Długi marsz

Okładka książki Długi marsz
Sławomir Rawicz Wydawnictwo: Gord literatura piękna
270 str. 4 godz. 30 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Gord
Data wydania:
2011-02-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-02-01
Data 1. wydania:
1957-01-01
Liczba stron:
270
Czas czytania
4 godz. 30 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-932574-0-9
Tagi:
Sławomir Rawicz Witold Gliński ucieczka łagry wolność

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
1018 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
53
21

Na półkach: , ,

Bez względu na to czy mamy do czynienia z literaturą faktu czy z fabułą (przeszli przez Himalaje ? zobaczyli yeti?)
bez względu na to kto jest prawdziwym autorem powieści (Stanisław Rawicz? Ronald Downing?), a kto rzeczywistym bohaterem tych wydarzeń (Slav Rawicz? Witold Gliński?) , warto, że powstało kolejne świadectwo o radzieckim systemie represji, który dotknął w czasie II wojny światowej wszystkie narody, które stanęły na drodze ZSRR; warto, że powstała opowieść o udanej ucieczce z GUŁAG-u (obóz nr 303) siedmiu jego więźniów. Największą wartością tej opowieści jest opis uciekinierów, którzy znaleźli się w ekstremalnych warunkach,niczym rozbitkowie na bezludnej wyspie, którzy muszą sobie sami radzić, dysponując tylko tym co mieli na sobie i co mogli wynieść z obozu (kufajka, hubka, zgromadzony chleb, nóż, siekiera), a przemieszczając się na orientację spod koła podbiegunowego na południe w stronę Indii, pokonali Syberię, Mongolię, pustynię Gobi, Tybet, i w końcu Himalaje (!), by w końcu dotrzeć do Indii. 4000 mil w dwanaście miesięcy pieszo. Dzisiaj może wydawać się to niewiarygodne, nikt nie odważyłby się na taką morderczą wyprawę bez przygotowania. Tym większy podziw i szacunek dla śmiałków, którzy dokonali takiego wyczynu, a zrobili to w latach 1941 i 1942, kiedy nie mogli liczyć na niczyją pomoc. Byli zdani tylko na samych siebie. Autor w podtytule powieści sugeruje, że motywacją uciekinierów było odzyskanie wolności "prawdziwa historia drogi do wolności", ale w gruncie rzeczy ludzie ci znaleźli się w sytuacji walki o przetrwanie, przez wiele dni, często kilkanaście dni, bez jedzenia i bez wody, bez wypoczynku i bez snu, w chłodzie Syberii albo w palącym słońcu pustyni Gobi. Przeszli prawdziwą szkołę przetrwania pomimo, że nie wybierali się na nią z własnej chęci. I nie ma z tej opowieści żadnego łatwego morału. Każdy z nich chciał przeżyć i dotrzeć do celu.
Nie wszystkim się udało. Sens i znaczenie ich wysiłku nadali dopiero ci, którzy ich historię przedstawili: w 1956 r. Rawicz i Downing w "The Long Walk", a 2011 Peter Weir w swoim filmie "The Way Back".

Bez względu na to czy mamy do czynienia z literaturą faktu czy z fabułą (przeszli przez Himalaje ? zobaczyli yeti?)
bez względu na to kto jest prawdziwym autorem powieści (Stanisław Rawicz? Ronald Downing?), a kto rzeczywistym bohaterem tych wydarzeń (Slav Rawicz? Witold Gliński?) , warto, że powstało kolejne świadectwo o radzieckim systemie represji, który dotknął w...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 263
  • Chcę przeczytać
    687
  • Posiadam
    223
  • Ulubione
    64
  • Teraz czytam
    16
  • Chcę w prezencie
    14
  • 2012
    12
  • 2011
    10
  • Historia
    6
  • 2014
    6

Cytaty

Więcej
Sławomir Rawicz Długi marsz Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także