Zgłosuj na książki roku 2017

Największa tajemnica życia. Jak rozszyfrowano kod genetyczny

Tłumaczenie: Adam Tuz
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Life's Greatest Secret: The Race to Crack the Genetic Code
DNA, genetyka, kod genetyczny
Ag2S

Chociaż może się to nam wydawać zaskakujące, pojęcie kodu przenoszącego informację genetyczną pojawiło się dopiero 1953 r. Wprowadzili je James Watson i Francis Crick, w artykule opublikowanym w czasopiśmie „Nature”. Idea została bez zastrzeżeń zaakceptowana przez świat naukowy, chociaż nikt jeszcze nie wiedział, w jaki sposób może działać ów tajemniczy kod, złożony z cząstek czterech zasad, łączących nici DNA w podwójną helisę.
Książka Matthew Cobba, genetyka i historyka, opowiada o niezwykłych źródłach tych koncepcji, których początki można odnaleźć w matematyce, fizyce, a także badaniach nad systemami łączności. Autor pokazuje, w jaki sposób idee dotyczące informacji przeniknęły do biologii za pośrednictwem cybernetyki, umożliwiając naukowcom zrozumienie istoty kodu genetycznego. „Największa tajemnica życia” to historia idei i eksperymentów, pomysłowości, genialnych przebłysków intuicji i porażek, aż do największych odkryć biologii minionego i obecnego stulecia.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Fantasy-Bestiarium | 2017-10-05

„Największa tajemnica życia. Jak rozszyfrowano kod genetyczny” jest interesującą książką autorstwa Matthew Cobba omawiającą zagadnienia związane z teorią kodu genetycznego. Pojęcie kodu genetycznego pojawiło się dopiero w 1953 roku, a osobami, które rozpropagowały to odkrycie byli James Watson oraz Francis Crick. W jednym z artykułów opublikowanym na łamach „Nature” jako pierwsi poruszyli to zagadnienie. Od tego czasu rozwój badań nad kodem genetycznym poszedł znacznie do przodu i z każdym rokiem przynosi nowe, zaskakujące odkrycia.

Jak powszechnie wiadomo, kod genetyczny składa się z cząstek czterech zasad, łączących nici DNA w podwójną helisę. Matthew Cobb opisuje te zagadnienia szczegółowo, pozwalając w pełni zrozumieć istotę kodu genetycznego. Autor przedstawia historię badań, jak również jakie idee przyświecały pierwszym eksperymentom. Przeczytamy o wielu odkryciach, porażkach na tym polu oraz dowiemy się jaka przyszłość czeka tę intrygującą dziedzinę naukową.

Książka...

AnnaSikorska | 2017-05-01

Minęło już prawie dwieście lat od czasu, kiedy ludzie uświadomili sobie dziedziczenie różnych cech; sto od czasu pierwszych koncepcji sugerujących, że czynnik odpowiedzialny za geny musi być materialny, a nie duchowy. Mimo upływu czasu ciągle jeszcze niewiele wiemy na temat DNA oraz dziedziczenia. Zaczynamy coraz lepiej rozumieć pewne powiązania, ale całość – mimo sporej wiedzy - ciągle pozostaje dla nas zagadką i wielkim wyzwaniem.
„Największa tajemnica życia. Jak rozszyfrowano kod genetyczny” Matthewa Cobba to historia śledząca postępy naukowców wnoszących jakikolwiek wkład w poznaniu i zrozumieniu działania najbardziej zadziwiającego elementu odpowiadającego za nasze życie. Książkę podzielono na dwie wyraźne części. Pierwsza kończy się na ogłoszeniu wyników prac Jima Watsona i Francisa Crika, a dla drugiej świadomość budowy jest początkiem ery nowych badań, które trwają do dziś.
W pierwszej dowiadujemy się jak wzrastało zainteresowanie, z czym naukowcy mieli problem, jakich...

Carmel | 2017-02-22
Przeczytana: 21 lutego 2017

Niewiele jest istotniejszych, dla naszego ludzkiego istnienia, pytań niż te, dotyczące życia. Jak się narodziło? W jaki sposób dochodzi do jego reprodukcji? Gdzie jest granica miedzy tym, co żyje, a tym, co jest nieożywione?

"Największa tajemnica życia. Jak rozszyfrowano kod genetyczny" stanowi popularną próbę uchwycenia tych kluczowych pytań i odpowiedzi na nie, jako tło do zaprezentowania historii poznawania kodu genetycznego zapisanego w komórkach. Profesor Cobb, swoją książkę zbudował zgrabnie z dwóch różnych narracji. Pierwsza, stanowiąca 2/3 książki, to chronologiczny opis badań naukowców nad ustaleniem, czym jest nośnik genów i jak działa dziedziczenie na poziomie biochemicznym. To okres, głównie lat 1944-1967, kiedy powstawała biologia i genetyka molekularna. Pozostałe partie książki, to zreferowany postęp w genetyce w ostatnim półwieczu.

Najważniejsza lekcja dla mnie z książki, to uświadomienie sobie, że dochodzenie do fundamentalnych odkryć genetyki, to proces...

Paweł86 | 2017-03-25
Przeczytana: 25 marca 2017

Fascynująca książka dla każdego miłośnika historii nauki. Niektórym nie spodoba się natłok nazwisk, ale ja nie mam nic przeciwko upamiętnieniu wielu odważnych naukowców, którzy nie bali się wyjść poza utarte schematy naukowego myślenia swoich czasów. Dzięki ich odwadze i determinacji wiemy coraz więcej o tajemnicy, jaką jest życie. Bo przecież jeszcze wiele jest do odkrycia i wyjaśnienia. Ich przykład powinien być szczególną inspiracją dla młodych ludzi, których pasją jest nauka. Polecam.

żabot | 2017-09-20
Przeczytana: 20 września 2017

Fascynująca, ale bardzo nierówna. Spore rozczarowanie formą. Odniosłem wrażenie, że autor nie do końca potrafił się zdecydować, czy napisać bardziej rzecz popularnonaukową dla laików czy bardziej pracę naukową z historii nauki, tu fragmentu historii genetyki i biologii molekularnej.
Książka składa się z dwóch części. Pierwsza, właściwa, to fascynujący obraz dochodzenia społeczności naukowej do tego, co jest substancją dziedziczenia w komórkach i do rozszyfrowania kodu genetycznego. Obraz fascynujący co do treści, ale – znowu – nie do końca pod względem formy. Zabrakło mi w tekście emocji, drapieżnego pazura narracji. A przecież rozszyfrowanie budowy DNA i działania kodu genetycznego to powinna być najlepsza, najsilniej trzymająca w napięciu opowieść detektywistyczna.
Jeśli książka została napisana dla laików, zdecydowanie zabrakło mi w niej schematów ilustrujących nie tylko budowę DNA (to akurat powinno być dobrze znane każdemu, kto po ten tytuł sięgnie), ale również schematów...

ZielonaCytryna | 2017-03-10
Przeczytana: 07 marca 2017

"To kwestia genów".
"U nas to genetyczne".
"Masz to w genach".

Czym właściwie są geny? Co jest w nich takiego, że dzięki nim jesteśmy, jacy jesteśmy i wyglądamy tak, a nie inaczej? Są tajemnicze, skomplikowane i dla wielu wydają się wręcz boskie. Nic więc dziwnego, że nad odkryciem tajemnic kodu genetycznego i samych genów pracowały i pracują tysiące tęgich głów - naukowców, których celem jest jak najgłębsze ich zrozumienie. Fakt faktem, mają nad czym pracować, bowiem jak w swojej książce "Największa tajemnica życia. Jak rozszyfrowano kod genetyczny" wspomina wielokrotnie jej autor, Matthew Cobb, odkrycie, jakimi prawami rządzą się geny, na co wpływają i od czego zależą, to żmudne i niezwykle czasochłonne zajęcie.

Nie będzie niczym zaskakującym jeśli powiem, że książka Cobba nie jest lekturą dla każdego, w końcu nie każdy jest zafiksowany na punkcie nauki. Ponadto książka może być dosyć trudna w odbiorze dla kogoś, kto swoją biologiczną edukację zakończył na poziomie szkoły...

Karson | 2017-07-24
RabbitHeart | 2017-07-23