Polska gwara konspiracyjno-partyzancka 1939-1945

7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
konspiracja, ruch oporu, gwara, Polska
historia
ryszpak

Praca niniejsza jest monografią polskiego słownictwa konspiracyjnego i partyzanckiego z czasów okupacji niemieckiej. Autor zebrał z ustnej tradycji i z różnych źródeł pisanych około 3000 wyrazów i frazeologicznych połączeń, określających nieustanną bohaterską walkę Polaków, ich niezłomną postawę wobec okupanta, ich wiarę w ostateczne zwycięstwo.

źródło opisu: Przedmowa

źródło okładki: fot. własna

ryszpak | 2016-11-19
Na półkach: A.D. 2016
Przeczytana: 19 listopada 2016

Bardzo dobra pozycja dla miłośników historii i nie tylko. Jedyny minus związany z datą wydania - lata 80. Chociaż gros haseł pochodzi z okresu Powstania Warszawskiego, wydanie wielu wspomnień nastąpiło dopiero w następnej dekadzie - m.in. J.B. Deczkowskiego, Wróblewskiego, Hedy. Brak też "Wielkiej Gry" A. Kamińskiego.
Oprócz słownika m.in. zarys badań nad gwarą konspiracyjno-partyzancką, słownictwo polskich jeńców wojennych oraz klasyfikacja językowa słownictwa konspiracyjno-partyzanckiego.

"Wszystko się kończy: i miłość, i wojna, ale chyba najprędzej kończy się amunicja do piata".
"Niech poczuje Fryc i Franc jak smakuje erpepanc".
"im dalej w las, tym gorzej dla SS".

Sasha | 2017-03-15
książek: 1931