Kochanek. Nieznany romans Marii Skłodowskiej-Curie

Wydawnictwo: Znak Literanova
Marie Curie prend un amant
Dorota Malina
Ag2S

Nawet genialne umysły potrafią się poddać, gdy przychodzi miłość. Kiedy Maria Skłodowska-Curie w tragicznych okolicznościach traci ukochanego męża i naukowego partnera, Piotra, pogrąża się w rozpaczy. Ukojenie znajduje w pracy ponad siły. Lecz gdy wydaje się, że nic nie jest w stanie przywrócić jej radości życia, zdarza się to, co najbardziej niespodziewane. Miłość. Nadchodzi nagle i...

Nawet genialne umysły potrafią się poddać, gdy przychodzi miłość.

Miłość. Nadchodzi nagle i sprawia, że dwoje ludzi znów może zaznać szczęścia. Maria Curie – zrozpaczona wdowa, i Paul Langevin – uczeń Piotra, przyjaciel rodziny uwikłany w nieszczęśliwe małżeństwo, zostają kochankami.

Jednak nie wiedzą jeszcze, że za plecami miłości zawsze czyha zazdrość. Wkrótce prasę obiega szokująca wiadomość – kandydatka do drugiego Nobla ma romans z żonatym mężczyzną. Na Marię spada lawina oszczerstw, a rozszalały tłum atakuje jej dom.
Lecz gdy wokół szaleje burza, Maria pozostaje spokojna jak nigdy.
I jak nigdy walczy o godność i szczęście.

"Kochanek" to intymny portret Marii Skłodowskiej-Curie – naukowego geniusza i silnej kobiety gotowej zaryzykować wszystko dla tych, których kocha.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,68230,Koc...(?)

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

tamarek | 2018-05-22
Przeczytana: 22 maja 2018

Dostałam w prezencie, poleżało na półce, ale w końcu sięgnęłam. Nie czyta się jednym tchem, to poważna lektura poparta głęboką analizą życiorysu Skłodowskiej. Wiele ciekawostek, warto przeczytać.

ewa | 2018-01-17

Maria Skłodowska Curie postrzegana jest zwykle jako wielka uczona,odkrywczyni radu i polonu,dwukrotna laureatka nagrody Nobla,pierwsza kobieta wykładająca na Sorbonie itd.Zapominamy,że była również kobietą.I o tym właśnie opowiada książka Irene Frain.Autorka,posługując się notatnikami Skłodowskiej Curie,artykułami z gazet,zachowanymi zdjęciami,filmami i dokumentami nie tylko odtwarza jej życie jako wielkiej uczonej ale i jako człowieka.Nie skupia sie jedynie na samym romansie pani Curie,co sugerowałby tytuł książki,ale odmalowuje też jej życie ,małżeństwo i wdowieństwo oraz to ,co popchnęło ja do romansu z żonatym mężczyzną.Skłodowska Curie była kobieta niezwykłą.W czasach,gdy kobiety postrzegano jako "osoby predysponowane do zamknięcia w cterech ścianach" Maria jest niezwykłym zjawiskiem.To niezwykle inteligentna kobieta,pragnąca zmienić znany sobie świat.Jej małżeństwo i wspólna praca z Piotrem Curie nie tylko zmienia znaną dotyczas naukę ale i pozwala wysnuć wiele...

kawa | 2018-03-18

Biorąc książkę do ręki myślałam, że jest to powieść. Ku mojemu zaskoczeniu jest to opowieść poparta solidną pracą i siedzeniem nad dokumentami, listami, artykułami.
Któż nie słyszał o słynnej Noblistce. Autorka pokazuje nam kobietę niezwykle mądrą, zdeterminowaną, poświęcającą się nauce całkowicie, bardzo często kosztem życia osobistego. Ale także kobietę mającą uczucia, pragnącą bliskości drugiego człowieka, potrzebującą partnera do rozmowy. Myślę sobie, że tytułowy kochanek nie był nim w dosłownym sensie. Maria czuła się zagubiona i osamotniona po śmierci męża i szukała pocieszenia i wsparcia. I tak miłością jej życia był Piotr i nauka.

zuczek0000 | 2018-03-13
Przeczytana: 21 marca 2018