Książka Roku 2018

Kości nie kłamią

Tłumaczenie: Przemysław Hejmej
Cykl: Temperance Brennan (tom 17)
Wydawnictwo: Sonia Draga
Bones Never Lie
karollllllla

Doktor Brennan zostaje niespodziewanie wezwana przez wydział policji w Charlotte, zwany Archiwum X. Ma się tam spotkać ze śledczym, normalnie działającym w strefie operacyjnej położonej bardzo daleko od Charlotte. Powód wezwania okazuje się wstrząsający: zamordowanych zostało dwoje dzieci, i choć dzieliły je tysiące kilometrów, łączyło jedno – osoba zabójcy. Przed laty niejaka Anique Pomerleau porwała i zamordowała w Kanadzie kilka dziewczynek. Z zastawionej przez organy ścigania pułapki udaje jej się wymknąć. Funkcjonariusze sprawiedliwości, w tym Brennan i detektyw Andrew Ryan, ponoszą druzgocącą porażkę. Teraz, jakby wywołana wprost z najgorszych koszmarów, Pomerleau znowu zaczyna działać, tym razem w Stanach Zjednoczonych. Między jej ofiarami w stanach Vermont i Karolina Północna istnieje związek. Gdy znika kolejne dziecko, wydaje się, że nic nie powstrzyma eskalacji terroru – Brennan musi stawić czoła wyzwaniu i wykorzystać drugą szansę powstrzymania psychopatki.

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/produkt/2531/thriller-i-sensacja.html

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/produkt/2531/thriller-i-sensacja.html

Tibora | 2017-08-04
Przeczytana: 03 sierpnia 2017

Początek słaby, książka rozkręca się mniej więcej od połowy - wszelkie drobnostki które mnie denerwowały przestały mi przeszkadzać i dałam się porwać zagadce kryminalnej :)

Dla fanów oczywiście pozycja obowiązkowa!

PS. a te drobnostki? To świadome spłycenie inteligencji głównej bohaterki, tak żeby autorka mogła przemycać krótkie wyjaśnienia zachodzących procesów/badań/chemii itp. Jeśli w tego typu proceduralach jestem w stanie wybaczyć gdy rolę 'idioty' naukowego od autorki otrzymuje policjant, tak w przypadku gdy główną bohaterką jest antropolog z dokonaniami naukowymi... Nagle to do mnie nie przemawia.

Kurebayashi | 2018-12-29
Na półkach: Przeczytane, Kathy Reichs
Przeczytana: 26 listopada 2018

Minusy:
- Wyliczanie fizycznych reakcji Tempe na... niemal wszystko.
- Krótkie zdania kończące rozdziały które zamiast wzbudzać napięcie irytowały.
- Połowa policji kanadyjskiej i amerykańskiej tropi psychopatkę, a kolejne tropy odkrywa kto? amatorka, starsza pani z laptopem i mnóstwem wolnego czasu, matka głównej bohaterki. Serio???
- To, że Tempe jest bardziej policjantką niż antropologiem.

Plusy:
- Slidell.
- Powrót Ryana.
- Mimo irytujących elementów to mimo wszystko jedno z ciekawszych śledztw w całym cyklu, wzbudzające największe emocje.

Arkalion | 2019-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2019

Ten tom z cyklu Kości jest w pewnym sensie kontynuacją dużo wcześniejszego tomu pt Poniedziałkowa żałoba.W tym tomie wraca dawna sprawa z odnalezieniem kości dziewcząt w starej piwnicy w Montrealu i wracają uczestniczące w niej osoby. Seryjny morderca grasuje w mieście Temperance Brennan w Karolinie mordując młode, niewinne dziewczyny. Antropolog sądowy i detektyw w 1 osobie Temperance Brennan dość szybko pojmuje, że te morderstwa są ściśle związane z jej osobą i wydarzeniami sprzed lat w Montrealu. Przyznam, że akurat w tym tomie było kilka takich momentów,które mnie zaskoczyły i ten tom należy do lepszych z całej serii. Jestem po lekturze kilku książek z cyklu Kości .Powieści Kathy Reichs mają dużo zalet typu : łatwość czytania,logicznie i linearnie poprowadzona akcja, oszczędny styl pisania typowy do powieści detektywistycznych ,właściwie dozowane napięcie. Z wad należy wymienić schematyczność poszczególnych tomów,wciąż powielanie tych samych pomysłów aż do znudzenia :ciągłe...

Marek N | 2018-02-21
Przeczytana: 20 lutego 2018

Po dłuższej przerwie od przeczytania wcześniejszych książek Kathy Reichs, "Kości nie kłamią" nie do końca spełniła moje oczekiwania. Oczywiście temat całej opowieści jest bardzo skrupulatnie przygotowany i wszystkie wątki dopracowane, ale w pewnym momencie odniosłem wrażenie, że autorka skupiła się przede wszystkim na pokazaniu swojej bohaterki jako detektywa, a nie naukowca. Pomimo tego książkę czytało się bardzo miło. Polecam.

ElViento | 2017-11-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 10 listopada 2017

Bardzo dobra książka. Wciąga, pasjonuje, ciężko się oderwać. Przedstawia bardzo trudny i aktualny problem. Polecam!

Maddie | 2015-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2015

Moim zdaniem to jedna z lepszych książek z tego cyklu, czytało się ją fantastycznie, wciągnęła mnie bez reszty. Pomimo tego, że domyśliłam się kto zabija, wyjaśnienie zagadki i przebieg śledztwa były bardzo ciekawe. A wątek osobisty głównej bohaterki to wisienka na torcie. Gratka dla wszystkich miłośników Kości i nie tylko. Problemem jest jak zwykle brak polskiego wydania.

biomycha85 | 2018-07-24
Przeczytana: 29 czerwca 2018

Powrót do autorki, bardziej z powodu natręctwa, które nie pozwala mi przerwać serii, niż tęsknoty, za główną bohaterką. Książka ani specjalnie nie zaskakuje, ani też mocno nie rozczarowuje.

pitahaya | 2017-10-01
Przeczytana: 01 października 2017

Dobra książka, nieco przewidywalna od pewnego momentu, ale całość czyta się dobrze i wciąga. Jak zwykle dużo szczegółowych opisów naukowych, ale komponują się z całością.

Paulina | 2019-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2019

Smutna. Zaskakująca. Tak można by opisać tę książkę. Podobała mi się bardzo. Smutna historia mordowanych dzieci, zniszczona psychika jednego, które przeżyło. Polecam. Trzyma w napięciu i potrafi zaskoczyć.

pyscek | 2019-01-28