Wydawnictwo: Wema
historia
agaluc

Książka nosi tytuł: „Parafia pw. świętego Bartłomieja w Staszowie w 2010 roku w fotografii i zapisie kronikarskim”. W roku 2010 wydarzyło się wiele i to zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Do najważniejszych i tragicznych zarazem w swoich skutkach wydarzeń należy katastrofa prezydenckiego samolotu i śmierć pary prezydenckiej oraz wszystkich osób lecących do Rosji na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Są to chwile, które na zawsze pozostaną w pamięci. Książka autorstwa Agaty Bazak opisuje w kronikarski sposób wydarzenia w małej lokalnej społeczności jaką jest wspólnota parafialna parafii pw. świętego Bartłomieja w Staszowie. Parafia żyje swoim życiem, ale znaczące wydarzenia z kraju i życia Kościoła powszechnego nie pozostają bez echa nawet w tak małej społeczności. Uwiecznione w fotografii i kronikarskim zapisie wydarzenia, które miały miejsce w staszowskiej parafii, dzięki książce Agaty Bazak będzie można przywołać w dowolnej chwili, którą Czytelnik uzna za stosowną do wspomnień. Książka zawiera głównie zapis wydarzeń, które bezpośrednio dotyczyły wspólnoty parafialnej. Wśród nich rzadko uwzględnione są te, które dotyczą całego miasta. Ale taki zamysł Autorki miał jeden cel: z nawału zalewających nas informacji wyeksponowała tylko te, które są związane z „małą ojczyzną”, promocję inicjatyw mieszkańców jednej parafii, ich zaangażowanie religijne oraz pozytywne zmiany zachodzące w życiu parafii dzięki społecznym działaniom. Kronikarski zapis, choć obejmuje tylko staszowską parafię, wykracza również poza jej granice. Zamieszcza bowiem relacje z wydarzeń, które odbywały się w innych częściach kraju, a w których brały udział delegacje lub wierni parafii pw. świętego Bartłomieja. Tak było podczas uroczystości w Warszawie, Częstochowie, Kielcach, Sandomierzu, Sulisławicach i Bogorii. Autorka nie stosuje hermetycznego języka naukowego do opisu wydarzeń, przez co publikacja jest dostępna w odbiorze dla każdego Czytelnika. Opisane w książce wydarzenia w staszowskiej parafii można analizować przez pryzmat innych wydarzeń w kraju lub badać ich następstwa. Książka autorstwa Agaty Bazak stanowi doskonałe uzupełnienie annałów Staszowa i diecezji sandomierskiej. Staje się też przyczynkiem do szczegółowych badań regionalistycznych, kulturowych i socjologicznych nie tylko takiego bardzo niewielkiego obszaru i niewielkiej społeczności jaką jest staszowska parafia pw. świętego Bartłomieja.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie