Wściekłość i wstyd

Okładka książki Wściekłość i wstyd
Adam Michnik Wydawnictwo: Wydawnictwo Zeszytów Literackich literatura piękna
316 str. 5 godz. 16 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Zeszytów Literackich
Data wydania:
2005-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2005-01-01
Liczba stron:
316
Czas czytania
5 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788360046302
Średnia ocen

                5,9 5,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Dialogi Adam Michnik, Aleksiej Nawalny
Ocena 6,9
Dialogi Adam Michnik, Aleks...
Okładka książki Między panem a plebanem Adam Michnik, Józef Tischner, Jacek Żakowski
Ocena 7,5
Między panem a... Adam Michnik, Józef...
Okładka książki Tygodnik Powszechny. Wydanie specjalne nr 1/2019. Polska Żydowska Władysław Bartoszewski, Kalina Błażejowska, Jan Błoński, Marek Edelman, Barbara Engelking, Michał Głowiński, Jan Tomasz Gross, Hanka Grupińska, Henryk Grynberg, Jerzy Jedlicki, Jacek Leociak, Dariusz Libionka, Paweł Machcewicz, Janusz Makuch, Adam Michnik, Czesław Miłosz, Stanisław Musiał, Michał Okoński, Piotr Paziński, Karolina Przewrocka-Aderet, Aleksander Smolar, Paweł Śpiewak, Dariusz Stola, Stanisław Stomma, Mateusz Szpytma, Jerzy Turowicz, Redakcja Tygodnika Powszechnego, Piotr Weiser, Rafał Wnuk, Marek Zając
Ocena 5,3
Tygodnik Powsz... Władysław Bartoszew...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,9 / 10
23 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
468
314

Na półkach:

Być może poznaję Michnika od d... strony, bo z jego książek i książek oponentów, a nie z przygód Gazety Wyborczej. Niemniej jednak autor "Wściekłości i wstydu" jawi się, jako postać konsekwentna i spójna logicznie. Nie umiem mu nie wierzyć, ponieważ w zasadzie przyznaje się do tego, co mu wrogowie zarzucają (jeśli precyzują zarzuty). Można powiedzieć, że mają mu za złe to, że ma poglądy, które nie poddają się takiemu sposobowi artykulacji, jakiego domaga się dzisiejszy chłopsko-rozumowy dyskurs polityczny. Michnik jest trudny dla większości. Tak podejrzewam. Jest człowiekiem dialogu, teoretykiem, optymistą wierzącym w porozumienie nawet z samym diabłem (np. Kościołem). Myli się, ale nie ustaje w próbach.
Książka jest jakby narracją na wysokim poziomie, narracją ponad wydarzeniami, a dotyczy w gruncie rzeczy tragedii człowieka, uwaga!: wierzącego.
Dużo uwagi A. M. poświęca definiowaniu wolności oraz przekładaniu zachodniej liberalnej mentalności na nasz język. Przewijającym się tematem jest także Kościół, którego autor bacznie podgląda, gdyż wietrzy w nim wirusa nacjonalizmu. Wybitnie zadrwił z Kościoła świadectwem swojego życia: przebaczył wrogom - komunistom i w zgodzie z ideą liberalizmu pozwolił im na przemianę, by dać szansę odnalezienia się w nowej, demokratycznej rzeczywistości. Tego jezusowego gestu chrześcijanie made in Poland nie potrafią udźwignąć, a z Michnika zrobiono uosobienie zła. Z pewnością najchętniej by go ukrzyżowali, jak to mają w zwyczaju robić z przejawami nieprzeciętności.

Być może poznaję Michnika od d... strony, bo z jego książek i książek oponentów, a nie z przygód Gazety Wyborczej. Niemniej jednak autor "Wściekłości i wstydu" jawi się, jako postać konsekwentna i spójna logicznie. Nie umiem mu nie wierzyć, ponieważ w zasadzie przyznaje się do tego, co mu wrogowie zarzucają (jeśli precyzują zarzuty). Można powiedzieć, że mają mu za złe to,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    34
  • Chcę przeczytać
    19
  • Posiadam
    14
  • Historia
    1
  • Tradycyjna biblioteczka
    1
  • Ulubione
    1
  • Historia, polityka, społeczeństwo
    1
  • PAPIER
    1
  • Do wymiany (po przeczytaniu)
    1
  • Z pogranicza krytki
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wściekłość i wstyd


Podobne książki

Przeczytaj także