Nie

Wydawnictwo: Biuro Literackie
poezja

Tom dedykowany „Nikomu, innemu” to niezwykle precyzyjnie skonstruowane literackie oratorium złożone z 1137 dystychów. Taka właśnie była szacowana liczba ofiar katastrofy, która w 2013 roku miała miejsce w Bangladeszu. Wskutek zawalenia się budynku Rana Plaza, gdzie mieściły się fabryki odzieży, zginęli pracownicy szyjący ubrania znanych marek odzieżowych z całego świata. Każdej z ofiar Góra poświęca dystych, ponieważ śmierć nigdy nie jest jednostkowa – dotyka również bliskich ofiar. Liczba osób poszkodowanych jest więc przynajmniej jeszcze raz tak duża jak liczba tych, którzy ponieśli śmierć.

źródło opisu: http://poezjem.pl/tytul/695/Nie/1/

źródło okładki: http://poezjem.pl/tytul/695/Nie/1/

monweg | 2017-01-13

Lektura Nie (Nich) Konrada Góry przypomina drogę przez mękę. Męka ta objawia się niezrozumieniem poetyckiego monologu (?), performansu wersyfikacyjnego (??), wiersza (zdecydowanie ???). Nie ukrywam, lubię wiedzieć, co akurat czytam, a w przypadku tekstu Góry (chyba najbezpieczniejsze, bo bardzo szerokie stwierdzenie) ciężko mi dokonać klasyfikacji. Nie chodzi mi o zaszufladkowanie utworu, włożenie go w ramy konkretnego gatunku, ale o swoiste uporządkowanie, dzięki któremu łatwiej interpretować dzieło, bo wiadomo, z czym mamy do czynienia. W przypadku poematu (?) Góry nie mam pewności, co czytam i jest to naprawdę frustrujące doświadczenie.

Zacznę w takim razie od tekstu, pojawiającego się w formie wprowadzenia to utworu, dedykacji oraz posłowia, które sam autor nazwał „Próbą wyjaśnienia”. Tom dedykowany jest „Nikomu, innemu” i już to wydaje się mocno znaczące. Dalej pojawia się powiastka z Jirzego Kolarza, jednego z najważniejszych czeskich twórców literatury – może się wam wydać...

Piotr Zając | 2017-05-16
Przeczytana: 16 maja 2017

1. Takie bywa pisanie

2. Rzeczywiście jest to radykalna książka (dziękuję użytkownikowi Stepan-Astachow za jego komentarz). Pewnie będziecie szukali w niej sensu, i zastanawiali się jak to czytać - i słusznie się będziecie zastanawiali ("MYŚLEĆ TRZEBA" - jak powiada klasyk).
Jakiś rodzaj wyjaśnienia jest na końcu, ale błagam przeczytajcie je tak jak ono jest na końcu (niestety ja zrobiłem inaczej i już nigdy się nieprzekonam jakby to było). Od nierozumienia tego, co się czyta, chyba nic złego się nie stanie. (No chyba, że boicie się powrotu tych słów z podświadmości - to wtedy trzeba się bać).

3. Zobaczcie jaki piękny język mamy, jak wiele jest w nim słów, jak można wiele powiedzieć, wymówić i jednocześnie pokazać jakim rumowiskiem jest to całe nasze mówienie. Nigdy nie wiadomo, co jest oznaką znaczenia, na co należy zareagować, bo może od tego zależeć wszystko.

4. Uważajcie bo jest to książka tragiczna i być może będzie wam przykro, bo też i tragedia jest jej źródłem. Z całą...

Stepan_Astachow | 2016-10-31

Autor napisał swoją najradykalniejszą rzecz i jeszcze nigdy nie stał tak blisko Celana, jak w tym tomie. A radykalizm i trudność są potrzebne młodej poezji, jak wino, chleb czy wódka.

RobertRa | 2017-07-05
transsyberian | 2017-04-17