8 (2 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Płanety
onika

Zbiór trzynastu utworów Władysława Orkana (1875-1930), w przeważającej ilości opowiadań, których fabuła, oddana z naturalistycznym zacięciem, toczy się w realiach życia góralskiego. W prezentowanych tekstach Orkan daje się poznać jako wnikliwy obserwator, z zamiłowania publicysta i etnograf. Nie traci przy tym wrażliwości i zaangażowania społecznego, bowiem zawsze opowiada się za ocaleniem człowieczeństwa i spraw istotnych, skazanych na niepowodzenie. Surowe, oszczędne stylistycznie obrazy porażają czytelnika pesymizmem wymowy, ukazując biedną, zacofaną wieś galicyjską końca XIX wieku.

źródło opisu: https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/planety/

źródło okładki: https://wolnelektury.pl/media/book/cover_thumb/planety.jpg

onika | 2016-12-22
Przeczytana: grudzień 2016

„Płanety” to zestaw bardzo naturalistycznych opowiadań, w których surowe tło Beskidu uwypukla nierówną walkę człowieka z przyrodą o ten kawałek chleba powszedniego. Ciężka praca nie gwarantuje, że na przednówku nie trzeba będzie ziarna zborgować u Żyda, bo pogoda ma swoje kaprysy, a i Pan Bóg mszami przebłagać się nie daje. W dodatku ojcowizna z pokolenia na pokolenie coraz bardziej rozdrabnia się i powoli zaczyna być więcej miedzy niż pola. Świat galicyjskich górali to codzienny trud, w którym jaśniejszymi punktami są świąteczne dni, kiedy wreszcie można się najeść do syta i nawet ubogiej komornicy nie wypędzi się od stołu. Bo tak przy zwykłym dniu to tylko kłopoty, strach o przyszłość i ściśnięty z głodu żołądek. Orkan w niektórych opowiadaniach przedstawia pewne zjawiska z socjologiczno-socjalistycznym zacięciem. Nie jest to optymistyczna proza, bliżej jej do pozytywistycznych nowel niż do modernizmu, a i ta młodopolska chłopomania u tego pisarza bardziej przypomina obserwację...

książek: 1964
Wojciech Gołębiewski | 2018-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2018

„WOLNE LEKTURY” REWELACYJNIE WYWIĄZUJĄ SIĘ Z EDUKACYJNEJ MISJI. DZIĘKUJĘ!

Władysław Orkan właśc. Franciszek Ksawery Szmaciarz, później Smreczyński (1875 – 1930) - mimo, że tworzył w okresie Młodej Polski, to do nurtu modernistycznego nie należał. "Płanety" to zbiór naturalistycznych opowiadań z życia górali.

1. "Nad urwiskiem" I - niepokój chłopa z powodu ewentualnego podziału gospodarstwa między dzieci;
2. "Wilija" - przygotowania do Wigilii i Wigilia, a najlepsze karpiele z mlekiem;
3. "Gody" - Święta Bożego Narodzenia czyli „Godnie Święta”, a przy tej okazji złota myśl:

"Człek żyje, aby jadł - i Panu Bogu się podobał"

Potem śpiewanie kolęd i podsumowanie (s.33):

"...Raz do roku kółka rodzinne jakieś swojskie, miłe, zgodne, jedną myślą parte do „szopy”, gdzieby każdy „z duszy rad służyć Maleńkiemu”...

Drugi dzień to święto św. Szczepana ...

StanislawBC | 2018-07-10
Na półkach: Teraz czytam