rozwiń zwiń

Kto ze mną pobiegnie

Okładka książki Kto ze mną pobiegnie
Dawid Grosman Wydawnictwo: W.A.B. literatura piękna
460 str. 7 godz. 40 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Miszechu laruc ito
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2006-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2006-01-01
Liczba stron:
460
Czas czytania
7 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
8374142219
Tłumacz:
Leszek Kwiatkowski
Tagi:
literatura izraelska literatura hebrajska Izrael
Średnia ocen

                7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
239 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
129
14

Na półkach:

Przeżyłam cudowną przygodę za pośrednictwem książki Dawida Grosmana p.t. „Kto ze mną pobiegnie?” „Pobiegłam” i wierzcie mi – było warto!
Już początek lektury intryguje. Autor ukazuje czytelnikowi dwa obrazy – chłopca pędzącego z psem i dziwnie zachowującą się dziewczynę. Akcja powieści toczy się bowiem dwutorowo. Z jednej strony śledzimy wypadki oczami młodego, izraelskiego chłopca Asafa, pracownika urzędu miejskiego, z drugiej zaś poznajemy tajemniczą szesnastolatkę Tamar, która coś skwapliwie planuje i mocuje się z nadzwyczaj trudną decyzją. Asaf goni przez ciasne uliczki Jerozolimy, a Tamar rzuca wszystko; bezpieczne życie u boku rodziców, szkołę muzyczną, przyjaciół i rusza ratować brata. Oboje nieuchronnie do czegoś zmierzają. Tylko do czego?
Książka mnie urzekła. Zaczarowała po prostu. Niesamowite, jak autor dobrze zna psychikę, problemy i uczucia młodych ludzi. Potrafi o nich pisać ze znawstwem i wielką empatią. Do tego przepięknym, wysmakowanym językiem. Pamiętnik Tamar to mistrzostwo świata. Do tej pory mam go w głowie i raczej szybko nie zapomnę.
Grosman pokazał na przykładzie brata Tamar - Szaja - jak wygląda smutna droga w przepaść uzależnienia od narkotyków. Szaj nie potrafił znaleźć wspólnego języka z rodzicami, czuł ból odrzucenia. Szamocząc się w swoim cierpieniu, próbował zwrócić na siebie uwagę dorosłych w najbardziej nieodpowiedni sposób – przyjmując środki odurzające. Zły na cały świat, dążył do autodestrukcji, ale podświadomie pragnął żyć. W głębi serca marzył o powrocie do normalności. Wiadomo jak ciężko z takimi powrotami, zwłaszcza że Szaj uwikłał się nie tylko w narkotyki… Stał się dzieckiem ulicy. Bezdomność. Poczucie osamotnienia i odrzucenia przez rodzinę i społeczeństwo. Czy może być coś bardziej przejmującego? Autor pochyla się nad tym trudnym problemem w kontekście życia codziennego Jerozolimy. Okazuje się, że tu, tuż obok tak zwanej normalności, rządzi siła i strach, interesy oraz nikczemność. Pisarz maluje bardzo plastycznie i przekonywująco. „Dom Artystów” czyli melina obleśnego Pesacha, obskurne warunki mieszkalne, orgie narkotyczne i ciągła kontrola grubiańskich ochroniarzy - przyprawiają o mdłości i prowokują do refleksji nad tematem. Przywodzą mi na myśl obrazy z „Oliwiera Twista” Karola Dickensa. To samo okrucieństwo, podłość i wyzucie z wszelkich ludzkich uczuć w stosunku do młodego człowieka. Współczesne niewolnictwo. W takim bagnie znalazł się Szaj, ale dzięki odwadze i miłości siostry zyskał coś bezcennego… Dla mnie miało to rangę symbolu możliwości i siły sprawczej człowieka. Bywa, że nie zdajemy sobie sprawy, jaka w nas tkwi moc, dopóki nie musimy jej czasem z siebie wykrzesać…
Ciężko mi było rozstać się z bohaterami książki Grosmana. Było w nich coś urzekającego, wręcz baśniowego. Może ta ich szlachetność ? Jakże rzadka cecha w naszym, pogmatwanym świecie. Ale dzięki temu czytało się książkę wspaniale. Do tego przesłanie – być może naiwne i dla niektórych nawet śmieszne, ale dla mnie niezwykle cenne - że warto pomagać i żyć, bo życie to DAR najpiękniejszy. Polecam wszystkim – super rzecz!

Przeżyłam cudowną przygodę za pośrednictwem książki Dawida Grosmana p.t. „Kto ze mną pobiegnie?” „Pobiegłam” i wierzcie mi – było warto!
Już początek lektury intryguje. Autor ukazuje czytelnikowi dwa obrazy – chłopca pędzącego z psem i dziwnie zachowującą się dziewczynę. Akcja powieści toczy się bowiem dwutorowo. Z jednej strony śledzimy wypadki oczami młodego,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    312
  • Chcę przeczytać
    288
  • Posiadam
    70
  • Ulubione
    26
  • 2013
    3
  • Literatura żydowska
    3
  • Teraz czytam
    3
  • Z biblioteki
    3
  • Mam, ale jeszcze nie przeczytałam
    2
  • Zekranizowane
    2

Cytaty

Więcej
Dawid Grosman Kto ze mną pobiegnie Zobacz więcej
Dawid Grosman Kto ze mną pobiegnie Zobacz więcej
Dawid Grosman Kto ze mną pobiegnie Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także