Donnie Williams jako dziecku przylepiono mnóstwo etykietek: głucha, dzika, zaburzona, głupia, szalona ... Żyła w swoim własnym świecie, nasz świat istniał dla niej tylko w tle i tylko czasem go odwiedzała. Była, według jej własnych słów, nikim nigdzie. Miotała się gwałtownie między tymi dwoma światami, walcząc o to, by do naszego świata się przyłączyć, a jednocześnie trzymać go na dystans. Oderwana od swego wewnętrznego ja, żyła niczym duch wewnątrz ciała, niczym mozaika bombardujących ją obrazów. Nietknięta przez ten pozornie niezrozumiały świat wokół niej, ale i od niego oderwana, żyła w czymś, co sama nazwała "światem pod szkłem". Po dwudziestu pięciu latach, w ciągu których była zarówno nie rozumiana przez otoczenie, jak i niezdolna rozumieć siebie, Donna natknęła się na słowo "autyzm" - etykietkę, ale taką, dzięki której nagle uniosło się lustro, w którym ujrzała sens swojego życia, bojów które przeszła, i dzięki któremu mogła wreszcie wybaczyć sobie i ludziom wokół niej.

źródło opisu: opis własny

źródło okładki: fraszka.edu.pl

violino | 2010-10-27
Na półkach: Przeczytane, Na półce

Niesamowite studium życia osoby z zaburzeniem autystycznym. Szczere niczym pamiętnik i niczym podręcznik przystępne.

Autorka pokazuje neurotypowej większości, jak to jest być w jej świecie. Pokazuje, że jak to zwykle bywa, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia (w tym wypadku głównie neuronów) i niekoniecznie to, co dla nas jest oczywiste, jest takie dla niej. I na odwrót:)

Bardzo polecam, fascynująca lektura.

KoKa | 2013-08-05
Przeczytana: sierpień 2013

po przeczytaniu tej ksiazki moje Neurotyczne JA mowi mi, ze nie jest jeszcze najgorzej

Eve-Jank | 2018-02-19
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Świetna autobiografia autystycznej dziewczyny.

sweetcancrena | 2015-12-18
redcornflakes | 2018-06-07