Naukowcy spod czerwonej gwiazdy

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
nauka, ZSRR,
historia
Carmel

Książka opowiada o ikonach socjalistycznej nauki, o jej fenomenie, o wciąż niedocenianej roli radzieckich badaczy pomimo spektakularnych i bezprecedensowych osiągnięć potwierdzanych Nagrodami Nobla. O ludzkich wyborach, dążeniu do sukcesu, wierze w wartości wyższe i tryumf wiedzy, ale też o brudnym zaangażowaniu w politykę. Przedstawia kilkanaście sylwetek naukowców skazanych na zimnowojenną rzeczywistość ZSRR: ich życie, dokonania, porażki, sposoby radzenia sobie z opresyjnym systemem.

źródło opisu: http://ksiegarnia.pwn.pl/Naukowcy-spod-czerwonej-g...(?)

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl/Naukowcy-spod-czerwonej-g...»

Saudyjskie-Wielbłądy | 2016-10-15
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 15 października 2016

Kiedy myślę o radzieckich uczonych zawsze jako pierwsza myśl pojawia się w mojej głowie zasłyszany jeszcze w zeszłym tysiącleciu dowcip, który śmieszy mnie do dziś.

Otóż, do Akademii Nauk ZSRR nadeszło następujące zapytanie:
- czy nauka radziecka zna odpowiedź na pytanie, dlaczego krokodyl mierzony od mordy do ogona ma 4 metry, a mierzony od ogona do mordy – 5 metrów ?
Po jakimś czasie przychodzi odpowiedź:
- tak nauka radziecka zna takie przypadki – od wtorku do czwartku są dwa dni, a od czwartku do wtorku – pięć.

Jak w takim razie wytłumaczyć fenomen, że w jednym z instytutów naukowych (jest to Instytut Fizyki im. Lebiediewa w Moskwie) pracowało w latach 1945-90… siedmiu laureatów Nagrody Nobla?
Nie wiem, czy jest jakikolwiek inny instytut naukowo- badawczy mogący się poszczycić takimi osiągnięciami swoich pracowników.
No więc jak to jest ? Banda zideologizowanych, niekompletnych partyjnych aparatczyków czy uczeni z krwi i kości?
Fenomen uczonych procujących w ZSRR...

AnnaSikorska | 2017-01-13

Rosja to stan umysłu, a nie państwo. To doskonale widać w literaturze oraz filozofii i religii tworzonej przez ludność. Carskie rządy, w których wywózki na Sybir były czymś normalnym, pilnowanie obywateli standardem, donosicielstwo codziennością sprawiają, że ludzi przywykli do pewnego stylu rządzenia. po upadku Romanowów i przejęciu władzy przez rewolucjonistów narzędzia zarządzania ludnością nie zmieniły się. Następcy doskonale wykorzystali znane im metody zastraszania i tworzyli własne. Do tego po wewnętrznych wojnach ludzie cierpieli z powodu biedy, umierali z głodu, żyli w strachu przed donosami, a jednocześnie każdy chciał wierzyć we wzniosłe hasła o potędze kraju, wielkiej zmianie, dążeniu do bogactwa. Naukowcy byli jednymi z wielu, którzy skutecznie wspierali rozpędzoną machiną.
Zadziwiające jednak jest to, że pomimo tych trudnych warunków, wiecznych niedostatków ludzie ciężko pracowali, wierzyli w idee, a do tego odnosili naprawdę wielkie (bo na światową skalę) sukcesy, o...

Qulturasłowa | 2016-10-27
Przeczytana: 27 października 2016

Żyć i tworzyć w ZSRR…
Stany Zjednoczone plasują się w ścisłej czołówce w wielu dziedzinach życia. To dążenie do bycia najlepszym, do wyrażania siebie i pokonywania własnych ograniczeń, idzie w parze z wysokimi nakładami na projekty badawcze, z rozwojem nowych technologii i stosunkowo wąską specjalizacją. Być może to właśnie są bodźce do własnego rozwoju, do kreatywności, do przecierania wciąż nowych szlaków. Wynikiem tego jest chociażby ilość laureatów Nagrody Nobla, który to medal często wędruje za Atlantyk.
Na swoim koncie sporo noblistów mają również Niemcy czy Francja. Nawet Polska – biorąc pod uwagę narodowość laureatów – może poszczycić się takimi sławami, jak: Maria Skłodowska-Curie, Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz, Lech Wałęsa i Wisława Szymborska. Mało kto wie, iż niegdyś bardzo mocnych kandydatów miała Rosja, a właściwie ZSRR, zaś jednym z nich był człowiek, który wywarł niezwykle duży wpływ na współczesną psychologię. Mowa tu o Iwanie Pietrowiczu...

BookBasset | 2016-10-10
Przeczytana: 09 października 2016

Radzieccy naukowcy. Choć kojarzą się nam zwykle z niewybrednymi dowcipami to ich wkład w rozwój nauki jest niezaprzeczalny. Dzięki tej książce czytelnik poznaje trudne warunki w jakich przyszło im żyć i pracować. W tle krótkich życiorysów najsłynniejszych z nich przewija się nam tym samym historia ZSRR od rewolucji październikowej aż po pierestrojkę.

Nie są to postaci tylko pozytywne, wręcz przeciwnie, autorzy zestawili tu wybitnych naukowców z żałosnymi marionetkami partyjnymi, dla których działalność naukowa to tylko przykrywka na wspinanie się po drabinach kariery i strącanie z niej przeciwników ustroju. Większość naukowców nie jest znana szerszej publiczności, a nawet jeśli czytelnik zna dane nazwisko to na pewno pozna kryjącą się za nią osobę z zupełnie nowej strony.

Choć brak chronologii miejscami powoduje poczucie chaosu nie można przejść obojętnie obok tak dobrze napisanej pozycji na temat, który zwykle jest przemilczany i stereotypowany. Pozycja obowiązkowa dla każdego...

Tversky | 2017-01-12
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 12 stycznia 2017

Bardzo dobra książka opisująca paradoks życia naukowego w sowieckim komunizmie. Poprzez analizę kilkunastu życiorysów pokazuje jak skrajne, często pełne absurdu warunki prowadziły do zachowań niezwykłych, czasami poruszających, czasami imponujących, w niektórych przypadkach komicznych, a w paru wzbudzających obrzydzenie. Autorzy wykazują, iż mimo że system pozwalał dojść do wysokich pozycji zwyczajnym miernotom pod warunkiem, że realizowały linię partii, potrafił również docenić jednostki wybitne, które pobudzał do heroicznych wysiłków. Zdecydowanie warto książkę przeczytać, gdyż w przystępny sposób przybliża sylwetki wybitnych naukowców oraz, w paru przypadkach, niezwkłych kreatur, którzy żyjąc w tym samym systemie przyczynili się do wybitnych osiągnięć, jak również do żenujących porażek nauki ZSRR.

Dominik Gąsowski | 2017-07-23
Przeczytana: 17 lipca 2017

Niniejsza pozycja więcej ma wspólnego z kryminałem niż książką biograficzną. I to z takim kryminałem, który wciąga z każdą stroną jeszcze bardziej i bardziej, rozjaśniając ciemne sfery ignoranckiego czytelnika, który w "Rosji" szuka tylko argumentów spornych. Streszczenie na 360 stronach biografii tylu ludzi wydaje się zadaniem karkołomnym, któremu jednak autorzy świetnie podołali. I niech sobie to będzie pozycja popularnonaukowa - to jak rewelacyjnym językiem całość jest napisana, jest argumentem wyłącznie na plus; a czytelnikom pragnącym odkrywać więcej autorzy pozostawili liczne odnośniki. Dziękuję autorom za książkę, która jest tak rzadką cegiełką w "pozytywnym myśleniu" (poza politycznymi podziałami) o naszych wschodnich sąsiadach i zdecydowanie POLECAM ! ! !

Iwona_C_ | 2016-11-05

Książka jest napisana w przystępny sposób i czyta się ją przyjemnie, z ogromnym zaciekawieniem. Sięgnęłam po nią z uwagi na to, że chciałam nieco poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą ludzi nauki tego okresu. Publikacja porusza najważniejsze kwestie i zachęca do szukania kolejnych, bardziej szczegółowych opracowań dotyczących poszczególnych osób, które zostały w niej przedstawione.

Robert | 2016-11-01

Dowiedziałem się z tej książki mnóstwo rzeczy o których nie miałem pojęcia a które bardzo mnie zainteresowały.Praca i osiągnięcia naukowców opisane są w bardzo przystępny sposób,zrozumiałym językiem,mnóstwo ciekawych anegdot.Ani przez chwilę nie czułem się znudzony,o niektórych rzeczach czytałem prawie z otwartymi ustami.Ogromne brawa i podziękowania dla autorów,bardzo podobała mi się też formuła tej książki,polecam.

Szymon | 2017-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2017