Dieta uzdrawiająca organizm

Feeria
2017-01-11
2017-01-11
dieta organizm zdrowie

Okładka książki Dietooporne. Kobiecy przewodnik po skutecznym odchudzaniu Patrycja Kłósek-Bzowska, Magdalena Makarowska
Dietooporne. K... Patrycja Kłósek-Bzo...
Okładka książki Kuchnie świata w insulinooporności Magdalena Makarowska, Dominika Musiałowska
Kuchnie świata... Magdalena Makarowsk...
Okładka książki Jak dbać o odporność w insulinooporności Magdalena Makarowska, Dominika Musiałowska
Jak dbać o odp... Magdalena Makarowsk...

Bardzo ciekawy poradnik o zdrowym żywieniu. Autorka poleca dietę pomagająca wzmocnić i oczyścić organizm. Dostaje się rozpisany na trzy fazy plan żywienia przez kilka miesięcy z apetycznymi przepisami, a nawet listą zakupów. Na pewno przydarzą mi się zasady, które podaje autorka np na łączenie grup żywności, czy komponowania posłków i oczywiście, niektóre podane przepisy. Przyznaje, szczegółnie zainteresowały mnie zdrowe słodkości. Bardzo chętnie je wypróbuje.

ważna lektura, pokazująca jak nieprzetworzone jedzenie staje się odżywczym pokarmem

Prześledziłam całą dietę, od początku do końca. Nie ma w niej nic skomplikowanego, jest niezwykle przystępna, bardzo smaczna i z pewnością nie nudna. Niektóre przepisy bardzo przypadły nam do gustu i na pewno zadomowią się na dłużej w naszym domowym menu. Nie wykluczone, że pewnego dnia przebrnę przez całość, od początku do końca.

Recenzja: http://mamao.pl/dieta-uzdrawiajaca-organizm/

Recenzja:...

Ta książka jest ratunkiem dla wszystkich osób, które nagle dostają diagnozę: insulinooporność/PCOS/problemy z tarczycą (a najczęściej wszystkie naraz) i załamują się chaosem informacji jaki można znaleźć w internecie. Do tej pory nie było na polskim rynku książki przedstawiającej sposób leczenia wyżej wymienionych dolegliwości. Autorka systematyzuje wiedzę, przedstawia ją w bardzo rzetelny sposób. Książka jest idealna dla początkujących, używany w niej język jest jednocześnie profesjonalny i prosty w odbiorze. Najbardziej boli mnie jedynie to, że większość osób, które dostaną w ręce te książkę uzna autorkę za fanatyczkę, bo jak to przy leczeniu nie można jeść niektórych produktów! TOŻ TO ZBRODNIA! Znam takie osoby i minie jeszcze sporo czasu zanim do nich dotrze, że dieta jest podstawą i to od jej nieprawidłowości zaczyna się wiele chorób. I więcej! Często wystarczy zmienić sposób żywienia, żeby się wyleczyć:) Jedyne do czego mogę przyczepić się w tej książce to za mała objętość części informacyjnej. Czytało mi się to tak dobrze i byłam pod takim wrażeniem wiedzy zawartej w książce, że spokojnie mogłoby być jeszcze 20-50 stron na ten temat. Kolejnym minusem (bardzo subiektywnym) jest brak zdjęć do wszystkich opisywanych potraw. Jestem wzrokowcem i zazwyczaj, kiedy planuje jadłospis, tylko przerzucam kartki danej książki i szukam czegoś co w danej chwili mi będzie odpowiadać. Jednak to taki mały minus. Bardzo polecam tę pozycję osobom, które chcą wzbogacić swoją wiedzę na temat żywienia i w konsekwencji wyzdrowieć:)

Książka, choć przeznaczona głównie dla osób z PCOS, insulioopornością i innymi schorzeniami, to zgodnie z zasadą, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”, zasługuje właściwie na uwagę wszystkich, którzy myślą o tym by zdrowo żyć. Coraz częściej bowiem okazuje się, że kluczem do zdrowia i dobrego samopoczucia jest dieta, w której unika się żywności przetworzonej, nadmiaru cukru, złych tłuszczów, oczyszczonej mąki, a stawia na świeże produkty świeże, przygotowywane samodzielnie. Autorka krok po kroku pomaga w zmianie nawyków żywieniowych.

Książka zawiera zarówno wprowadzenie do tematu i wyjaśnienie niektórych błędów żywieniowych. Książka zawiera plan żywienia na trzy miesiące, podzielony na 3 fazy:redukcji wagi, powrotu do równowagi biologicznej i wzmacniania odporności.

Dania są bardzo urozmaicone, także nie grozi nam nuda. Jedne smakują bardziej inne mniej, ale tak bywa z każdym jadłospisem, jedni lubią brukselkę inni wolą fasolkę. Większość przepisów jest prosta i nie wymaga wyszukanych zdolności kulinarnych. Dla początkujących ze zdrową dietą trudne mogą okazać się zakupy – gdy nagle okaże się, że zamiast oleju słonecznikowego, zupek w proszku, sosów i półproduktów, trzeba poszukać półek na których leżą olej kokosowy, kardamon, komosa ryżowa, imbir i jarmuż. Na szczęście są to produkty, choć nie jakoś specjalnie popularne, to jednak ogólnodostępne i nie miałam żadnych problemów by je kupić. w małym miasteczku.

Polecam: zupę tajską, batony marchewkowe, sałatkę z indykiem, pulpeciki z indyka i mus czekoladowy z awokado.

Książka, która zasługuje na uznanie. Jej dużym atutem jest przekazywanie zdrowych nawyków. Markowska zamiast stawiać na restrykcyjną dietę, pokazuje, że można jeść zdrowo, a przy okazji delektować się niemalże każdym posiłkiem. Polecam! :)

Nowy rok – nowa ja? Wiele osób pierwszego dnia podejmuje postanowienia, wśród których jednym z najczęstszych jest: „Schudnę!”, albo „Zmieszczę się w starą parę jeansów!”. Jednakże efekty nie przychodzą same, dlatego czasami warto sięgnąć po książkę, która nieco rozjaśni nam temat. Wyszłam z podobnego założenia, dlatego ucieszyłam się, gdy przyszła do mnie „Dieta uzdrawiająca organizm” Magdaleny Makarowskiej.

Magdalena Makarowska jest dietetykiem, biotechnologiem i pedagogiem. Posiada własny gabinet dietetyczny w Łodzi. W swoim życiu kieruje się mottem: „Jesteś tym, co jesz, więc jedz pięknie”. Na co dzień mama kilkuletniej Wiktorii i żona fotografa, którego zdjęcia można zobaczyć w poradnikach autorstwa pani Magdaleny.

Pierwsze, co wpada nam w oko piękna, minimalistyczna okładka. Książka wykonana jest w sposób staranny, widać, że wydawnictwo zadbało o detale. W wprowadzeniu czytelnik zapoznaje się z problemami metabolizmu. Autorka w przystępny sposób pisze o zaburzeniach i chorobach, które mogą towarzyszyć osobom cierpiącym na nadwagę. Później udziela wskazówek i wyznacza zasady, którymi powinniśmy się kierować. Jakie było moje zdziwienie, gdy okazało się, że będąc na diecie nie powinno się jeść jabłek i dojrzałych bananów, które ja po prostu uwielbiam! Autorka w jasny sposób przekazuje, których produktów należy unikać, a jakie powinny się znaleźć w naszym jadłospisie.

Po krótkim wprowadzeniu i wykładzie z teorii, czas na zmiany. Książka jest podzielona na 3 etapy: etap redukcji wagi, powrotu do równowagi biologicznej i stabilizacji i wzmacniania odporności. Każda z faz trwa miesiąc i zachowanie tej kolejności jest bardzo ważne do prawidłowego spalania kalorii, ale również powrotu do lepszego samopoczucia. Każdy z tygodni zawiera szczegółową rozpiskę tego, co powinno pojawić się na naszym talerzu każdego dnia. Większość przepisów jest prosta, a danie można wykonać z produktów znajdujących się w lodówce. Zdarzają się również takie potrawy, które wymagają czasu i uwagi (zazwyczaj propozycje obiadowe),jednak jeżeli efekt będzie taki, jak na zdjęciach, to naprawdę warto się poświęcić. Jednak to nie wszystko ;) Autorka wychodzi naprzeciw osobom, które nie wyobrażają sobie dnia bez czegoś słodkiego, dlatego na końcu książki można znaleźć przepisy na zdrowe słodycze, np. batony, mus czekoladowy, muffiny, oraz małe grzeszki w wersji fit, np. razowe minipizze z mozzarellą lub burgery. Można tam też znaleźć rozpiskę produktów potrzebnych w danym tygodniu, co na pewno pomoże w planowaniu zakupów. Dodatkiem jest artykuł Dominiki Musiałowskiej, która krótko i na temat przedstawia jak może wyglądać aktywnośc fizyczna u osób z insulinoopornością.

Nie sposób nie wspomnieć o pięknej oprawie graficznej, którą w dużej mierze zawdzięczamy mężowi Magdaleny Makarowskiej. Przeglądając przepisy niejednokrotnie pragnęłam, by talerz z tym daniem pojawił się na moim stole ;)

Podsumowanie: „Dieta uzdrawiająca organizm” to przystępna i czytelna pozycja dla wszystkich, którzy pragną zadbać nie tylko o szczupłą sylwetką, ale również o swoje zdrowie. Warto zaufać Autorce, która ma na swoim koncie kilkanaście książek o tej tematyce i prowadzi własny gabinet dietetyczny. Ja na pewno dam jej szansę, zwłaszcza, że po świętach przybyło ciałka tu i ówdzie ;) Czas przestać liczyć kalorie i zacząć jeść intuicyjnie i zdrowo :)

• Zdrowie
  • 2017
  • 2017
  • Papierowa

Dodaj cytat z książki Dieta uzdrawiająca organizm