Judasz. Biografia kulturowa

Tłumaczenie: Barbara Gutowska-Nowak
Seria: Mundus
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
7,8 (5 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
10
0
9
1
8
2
7
2
6
0
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788323341864
język
polski
dodała
elfijka

Judasz, najsłynniejszy zdrajca w dziejach. Ale kim był naprawdę - i co znaczy dla nas dzisiaj? W tej fascynującej biografii historyczno-kulturowej pisarz oraz twórca programów radiowych i telewizyjnych Peter Stanford bada cieszącą się najgorszą opinią biblijną postać: słynnego Judasza Iskariotę, który zdradził Jezusa pocałunkiem. Rozpoczynając od analizy tekstów ewangelicznych Stanford...

Judasz, najsłynniejszy zdrajca w dziejach. Ale kim był naprawdę - i co znaczy dla nas dzisiaj?

W tej fascynującej biografii historyczno-kulturowej pisarz oraz twórca programów radiowych i telewizyjnych Peter Stanford bada cieszącą się najgorszą opinią biblijną postać: słynnego Judasza Iskariotę, który zdradził Jezusa pocałunkiem. Rozpoczynając od analizy tekstów ewangelicznych Stanford zastanawia się, jak doszło do tego, że od dwóch tysięcy lat samo imię Judasza jest synonimem zdrady.

Czy jednak Judasz był zły do szpiku kości, czy też zarzuty stawianie mu przez chrześcijaństwo to pomyłka sądowa? Czy inspiratorem jego zdrady mógł być nie diabeł, lecz Bóg? Czy stanowiła ona element Boskiego planu, który umożliwił śmierć Jezusa i Jego zmartwychwstanie? Czy Judasz był wykonawcą woli Boga, czy narzędziem Szatana? „Sam będziesz musiał zdecydować”, jak śpiewał w latach sześćdziesiątych Bob Dylan, „czy Bóg był po stronie Judasza Iskarioty”.

Tamta zdrada, przypieczętowana „pocałunkiem Judasza”, której skutkiem było skazanie i egzekucja Jezusa, odbija się echem także w naszej zeświecczonej epoce, w życiu jednostek i całego społeczeństwa, nie tylko w sferze religijnej, ale także w polityce i gospodarce. Stanford przekonuje, że Judasz stanowi ucieleśnienie naszych najgłębszych lęków związanych z przyjaźnią, zdradą i problemem zła.

W dwudziestym pierwszym wieku imię Judasza Iskarioty nadal symbolizuje obiekt miażdżącego potępienia, odrażającego zdrajcę, jak w singlu skandalizującej Lady Gagi z 2011 roku, zatytułowanym „Judasz”, którego tematem jest miłość do złego faceta. „Jezus jest moją cnotą,” śpiewa artystka w promocyjnym wideoklipie pełnym wizerunków i odniesień religijnych, „a Judasz jest demonem, przy którym trwam”.

 

źródło opisu: http://www.wuj.pl/page,produkt,prodid,2839,strona,...(?)

źródło okładki: http://www.wuj.pl/page,produkt,prodid,2839,strona,...»

pokaż więcej

Brak materiałów.
książek: 528
jarr74 | 2017-01-19
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 2017 rok

„Jego największym atutem jest wieloznaczność, fakt, że przemawia tak do zdradzonego, jak i do zdrajcy w każdym z nas, że może symbolizować zarówno zdradę i postęp, że może być kozłem ofiarnym, wykorzystywanym do własnych celów i przez różne Kościoły oraz przez ich przeciwników, że bywa zarówno narzędziem Szatana, jak i Boga”.

W świadomości społecznej (szczególnie chrześcijańskiej, ale nie tylko) nie ma chyba drugiej postaci, która tak bardzo odzwierciedlała by archetyp zdrajcy, sprzedawczyka czy kłamcy jak osławiona postać Judasza Iskarioty. Zła passa tego apostoła ciągnie się nieprzerwanie ( osiągając rożne poziomy i formy) od starożytności po czasy zupełnie nam współczesne, na wieki stając się symbolem najgorszych ludzkich cech i zachowań, wchodząc zarówno do literackiego jak i potocznie używanego języka.

Ale czy w świetle najnowszych badań i odkryć archeologicznych (ewangelie gnostyckie, tzw. Biblia Judasza i inne) jest to opinia w pełni słuszna i historycznie uzasadniona? A może, jak chcą tego niektórzy, prawda o nim jest zupełni inna… zaś jego wizerunek został zakłamany a on sam dotkliwie skrzywdzony przez potomnych.

Na te i wiele innych kontrowersyjnych (odbiegających od sztywno określonych kościelnych dogmatów i ram) pytań spróbuje odpowiedzieć nam Peter Stanford w swojej książce zatytułowanej „Judasz. Biografia kulturowa”. Autor podejmuje się wieloaspektowego i wielowymiarowego spojrzenia na postać Judasza Iskarioty w wymiarze historycznym, politycznym, religijnym, społecznym oraz (jak sugeruje nam tytuł) kulturowym, i to w szerokim zakresie i rozumieniu tego słowa. Szczególnie dużo miejsca poświęca pisarz wpływowi mitu i czarnej legendy na kształtującą się na przestrzeni wieków literaturę, poezję, malarstwo, sztukę sakralną, jak i poważne, naukowe dysputy czy pisemne rozprawy. Oddziałującą również na czasy na współczesne, wkraczając w dziedziny świata popkultury, filmu, muzyki, komiksu czy popularnych gier komputerowych. Osobnym, bardzo wyraźnie podnoszonym i przewijającym się w lekturze wątkiem jest wykorzystanie wydarzeń związanych z tym apostołem (i śmiercią Chrystusa) jako politycznego pretekstu do antysemickich wystąpień, przybierających niekiedy farmę zakrojonych na wielką skale prześladowań i pogromów (ciemna karta w dziejach Kościoła katolickiego) od czasów najdawniejszych po straszliwą erę Holocaustu.

Peter Stanford pokazuje, wspierając się na konkretnych przykładach iż historia Judasza Iskarioty wciąż obecna jest w powszechnej ludzkiej świadomości a stopniowo (wraz z rozwojem najnowszych badań i wątpliwościami, które zasiały w wielowiekowym postrzeganiu jego postaci ) zaczyna żyć własnym, niezależnym życiem.

W książce nie zabraknie, bo zabraknąć, naturalnie, nie może, pytań trudnych, kontrowersyjnych, wyłamujących się z ukształtowanego już stereotypu.

Czy naprawdę był zdrajcą? Ile prawdy o nim zawarte jest w Ewangeliach i dlaczego wybrano tylko cztery z pośród wielu istniejących? Dlaczego odrzucono te, które stawiają Judasza w zupełni innym świetle? Czy, jak chcą tego niektórzy, poświecił się na wyraźne prośbę samego Jezusa? Czy został wykorzystany przez hierarchów nowej, krzepnącej dopiero religii, której potrzebny był (propagandowo) taki właśnie wymiar tej historii? itd.

Autor nie narzuca nam jednak swoich poglądów, ocen czy wizji tego, jak jego znaniem, wyglądała prawda o tych starożytnych wydarzeniach i ich konsekwencjach. Prowadzi nas przez labirynty tekstów, uznanych faktów (tych naprawdę wiarygodnych nie ma, niestety, zbyt wiele), teorii, hipotez czy zjawisk, próbując pokazać i przedstawić nam je w taki sposób byśmy mogli sami wyrobić sobie opinie i jest to chyba największa zaleta tej publikacji.
Książka Petera Stanforda „Judasz. Biografia kulturowa” jest fascynująca podróżą w przeszłość, która nie pozostawi nikogo (niezależnie od poglądów religijnych) bez głębszego zastanowienia i refleksji. Ze względu na swoją przystępną formę i język (który nie przytłacza, co akurat w odniesieniu do tej tematyki nie jest takie łatwe) wprowadzi do naszej wiedzy wiele nowych i nieznanych elementów o czasach rodzącego się chrześcijaństwa, wielu jego aspektach (nie tylko religijnych), które wciąż skrywają swoje tajemnice.

Gorąco polecam.

Pokaż wszystkie opinie o tej książce
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading

Opinie czytelników


O książce:
Stancje

"Guguły" Wioletty Grzegorzewskiej bezsprzecznie skradły moje serce i pozostawiły po sobie niedosyt i chęć na więcej. Chciałam więcej i dosta...

zgłoś błąd zgłoś błąd