Zgłosuj na książki roku 2017

Piękne Heleny Boskie i fatalne

Wydawnictwo: Bellona
literatura faktu
MonKu

Helena od wieków była i jest jednym z najpopularniejszych imion. Wabi magicznym czarem: po grecku imię to oznacza „blask Księżyca”. Srebrny Glob był źródłem fascynacji, wyobrażeń i uosobieniem bogiń Selene i Luny w mitologii greckiej i rzymskiej. Zaobserwowano też związek miesięcznej dolegliwości kobiecej ze zmniejszaniem się lub powiększaniem tarczy Księżyca, tym bardziej więc skojarzono go z tajemnicą kobiecości. A także z seksem. Akt miłosny na ogół odbywał się nocą, właśnie w magicznym blasku Księżyca, dodając ciału kobiecemu tajemniczego powabu.
Przez wieki, do chwili obecnej, wielu sądzi więc, że fazy Srebrnego Globu wpływają na seksualność. W nowiu pociąg płciowy ma zanikać; cienki sierp ma skłaniać do czułości i delikatności, a dzikie żądze mają narastać wraz z powiększaniem się tarczy Księżyca, apogeum osiągając w pełni. Imię Helena przyciągało zatem podwójnie: jako kobiety jako takiej i czarem imienia powiązanego z magią Srebrnego Globu. Jednakże, jak istnieje niewidoczna strona Księżyca, tak też Heleny mają swą niewidoczną stronę, ponieważ od czasów pięknej Heleny trojańskiej przypisuje się kobietom o tym imieniu dar boskiego wprost przyciągania, ale i wywoływania fatalnych następstw. Stąd bywa, że kobiety o tym imieniu uważa się za boskie, piękne, kochane, ale też nieszczęśliwe; często też jako femme fatale.
Przyjrzyjmy się, ile w tym prawdy, poprzez opis życia najbardziej znanych Helen w historii, m.in. Heleny trojańskiej, świętej Heleny, Heleny Moskiewskiej, Heleny Modrzejewskiej, Heleny Rubinstein, Eleny Ceausesc...

źródło opisu: Wydawnictwo Bellona, 2016

źródło okładki: https://ksiegarnia.bellona.pl

MonKu | 2017-01-11
Przeczytana: 10 stycznia 2017

Moje pierwsze spotkanie z autorem i mogę spokojnie zaliczyć je do udanych. Jerzy Besala wykonał kawał dobrej roboty. Nie dość, że napisał o pięknych Helenach to jeszcze do tego świetnie przedstawił wydarzenia historyczne. Każda historia jest rzetelnie przedstawiona i tak napisana, że czyta się z przyjemnością. Główne bohaterki dość różnorodne więc książka tym bardziej ciekawa. Mam niewielkie zastrzeżenia co do okładki. Ale kanony piękna zmienne są ;-)

Frederik | 2017-04-02
Przeczytana: grudzień 2016

Besala super jak zwykle. Rzetelny, lekki i pełno faktów.

Mbombolona | 2017-12-16
Ola | 2017-12-01