafika. Projekt okładki jest dobry, to dlaczego środek tak "rozwalony"? Książka pisana językiem potocznym, nawet czasem bardzo. Nie lubię tego, razi mnie. Dziwne, że bohaterka jednak pozostaje wierna swojemu dziedzictwu... Tak strasznie anty? BUNT DWUDZIESTOLATKI CZYŻBY? Przesadzili z tym wiekiem. Zdecydowanie bardzo mało kobiet w tym wieku przechodzi aż takie wzburzenia.
Dodatkowo autorka zapomniała o zakończeniu.
Książka bez zakończenia. To mnie jeszcze nie spotkało w książkach bez drugiej części.

artdeco92 | 2012-09-29
Przeczytana: 30 września 2012

Nie rozumiem tylu negatywnych opinii na temat tej książki i twierdzenia, że to czytadło dla nastolatek, a muszę przyznać, że jestem wrogiem numer jeden płytkich powieści dla młodzieży. Byłam mile zaskoczona tą pozycją. Owszem, czyta się łatwo i wątki dotyczą codziennych dylematów młodej dziewczyny (notabene 23-letniej studentki, a nie jakiejś małolaty z gimnazjum, jak można by mniemać po niektórych opiniach). Z drugiej zaś strony nie jest to jeden z quasi-reportaży przedstawiających tragizm i okrucieństwo kultury muzułmańskiej. Mamy historię (a w zasadzie kilka kadrów z życia codziennego) Jasminy, normalnej młodej kobiety, która bardzo chciałaby odnaleźć się gdzieś pomiędzy europejskimi realiami, a tradycją i religią w jakiej została wychowana i którą szanuje. Niestety, nie jest to do końca możliwe. Bohaterka musi borykać się z negatywnymi reakcjami z jednej i drugiej strony, ale pozostaje przy tym pewną siebie, mądrą dziewczyną, która szuka swojej drogi i poznaje świat, który...

Anna | 2010-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2010

Strasznie nostalgiczna. Brak jakiejkolwiek sensownej akcji i ciekawego zakończenia.
Doczytałam ją jedynie ze względu na to, że znajduje się tam kilka ciekawych rzeczy dotyczących muzułmanów.

| 2010-09-18
Przeczytana: 18 września 2010

Książka kiepska, okładka fajna

ChoiYoona | 2011-10-09
Przeczytana: 09 października 2011

Czy kiedykolwiek ktoś z Was zastanawiał się jak to jest być osobom, której społeczeństwo nie akceptuje? Jak to jest żyć w Europie gdzie muzułmanie są uważani za potwory? Według Europejczyków kobieta, której mężem jest muzułmanin musi ładnie wyglądać, ale może na nią patrzeć tylko mąż, musi zawsze się go słuchać i nic nie może zrobić z własnej woli. Tymczasem wśród takich kobiet spotykamy Jasminę. Jest to dwudziestoletnia dziewczyna muzułmanka, która nie zgodziła się na noszenie chusty. Nie wyszła jeszcze za mąż, ale jej najlepsza przyjaciółka, którą traktuje jak siostrę już nie długo wstąpi w związek małżeński. Jasmina próbuję ją odwieść od tej decyzji, ale nie wie za bardzo jak to zrobić. Czy Jasmina znajdzie swoje szczęście?

Jasmina to bardzo odważna, zdolna i silna dziewczyna. Walczy o swoje prawa i nie ma zamiaru podporządkować się stereotypom. Poszukuje swojej drogi przez świat i tego co na prawdę potrzebuje. Przez całą książkę poznajemy dzięki niej świat muzułmanów. To jak...

Stanzzi | 2012-03-16

Na "Może dziś nikogo nie zabiję" trafiłam całkiem przypadkowo, leżało na półce w bibliotece najbardziej pod ręką, a że podtytuł był zachęcający ("Świat przedstawiony z perspektywy dwudziestoletniej muzułmanki mieszkającej w Europie"), to wzięłam.

Jednak już po pierwszych stronach zorientowałam się, że mam do czynienia z nędzną kopią "Bridget Jones". Główna bohaterka przeklina świat, gdyż weszła w psią kupę pożyczonymi butami w drodze na ślub przyjaciółki. Chusty nie nosi, studiuje, na randki biega (pokonując lekkie uprzedzenia rodziców, ale którzy rodzice uprzedzeń nie mają?), prowadzi nieskończenie długie rozmowy z przyjaciółkami o facetach i ciuchach. Gdybym oczekiwała czytadła o wesołym żywocie kobitki (i cóż, że z pochodzenia Egipcjanki, skoro nic z tego nie wynika), to bym przeczytała jeszcze raz kultową według mnie Helen Fielding. A tak na sto pięćdziesiąt stron jest może z piętnaście na temat problemu inności, nietolerancji czy nieumiejętności wpasowania się w europejską...

Elizz | 2011-06-02
Na półkach: Przeczytane, Wymienię, Posiadam

Kupiłam jakieś dwa lata temu, bo bardzo spodobała mi się okładka. I na okładce się niestety skończyło. Książka kiepska, a może po prostu dla młodszych czytelników?