Między osiedlem a zagrodą

Ewelina Szpak przekonująco pokazała, w jaki sposób polityczny zamysł tworzenia gospodarstw państwowych był w Polsce realizowany. Przedstawiła również, jak lokalna władza kontrolowała mieszkańców PGR-ów. Wreszcie i to było zadanie najtrudniejsze zrekonstruowała kształtowanie się społeczności pegeerowskich. Udowodniła, że powstawały one w opozycji zarówno do wsi i miasta, jak i do polskiej tradycji. Wspólnoty te tworzyły swój odrębny świat, chociaż wiele pegeerowskich zjawisk możemy zauważyć w innych miejscach, zwłaszcza w osiedlach robotniczych. Autorka prezentuje życie codzienne mieszkańców PGR-ówich postawy, zachowania, wartości i sposoby myślenia. Opisuje relacje przestrzeni publicznej i prywatnej, stosunek do władzy oraz do Kościoła. Udowadnia, że społeczności pegeerowskie nie były jednorodne i pokazuje źródła tych odrębności. Nie omija również problemów, z jakimi zetknęli się mieszkańcy PGR-ów po 1989 roku. prof. Andrzej Chwalba

Zwłaszcza | 2016-03-26
Przeczytana: 29 kwietnia 2016