Usypiając ojca

Wydawnictwo: Agencja Literacka FURIA
Rasia

Historia ojca chorego na Alzheimera, o którego godność walczy jego córka. Ta minipowieść zawiera przejmujące i przerażające opisy świata, z którym musi zmierzyć się chory. Córka podejmuje niekonwencjonalne decyzje, żeby zapewnić ojcu godne życie. Autorka rozprawia się ze stereotypowym podejściem społeczeństwa do chorych z zaburzeniami psychicznymi. Czytelnik znajdzie tutaj i wielowymiarową miłość, i śmierć, nadzieję i przegraną.

źródło opisu: Agencja Literacka FURIA, 2016

źródło okładki: http://literackafuria.eu/newsy/

Marago | 2017-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2017

"Usypiając ojca" Glorii Hide (to podobno literacki pseudonim polskiej pisarki) jest książeczką niewielkich rozmiarów. Wzbogacona została wykwintnymi ilustracjami Joanny Magdaleny Nitki.

Jest to rzecz o trudnym odchodzeniu ojca autorki w krainę choroby Alzheimera, aż po całkowite pogrążenie się w wieczności lub w nicości (w zależności od preferencji).

Zaskoczenie głównej bohaterki koniecznością dokonania zmian w swoim życiu jest porównywalne do zderzenia z kosmosem. Ona - matka, ona - partnerka, wreszcie ona - córka od dawna niewidzianego ojca, musi dokonać wyboru. Rozsądek walczy tu z silnymi emocjami. Czy dać tacie wolność, która naraża go na codzienne niebezpieczeństwo w jego własnym domu i poza nim, czy ograniczyć jego poczucie swobody umieszczając tatę w domu opieki...
Musi dokonać wyboru.

Odebrałam tę mini-powieść jako formę terapii osobistej. Książka została wydana dziesięć lat po śmierci ojca autorki. A ból nadal w niej tkwi. Ból spowodowany przez samotną śmierć...

Octopus | 2017-03-23
Przeczytana: 23 marca 2017

Tę książkę powinien przeczytać każdy z nas.
I choć można to zrobić w jeden wieczór, co sugerowałoby, iż treść jest lekka, powoduje ogrom przemyśleń. Ile musi poświecić dorosłe już dziecko, mające własne życie, czy tak ogromny, przytłaczający ciężar trzeba nieść samemu, z czego zrezygnować... ??? Pytania mnożą się i nie ma jednoznacznych odpowiedzi.
Wszak większość z nas ma rodziców, którzy niedostrzegalnie zaczynają się starzeć, czemu towarzyszą różne formy demencji, fizycznych ograniczeń.
Szczególną uwagę zwracają niezwykle adekwatne ilustracje Joanny Nitki, wiem że część z nich powstała gdy była Ona dzieckiem, którego Mama również zmagała się z chorobą własnego ojca.
Wiele mówiący i gorzki zarazem jest pseudonim autorki, która pisząc nie wybiela się i nie gloryfikuje.
Przeczytajcie, być może ta książka pomoże i Wam.

Zdarzają się książki, które mają w sobie setki stron i żadnego przesłania, żadnej wartości, żadnych emocji, są też takie, które pomimo swojej małej objętości skrywają w sobie uczucia, jakich nie znajdziecie nigdzie indziej.
I taką właśnie książką jest „Usypiając ojca”, krótka, ale skrywająca w sobie wiele rozmaitych emocji.

Puchatka | 2017-01-09
Na półkach: Przeczytane, 2017

Ostrzegano mnie, że nie jest to książka łatwa i nie dla każdego, że trafia we wrażliwe struny, a przy tym może drażnić i oburzać. Nie boję się trudnych treści, nie stronię od historii, które ściskają, wykręcają i miażdżą. Czytam, choć przyznaję, że z takimi lekturami wiąże się spadek nastroju, a gdzieś w środku gnieździ się potem lęk przed tym, że może kiedyś, chociaż lepiej nie, oby nigdy...

Wyobraźcie sobie taką sytuację: z dnia na dzień zapominacie, powolutku. Z początku uciekają Wam drobne rzeczy, niewiele znaczące sytuacje i całkiem nieistotne szczegóły. Z czasem nie poznajecie kształtu liter, dźwięków, które towarzyszą Wam każdego dnia, miejsca, w którym się budzicie, nie rozpoznajecie twarzy bliskich. Potem tracicie zdolność wylania z siebie tego, co czujecie, a im trudniej ubrać myśli w słowa, tym mniej jest tych, którzy chcą słuchać i zrozumieć. Chcecie nadal brać udział w grze zwanej życiem, ale odkrywacie jedynie białe, puste karty. Wyobrażacie to sobie?

Autorka...

Rasia | 2016-12-25
Przeczytana: 25 grudnia 2016

Historia tej książki jest niezwykle ciekawa, jako że autorka miała wielkie problemy z wydaniem jej. Stwierdzono, że to świetny pomysł na fabułę, ale za krótki i niezbyt obfity w wulgaryzmy, więc kto to będzie czytać? To troszkę smutne, że gdzieś w powietrzu roznosi się takie nieprzychylne zdanie o czytelnikach, bo jednak spora ich część przesłała fundusze, dzięki którym książka powstała. O całej akcji dowiedziałam się już po fakcie, ale cieszę się, że ta pozycja literacka do mnie trafiła.
Lektura przedstawia dość skomplikowane losy rodziny, w której ojciec zapada na Alzheimera. Rzeczywiście autorka, pisząca zresztą pod pseudonimem, dokonała sporego skrótu myślowego i zwróciła uwagę tylko na to, co wydawało jej się ważne - na standard polskich domów opieki, na odpowiedzialność związaną z chorobą i na siłę przebaczenia zwłaszcza tym członkom rodziny, którzy nie przyłożyli ręki do pomocy. Książka wzbudza na pewno wiele emocji, zwłaszcza względem schorowanego mężczyzny, jednakże bardzo...

Potisz | 2017-03-28
Elomateo | 2017-01-02