Chleb rzucony umarłym

Okładka książki Chleb rzucony umarłym
Bogdan Wojdowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Seria: Biblioteka Klasyki literatura piękna
363 str. 6 godz. 3 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Biblioteka Klasyki
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Dolnośląskie
Data wydania:
2005-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1975-01-01
Liczba stron:
363
Czas czytania
6 godz. 3 min.
Język:
polski
ISBN:
9788373842328
Średnia ocen

                7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Dekada Literacka nr 10 (15)/1991 Józef Bau, Günter Grass, Ireneusz Kania, Krzysztof Koehler, Jerzy Lohman, Adam Michajłów, Redakcja pisma Dekada Literacka, Stanisław Rodziński, Stanisław Stabro, Witold Turdza, Bogdan Wojdowski, Józef Wróbel, Marta Wyka, Jean Ziegler
Ocena 6,0
Dekada Literac... Józef Bau, Günter G...
Okładka książki Polska nowela współczesna t. I Tadeusz Borowski, Kazimierz Brandys, Leopold Buczkowski, Tadeusz Bujnicki, Bohdan Czeszko, Jan Dobraczyński, Stanisław Dygat, Kornel Filipowicz, Jarosław Iwaszkiewicz, Wojciech Kajtoch, Zofia Nałkowska, Marian Promiński, Ksawery Pruszyński, Jerzy Putrament, Adolf Rudnicki, Jan Józef Szczepański, Bogdan Wojdowski, Henryk Worcell, Jerzy Zawieyski, Wojciech Żukrowski
Ocena 6,8
Polska nowela ... Tadeusz Borowski, K...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
130 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
2446
2372

Na półkach:

Bogdan WOJDOWSKI - “Chleb rzucony umarłym”
Wojdowski Bogdan, przedtem Dawid /1930-94, samobójstwo/, latem 1942 roku, wraz z młodszą siostrą, został wyprowadzony z Getta i ukryty po aryjskiej stronie. Niedawno pisałem o Sendlerowej i ŻEGOCIE, i tutaj znów mamy uratowane dziecko dzięki ich pomocy. Ponad dwadzieścia lat póżniej /1971/ pisze autobiograficzną /w dużym stopniu/ powieść pod powyższym tytułem. Tak powstaje „najlepsza powieść o getcie warszawskim, jeden z najdonioślejszych głosów dzieci Holokaustu” /Henryk Grynberg, i JA/. A teraz dopowiedzmy prawdę o jego samobójczej śmierci:
„Kiedy po '89 roku wydawało się, że jest całkowita wolność, a na ścianach pojawiły się te wszystkie napisy (przyp.red. antysemickie), on tego już nie wytrzymał - mówiła w Dwójce żona pisarza Bogdana Wojdowskiego, Maria Iwaszkiewicz”.

Córka Jarosława Iwaszkiewicza, Maria mówiła to w PR Dwójka, 18.06.2013 r.
Nonsensem jest omawianie tej książki; ją TRZEBA przeczytać. Wiele książek o zbliżonej tematyce czytałem, lecz żadna nie może się równać z omawianą. A ja w dodatku kocham mądrości żydowskie, których przykład przepisuję ze str.37
„..Świat już trwa tak długo, tak długo.... że musi w tym być jakiś sens. No, a jeżeli nie ? To co ja, stary, ciemny Żyd, mogę na to, do jasnej cholery, poradzić ?...”
Inny przykład, to sprawa łapówek: /str.306-7/
„Łapówka to ratunek ludzkości, czuły głos znieprawionego sumienia..”
I kontynuacja myśli na str.335:
„...Każdego dnia, każdej godziny... ..daje nielegalne łapówki, te nielegalne łapówki biorą od niego różne nielegalne osoby, a te nielegalne osoby przyrzekają mu święcie chronić jego nielegalne życie. Jehuda, ten świat jest cały nielegalny. I ja, raptem, ni stąd, ni zowąd, mam się urządzić w nielegalnym świecie ?..”.
Innej opcji, i dzisiaj nie ma.
Akcja powieści to dwa lata /1940-42/ warszawskiego Getta, a w tym przełomowa samobójcza śmierć prezesa Gminy Czerniakowa /str.294/. Wspaniała forma i treść, plus filozoficzne żydowskie dysputy, przypominające twórczość najwybitniejszych pisarzy w jidysz, uzasadniają zaliczenie omawianej książki do najwybitniejszych dzieł literatury polskiej.

Bogdan WOJDOWSKI - “Chleb rzucony umarłym”
Wojdowski Bogdan, przedtem Dawid /1930-94, samobójstwo/, latem 1942 roku, wraz z młodszą siostrą, został wyprowadzony z Getta i ukryty po aryjskiej stronie. Niedawno pisałem o Sendlerowej i ŻEGOCIE, i tutaj znów mamy uratowane dziecko dzięki ich pomocy. Ponad dwadzieścia lat póżniej ...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    442
  • Przeczytane
    185
  • Posiadam
    44
  • Ulubione
    10
  • Teraz czytam
    9
  • Chcę w prezencie
    7
  • II wojna światowa
    7
  • Z wojną w tle
    5
  • Z biblioteki
    5
  • Historia
    4

Cytaty

Więcej
Bogdan Wojdowski Chleb rzucony umarłym Zobacz więcej
Bogdan Wojdowski Chleb rzucony umarłym Zobacz więcej
Bogdan Wojdowski Chleb rzucony umarłym Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także