W parowozowni i na szlaku

Cykl: Nasze koleje (tom 3)
Wydawnictwo: Wydawnictwa Komunikacji i Łączności
9 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
832060429X
PKP, kolej, parowozy
historia
cARTon

Czytelnicy cyklu Nasze Koleje podróżowali już z Bogdanem Pokropińskim po kolejach wąskotorowych PKP i z Wiesławem Wojasiewiczem po mostach dróg żelaznych Królestwa Polskiego. W trzeciej książce tego cyklu Andrzej Adler proponuje miłośnikom kolejnictwa i wszystkim przypadkowym ,,pasażerom'' wyprawę w niedaleką przeszłość polskich parowozowni. Nie jest to wyprawa ani naukowa, ani też wyczerpująca temat, ale jest to podróż pełna ciekawych opowieści o ludziach i ich pracy: kobietach na parowozie, konfliktach ,,smoluchów'' i tramwajarzy'', nieszczęśliwych wypadkach i ,,pięćsetnikach, których zrodziło współzawodnictwo pracy. Nie zdradzając wszystkich tajemnic książki, wydawnictwo zaprasza do jej przeczytania, zapowiadając jednocześnie następne pozycje cyklu poświęcone Mareckiej i Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Książki te ucieszą na pewno pasjonatów kolejnictwa, ale ucieszą z pewnością również varsavianistów, którym wydawcy nie polecają zbyt wielu publikacji o tej tematyce.

źródło opisu: WKŁ, 1984

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

cARTon | 2017-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2017

Książka przesiąknięta zapachem pary i smarów - czyli dawnej kolei. Z każdym zdaniem chce się wręcz wejść do opisywanych miejsc i podziwiać ogromne, stalowe smoki. Po przeczytaniu tej książki nawet osoby nie pamiętające parowozów mogą za nimi zatęsknić.

Książka napisana jest lekkim, zrozumiałem nie tylko dla ,,będących w temacie'' czytelników. Wzbogacona jest o ciekawe anegdoty i zdjęcia (w tym nawet kilka kolorowych!)

książek: 1943
asiula1000 | 2017-01-15