Rower góral i na Ural. Dziennik z wyprawy na Ural Polarny

Seria: Na szlaku
Wydawnictwo: Sorus
2016
MuMin84

Książka jest relacją z przebiegu oryginalnej wyprawy autora na Ural Polarny, którą odbył latem 2012 roku. Celem podróży była samotna rowerowa eksploracja dzikich terenów górskich za kołem podbiegunowym, a w wymiarze mentalnym – przeżycie prawdziwej męskiej przygody. Wyprawa zdobyła szereg nagród na festiwalach podróżniczych: Kolosy (Gdynia) – Nagroda Publiczności i wyróżnienie w kat. Podróż...

Wyprawa zdobyła szereg nagród na festiwalach podróżniczych:
Kolosy (Gdynia) – Nagroda Publiczności i wyróżnienie w kat. Podróż Roku
Mediatravel (Łódź) – nagroda główna Eldorado im. St. Szwarc-Bronikowskiego
Explorerfestival (Łódź) – Nagroda Publiczności
Trzy Żywioły (Bolków) – Nagroda Główna
Przegląd Filmów Górskich im. A. Zawady (Lądek Zdrój) – Nagroda Publiczności i Nagroda za Najlepszy Debiut Reżyserski

Dominik Szmajda

Podróżnik od lat zafascynowany postacią Kazimierza Nowaka. Przed wyprawą na Ural Polarny zorganizował kilka podróży rowerowych, głównie do krajów afrykańskich: Maroka, Mauretanii i Mali (2008/2009), Libii (2009/2010) i Czadu (2011). Na koncie ma także spływ rzeką Dja w Kamerunie (2013) i samotną pieszą wędrówkę przez lasy równikowe Demokratycznej Republiki Konga (2015). Na co dzień prowadzi Wydawnictwo Sorus publikujące literaturę podróżniczą. Współzałożyciel i prezes Fundacji im. Kazimierza Nowaka.

źródło opisu: http://www.sorus.pl/

źródło okładki: http://www.sorus.pl/

Małgorzata | 2013-12-12
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 11 grudnia 2013

Dobry pomysł na przygodę? Wprawa rowerem na Ural Polarny! Taki plan miał Dominik Szmajda – podróżnik, który w 2012 roku, na przełomie lipca i sierpnia, wyruszył w tundrę góralem. Co prawda, nie był to jedyny środek transportu którym się poruszał, ale najwięcej kilometrów (aż 900) przejechał tym właśnie jednośladem. 170 km przejechał wiezdiechodem, a 100 km przepłynął na dętce.

Każdego dnia Dominik budził się, nie świadomy co go może spotkać. Codziennie musiał zmagać się z surową naturą oraz ze swoim bagażem (50 kg), który często zamiast wieź na rowerze musiał ciągnąć przez nieprzejezdny teren. W między czasie podczytywał genialną książkę Jacka Hugo-Badera „Biała Gorączka”.

Na swojej drodze spotkał wielu rdzennych mieszkańców tundry, i nie mówię tu tylko o reniferach. Mowa o Chantach lub Nieńcach, ludziach, dla których ten dziki koczowniczy świat jest domem.

Autor skrupulatnie, każdego dnia dokumentował wyprawę. W książce możemy podziwiać piękne zdjęcia z całej podróży. Opisy...

cziskel | 2016-03-28
Przeczytana: 27 marca 2016

Optymizm i taki niewygórowany stosunek do pisania, bardzo mi się podobało, czekam na kolejną książkę Pana Dominika z wyprawy do dżungli :)

Pavol | 2017-10-24
Przeczytana: październik 2017