Smak młodych dziewcząt

Tłumaczenie: Jacek Giszczak
Wydawnictwo: Świat Książki
Goût des jeunes filles
Karolina

Dany, obecnie pisarz, nigdy nie zapomni weekendu, który odmienił jego życie. Był rok 1971, miał piętnaście lat. Przypadkowo wplątany w uliczną awanturę, bał się wrócić do domu i ukrył się u swej sąsiadki Miki oraz jej koleżanek. Wśród młodych, zwariowanych kobiet, wypełniających dni zabawami, seksem i fantazjowaniem, grzeczny chłopiec i miłośnik poezji pobierał pierwsze lekcje miłości...

Napisana z humorem bezpruderyjna pochwała młodości i urody życia w cieniu ostatnich dni rządów haitańskiego dyktatora, zwanego Papa Doc.

źródło opisu: Wydawnictwo Świat Książki, 2009

źródło okładki: www.swiatksiazki.pl

bookpositive | 2013-02-04
Przeczytana: 2009 rok

Książka przenosząca nas do zupełnie innego świata. Pełna humoru ale i napięcia. Bardzo sympatyczna 'wakacyjna' pozycja.

Personik | 2014-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2014

Świat wyzwolonych 17 letnich dziewcząt. Zabawa, sex, wulgaryzm, to temat ich dialogu. Przez przypadek do ich domu trafia 15 letni chłopak
nie dojrzały emocjonalnie. przysłuchuje się rozmową starszych koleżanek. Jedyne godne uwagi to wplatany w rozdziały dziennik pisany przez jedną z dziewcząt w którym ukazuje pustkę tzw. sfer wyższych. Przeczytać jak wpadnie do ręki i nie ma do czego wracać

Dominik | 2013-05-06
Przeczytana: 06 maja 2013

,,Jak bez wysiłku kochać się z Murzynem'' było literackim debiutem Dany'ego Laferrière, dobrze przyjętym przez krytykę i czytelników. Autor pochodzi z Haiti, jednak musiał wyemigrować z ojczyzny z powodów politycznych i obecnie mieszka w Miami. Literatura tego francuskojęzycznego pisarza jest w Polsce słabo znana, chociaż niektóre jego książki zostały zekranizowane. Pomimo, że pierwsza powieść Dany'ego Laferrière nie spodobała mi się, to sięgnąłem po ,,Smak młodych dziewcząt''.

Jest to krótka powieść osadzona w stolicy Haiti- Port-au-Prince lat 70. Tytułowymi ,,młodymi dziewczętami'' są: Pasqualina, Choupette, Marie-Flore, Marie-Erne, Miki i Marie-Michèle. Bohaterki poznajemy na początku w wyniki obserwacji nastolatka, który codziennie podgląda je ze swojego okna. Potajemnie podkochuje się w Pasqualinie. Dziewczyny są wyzwolone, frywolne, wulgarne i można by się pokusić o stwierdzenie, że puste. Sypiając z bogatymi mężczyznami, spędzając wolny czas na imprezach w...

Yasmine | 2012-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2012

Akcja powieści rozgrywa się na Haiti za czasów reżimu Papa Doc. To historia młodego chłopaka i kilku nastolatek, wkraczających w świat dorosłych. Seks, alkohol, nieustanne imprezowanie - tego w książce nie brakuje. Ale pojawiają się też fragmenty w postaci dziennika Marie, w którym dokonuje ona analizy społeczeństwa haitańskiego. Reasumując - do przeczytania, ale bez rewelacji.

Angelika | 2012-09-08

Urojona przez autora-nastolatka historia, która pozwala mu poznać od środka świat pięknych Haitanek. Ich sposób na przetrwanie i sposób odbioru świata. Czy książka jest "pikantna"? Raczej nie. Momentami nudnawa, w innych miejscach zbyt kolokwialna,w której dialogi nie prowadzą do żadnego meritum. Przeczytałam do końca, choć było to moje drugie podejście do tej książki. Jak dla mnie zbyt słabo zarysowana fabuła.

Kami | 2012-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2012

Klika dziewczyn nie znajacych umiaru, pikantne grzeszki, wyuzdanie i brak wstydu, to charaktyzuje glowne bohterki, do tego opisu dochodzą elementy pamiętnika jednej z nich oraz obserwacje chlopca/sąsiada. Lektura dosyć ostra, temat seksu na okretke. Do szybkiego polkniecia i zapomnienia.

lus84 | 2012-12-17

nie tego się spodziewałam