Wybawienie

Seria: Książnica kieszonkowa
Wydawnictwo: Książnica
Deliverance

Czterej koledzy wybierają się na spływ kajakowy górską rzeką. Ten wypad ma być przygodą, oderwaniem się od monotonii miejskiego życia. Rzeczywistość jednak przerasta ich wyobrażenia... Powieść przyniosła wielki rozgłos autorowi, uchodzi za przykład mocnej, tzw. męskiej literatury. Na jej podstawie nakręcono film pod tym samym tytułem z Burtem Reynoldsem w roli głównej.

Mikael95 | 2013-11-17
Przeczytana: listopad 2013

Czworo przyjaciół wybiera się na weekendowy spływ kajakowy. Przygoda przemienia się jednak w walkę o przetrwanie...

Muszę przyznać, że książka mnie wciągnęła, tak, że w ciągu niecałych trzech godzin przeczytałem całą (co jednak nie jestem jakimś nadzwyczajnym wynikiem, bo książka nie jest zbyt długa, liczy około 240 stron). Bohaterowie są realni, można się z nimi utożsamiać, tak samo jak ich historia równie dobrze mogłaby dotknąć większość z nas. Na wyróżnienie zasługuje język i styl autora, można mieć wręcz wrażenie, że jest się świadkiem opisywanych zdarzeń. Nie brakuje mocnych opisów i zdarzeń, co według mnie podkreśla realizm całej książki.

Podsumowując, polecam książkę każdemu, kto lubi mocne wrażenia, nie powinien się zawieść na tym tytule. Osobiście wystawiam mocną ósemkę, z szansą poprawy na dziewięć (pewnie kiedyś wrócę do tej książki, teraz spróbuję obejrzeć film).

PMat | 2014-01-11
Na półkach: Fiction, Przeczytane
Przeczytana: 04 stycznia 2014
Ptasiek | 2014-07-20
Na półkach: Przeczytane, Równina

Książce brakuje czynnika X który mógłby ją wyróżnić na tle innych bo posiada wszyscy inne by stać się bestsellerem. Jest jak setki naszych rodzimych śpiewaczek/wokalistek które nie mogą przebić się do mainstreamu mimo tego, że śpiewają lepiej niż Doda czy Mandaryna ale nie chcą pokazać cycków czy dupy przez co są skazane na przeciętność bo nie potrafią przyciągnąć widza. James Dickey też nie pokazuje siusiaka przez co jest skazany na przeciętność ;)

Chrisx | 2012-07-16
Na półkach: Przeczytane, Najlepsze
Przeczytana: 12 maja 2012

kiedys dawno temu widzialem film jednak nie ma jak przeczytac ksiazke
to jak poznac calkiem cos nowego

Konrad | 2012-05-07
Przeczytana: 06 maja 2012

Początkowo oparta na luźnej historyjce o ludziach znudzonych miejskim życiem, nie zapowiada tragedii jaka ich spotkała. Miłym zaskoczeniem jest wątek kryminalny. Przed przeczytaniem spodziewałem się czegoś bardziej przygodowego. Minus to zbyt drobiazgowy opis wspinaczki.

Fiorentinka | 2012-08-25
Przeczytana: 22 sierpnia 2012

Wciągająca, dobra powieść. Ciekawie ujmuje ludzkie zachowania i emocje w sytuacji zagrożenia, w oddalonym od społeczeństwa świecie: pozbawionym usankcjonowanych norm i praw, gdzie o przetrwaniu decyduje siła i determinacja. Plus za bardzo ładny, bogaty język i styl.

Roman Dłużniewski | 2016-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2016

Pogodna wyprawa po przygodę zmienia się w prawdziwy koszmar. Temat niby zgrany do imentu, ale Dickey pisze tak, że warto książkę przeczytać.

Zajcew | 2014-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2014

krótka i na temat, bez zbędnych ceregieli, trzyma napięcie

srebrnanatalia | 2015-05-10
Przeczytana: 1999 rok

Na początku był film. Bardzo dobry.

Andrzej | 2016-11-11
Przeczytana: 10 listopada 2016