Miejsce po imperium

Świat Książki
2007-01-01
2007-01-01
ZSRR Rosja Ukraina Gruzja władza polityka państwo

Książka z 2007 czytana teraz. Czy warto było? Naprawdę warto – choć przed lekturą miałem dylematy czy 15 lat nie zmieniło tej Rosji na tyle, że naprawdę nie ma potrzeby wracać do przeszłości. Jednak warto wracać choćby dlatego, żeby zobaczyć jaką drogę Rosja pokonała w tym czasie. Jak gra na nacjonalistycznej nucie skonsolidowała Rosjan wokół ich władzy dając silną legitymację dzisiejszym rządom Putina. Książka przeniosła mnie w te kilkanaście lat abym mógł zobaczyć przed jakimi dylematami stał wtedy Putin, jakie było jego miejsce, i jaka jego wielka strategia. Muszę przyznać, że świetnie zarządził emocjami ludzi, sprawiając by na nowo mogli się poczuć obywatelami Imperium, bo przecież będąc jego częścią staję się wielkim człowiekiem. Kapitalna opowieść o peryferiach, nostalgii, marzeniach, opowieść o punkcie startu na drodze do odbudowy wielkości.

Świetne reportaże o krajach byłego ZSRR. W nawiązaniu do "Imperium" Kapuścińskiego. Polecam!

Dla mnie "Miejsce po Imperium" jest kontynuacją książki Wielkiego Mistrza (Ryszarda Kapuścińskiego)-"Imperium". Jak wygląda obecny homo sovieticus? Czy zmieniło się coś w mentalności człowieka rosyjskiego? Po raz kolejny odbyłam "podróż" przez ogrom Imperium i nie zawiodłam się.

Bardzo dobry zestaw obrazów z byłego ZSRR. Widać, że autor spędził tam wiele czasu, nie tyle zbierając informacje, co poznając mentalność i sposób na życie mieszkańców Rosji, Gruzji i Ukrainy. Interesuje się tym tematem, podróżowałam po krajach byłego ZSRR i mogę potwierdzić, że książka jest warta przeczytania.

Świetne, pisane z dużym zrozumieniem tematu i dużą wrażliwością, bardzo zajmujące opowiadania - reportaże o współczesnych Rosjanach i ich wielokulturowej ojczyźnie. Obrazki z różnych miejsc ogromnego niegdyś imperium, dziś biednego kraju rozdzieranego mnóstwem wewnętrznych konfliktów i problemów, widziane oczyma Rosjan - świadków, uczestników konkretnych zdarzeń, zarówno tych bardzo głośnych (rewolucja róż, tragedia w Biesłanie itd),jak i tych, o których przeciętny Polak ma niewielkie wyobrażenie (jak sytuacja potomków tatarów krymskich i wiele innych)
Bardzo, bardzo ciekawa pozycja, przybliżająca, w gruncie rzeczy, mało nam znany, a tak stereotypowo przez nas postrzegany, kraj naszych sąsiadów.
Zaskakująca, baaardzo przejmująca.
Polecam!!

• Kaukaz
  • Rosja
  • Reportaże, literatura faktu
  • Europa Wschodnia
  • Literatura faktu
  • F 38

Dodaj cytat z książki Miejsce po imperium