Rodin/Dunikowski. Kobieta w polu widzenia.

Okładka książki Rodin/Dunikowski. Kobieta w polu widzenia. Ewa Ziembińska
Okładka książki Rodin/Dunikowski. Kobieta w polu widzenia.
Ewa Ziembińska Wydawnictwo: Muzeum Narodowe w Warszawie sztuka
sztuka
Muzeum Narodowe w Warszawie
2016-01-01
2016-01-01

Kuratorce wystawy do pracy przy projekcie udalo sie namowic Musee Rodin w Paryzu. Dzieki temu w salach Krolikarni pojawila sie 'Galatea', cudna 'Danaida', 'Ewa i waz', jak rowniez grupa skandalizujacych rysunkow prekursora nowoczesnosci w rzezbie.
Rodin byl starszy od Dunikowskiego o 35 lat. Polski artysta wysoko cenil osiagniecia francuskiego giganta choc nigdy do inspiracji sie nie przyznawal. Istnieje prawdopodobienstwo, ze podczas pobytu w Paryzu Dunikowski spotkal Rodin'a, nie ma jednak zadnych dokumentow, ktore by to potwierdzily.
Ogromny wplyw na tworczosc obu nowatorow mialy kobiety. Szczegolnie te, z ktorymi mieli relacje intymne.
Najwazniejsze dla Rodin'a byly Rose Beuret i Camille Claudel. Miloscia zycia Dunikowskiego byla pracujaca dla Diagilewa malarka, Sara Lipska. Rodin w swoich rzezbach i rysunkach eksplorowal erotyzm i zmyslowosc kobiety. Dunikowskiego fascynowal motyw macierzynstwa.
Artystyczne wizje kobiet u obu tworcow analizuja dwa eseje (Ewy Ziembinskiej i Aline Magnien) uzupelnione zestawem fotografii rzezb i rysunkow prezentowanych w galerii.
Przy calej skromnosci wystawy i katalogu projekt dobry i wart uwagi.

• » sztuka
  • Sztuka różna

Dodaj cytat z książki Rodin/Dunikowski. Kobieta w polu widzenia.