Historia literatur latynoamerykańskich. Literatura okresu konkwisty

Wydawnictwo: Dr Lex
historia
Suerte

Kiedy Hiszpanie przybyli na amerykański kontynent nie spodziewali się, że zastaną w Nowym Świecie wysoce rozwinięte cywilizacje. Wkroczyli w świat Majów, Azteków oraz Inków z przekonaniem, że przynoszą dobrą nowinę i nowy sposób życia. Nie zastanawiali się przy tym, czy sami mogą skorzystać z obecności innych kultur, ich tradycji i wiedzy uznając, że cywilizacje te niegodne są chrześcijańskiego rozumienia porządku świata. Okres konkwisty jest jednym z najciekawszych i najbardziej tragicznych w dziejach świata. Oto legły w gruzach wielkie cywilizacje, a nowy porządek nie sprostał zadaniu. Literatura tego okresu jest świadectwem podboju i zniszczenia oraz wielkości pierwszych narodów Nowego Świata. Szczególnym jej przejawem są amerykańskie kroniki, początkowo mające na celu upamiętnienie historycznych wydarzeń związanych z dziełem podboju i ewangelizacji nowych ziem, a w późniejszym okresie zachowanie tradycji i wierzeń odchodzących w zapomnienie cywilizacji. Oto cel naszej kolejnej literackiej podróży po ziemiach Ameryki.

źródło opisu: www.drlex.pl

źródło okładki: www.drlex.pl