Morskie Imperium Holandii 1600-1800

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Historia Morska". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Morskie
Dutch seaborne empire 1600-1800
Historia, militaria, archeologia
Lady_B

Książka jest monografią naukową, ale napisaną w sposób tak przejrzysty i atrakcyjny, że może zainteresować szerokie kręgi czytelników. Autor przedstawia rozkwit i upadek holenderskiego imperium kolonialno-handlowego, a także rozwój tak zwanej Republiki Zjednoczonych Prowincji, począwszy od wybuchu wojny osiemdziesięcioletniej, która przyniosła wyzwolenie spod władzy Hiszpanów i narodziny pierwszego w Europie państwa burżuazyjnego. Kreśli również obraz skomplikowanego społeczeństwa holenderskiego - jego pracę, kulturę problemy religijne i obyczajowe.

źródło opisu: http://literacki24.pl

źródło okładki: http://www.antykwariathistoryczny.pl

Viator | 2017-06-22
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 22 czerwca 2017

Praca C.R. Boxera zasługuje na uwagę ze względu na całościowe spojrzenie na tytułowe morskie imperium Holendrów i omówienie jego funkcjonowania na wielu płaszczyznach. Należy zaznaczyć, że nie jest to praca faktograficzna, omawiająca kolejne, następujące po sobie wydarzenia, więc przed lekturą dobrze jest mniej więcej orientować się (nawet na poziomie podstawowych faktów) w historii Niderlandów i kolonizacji (zarys chronologiczny w załączniku książki może być niezłą pomocą).

Nie sposób nie wspomnieć o stylu i języku autora. Pracę czyta się naprawdę dobrze, widać, że jest dobrze skonstruowana, przejścia między kolejnymi częściami są płynne, jest to jak najbardziej na plus. Kwestią, która każdy czytelnik musi ocenić indywidualnie jest język. W oczy rzucają się kolokwializmy, czy czasem wręcz czuć infantylizm w pewnych sformułowaniach (chociażby "wystrychnąć na dudka"). Można na to przymknąć oko, dopóki autor nie piętnuje moralnie osób nazywając ich głupimi lub łajdakami. Jest to do...

Krzysiek | 2015-05-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia

Ciekawa rzecz o niespecjalnie znanej historii.
Sprawne, ułożone, rzeczowe.
Niestety, niezbyt przystępny język i prześwitujące poglądy polityczne autora trochę przeszkadzają w odbiorze.

Slawinio | 2016-12-12
Natalia Wajer-Mindak | 2016-09-18