Religia. 50 idei, które powinieneś znać

Okładka książki Religia. 50 idei, które powinieneś znać Peter Stanford
Okładka książki Religia. 50 idei, które powinieneś znać
Peter Stanford Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Seria: 50 idei, które powinieneś znać popularnonaukowa
popularnonaukowa
50 idei, które powinieneś znać
Wydawnictwo Naukowe PWN
2021-01-25
2021-01-25
Rafał Mączyński

Okładka książki Katolicy i seks. Od czystości do czyśćca Kate Saunders, Peter Stanford
Katolicy i sek... Kate Saunders, Pete...

Nigdy nie spotkałem się z książką napisaną w ten sposób. W krótkich (na 4 strony) rozdziałach upchane są: narracja autora, 2 obszerne (w porównaniu z objętością narracji) ciekawostki i 2 cytaty ludzi związanych z opisywanym zagadnieniem. W moim przypadku spowodowało to wrażenie chaotycznego wrzucenia wielu wątków w jednym miejscu, co utrudniało przyswojenie treści. Dodatkowo, chcąc zachować kompaktowość książki, autor musiał pójść na kompromis i uogólniać poruszane zagadnienia co niekiedy doprowadzało do nieścisłości mogących wprowadzać w błąd czytelnika, który będzie budował swój światopogląd tylko na tej jednej pozycji.

I tutaj trzeba postawić sobie pytanie: dla kogo jest ta książka? Wydaje mi się, że są dwie grupy odbiorców, dla których może być ona wartościowa:
1) Osoby zainteresowane tematem, świadome ograniczeń krótkich omówień obszernych zagadnień i decydujące się na lekturę w ramach ciekawostki,
2) Osoby pragnące zagłębić się w temat wierzeń ludzkości i różnych systemów religijnych, dla których owa książka będzie JEDYNIE WSTĘPEM do dalszego poznawania.

Ja zaliczam się do osób, które lubią zagłębiać się w szczegóły i zagłębiać się w badany temat, aby lepiej go zrozumieć i móc wyrobić sobie jakościową opinię na jego temat, dlatego moja ocena tej książki to 5/10.

• Historia, cywilizacje, kultury świata
  • Religioznawstwo