Mentalność ludności wiejskiej w PRL. Studium zmian

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Scholar
Dawid J

Okres PRL-u szybko ucieka w przeszłość. Dla wielu młodych ludzi jest to już tylko „okres historyczny”, znany z relacji starszych czy materiałów medialnych i literatury. Zapraszam do lektury książki Eweliny Szpak, opisującej najważniejsze sfery życia mieszkańców wsi w PRL-u: ich relacje do miejsc i przestrzeni, w której funkcjonowali, stosunek do polityki socjalistycznego państwa, pracy i zawodu rolnika, sposoby spędzania czasu wolnego, znaczenie przypisywane rodzinie, relacje z sąsiadami, sposób traktowania własnego ciała i przestrzeganie higieny, a także kwestie religii i jej znaczenia w życiu wsi. Lektura tej książki pozwala lepiej zrozumieć, dlaczego polska, chłopska wieś przetrwała trudną próbę kolektywizacji i socjalistycznej przebudowy. Ciągłość i zmiana, głęboko zakorzenione instytucje społeczne i umiejętność adaptacji, a więc zmiany instytucjonalnej – to najbardziej uniwersalna recepta na przetrwanie. Polscy chłopi i mieszkańcy wsi wykazali to w okresie PRL-u, a Ewelina Szpak potrafiła to intersująco i oryginalnie opisać.
z przedmowy Jerzego Wilkina

źródło opisu: www.scholar.com.pl