Kronika ptaka nakręcacza

Okładka książki Kronika ptaka nakręcacza
Haruki Murakami Wydawnictwo: Muza literatura piękna
628 str. 10 godz. 28 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Nejimakidori kuronikuru / ねじまき鳥クロニクル
Wydawnictwo:
Muza
Data wydania:
2006-03-20
Data 1. wyd. pol.:
2006-03-20
Liczba stron:
628
Czas czytania
10 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
8374952262
Tłumacz:
Anna Zielińska-Elliott
Tagi:
Japonia zwierzę poszukiwanie przemiana duchowa Murakami literatura japońska

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
1851 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
393
163

Na półkach: , ,

Książka niesamowita. Inna od wszystkich do tej pory mi znanych. Nieporównywalna.
Czytałam długo i spokojnie, ale ani przez chwilę nie pomyślałam, że mogłabym lekturę przerwać i nie skończyć. Chociaż czyta się nierówno. W początkowych rozdziałach – nieśpiesznych i leniwych! – są fragmenty nużące, rozciągnięte, ze szczegółowymi opisami osób i zdarzeń, zapisem codziennych czynności i tłumaczeniem elementarnych decyzji i motywacji.
Aczkolwiek takie fragmenty przeplatają się z momentami zachwycającymi, niezrównanie intensywnymi, genialnymi w swojej formie i treści. W nich – ten sam strumień codzienności jest przedstawiony w sposób magiczny i wizjonerski, mocno emocjonalny, często absurdalny i szokujący.
Dla mnie bardzo poruszające były rozdziały opowiadające o wojnie chińsko-japońskiej, a wypowiedziane przez weterana sentencje należą do prawdziwych mądrości życiowych, takich filozoficzno-egzystencjalnych, które zostają w pamięci na zawsze.
"Światło świeci w życiu jedynie przez bardzo krótki czas. Może tylko przez kilkanaście sekund. Jeżeli ten czas minie i jeżeli człowiek nie zdąży znaleźć danego mu objawienia, nie będzie już miał powtórnej okazji. I być może przyjdzie mu spędzić resztę życia w głębokiej samotności i żalu, od których nie ma ucieczki. Żyjąc w takim świecie mroku, człowiek nie może się już niczego spodziewać. W dłoniach trzyma się jedynie żałosne szczątki tego, co mogło być."

Książka jest bardzo klimatyczna i magiczna, chwilami jakby z pogranicza baśni, iluzji, gdzie sensowność splata się z absurdem, a rzeczywistość
z majakiem sennym, a nawet psychodeliczną wizją.
Występuje charakterystyczna dla Murakamiego narracja: narrator-główny bohater zaprasza nas do swojego życia, przedstawiając bliskich, czy nowo poznanych znajomych, opowiada wiele historii, maluje wiele różnobarwnych obrazów. Poznawane historie początkowo wydają się nie mieć ze sobą dużo wspólnego,
jednak powoli łączą się, żeby finalnie okazać się składowymi wiodącej opowieści – wątku głównego. A estetyka całości jest naprawdę wysoka dzięki
wrażliwości autora i kunsztowi pisarskiemu, pozwalającemu ukazać obok świata realistycznego, tę drugą – przekrzywioną – rzeczywistość, w taki sposób, że trudno dostrzec granicę między nimi.

I występuje charakterystyczny dla Murakamiego bohater: odrobinę wycofany, bierny mężczyzna, zagubiony w poszukiwaniu swojego celu, niepewny siebie i sfrustrowany, niezdecydowany i pełen dylematów, samotny i nieszczęśliwy. I najważniejsze – bohater podejmujący irracjonalne działania – takie, których nie da się objąć ramami zdrowego rozsądku. Decyzja o pobycie – medytacje! – w studni, czy obcowanie z "prostytutką świadomości", czy chaos i obłęd życia "w poszukiwaniu" – te zachowania trzymają nas na pograniczu jawy i snu, rozsądku i paranoi – i budują gęsty, oniryczny klimat nierzeczywistej fantasmagorii.
I umacniają przekonanie, że obcujemy z wielką literaturą. Która kreuje pytania. O życie. I o cele.
Książkę polecam czytelnikom dojrzałym i wrażliwym.

Książka niesamowita. Inna od wszystkich do tej pory mi znanych. Nieporównywalna.
Czytałam długo i spokojnie, ale ani przez chwilę nie pomyślałam, że mogłabym lekturę przerwać i nie skończyć. Chociaż czyta się nierówno. W początkowych rozdziałach – nieśpiesznych i leniwych! – są fragmenty nużące, rozciągnięte, ze szczegółowymi opisami osób i zdarzeń, zapisem codziennych...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    7 855
  • Chcę przeczytać
    4 248
  • Posiadam
    1 939
  • Ulubione
    488
  • Teraz czytam
    375
  • Chcę w prezencie
    81
  • Japonia
    55
  • Haruki Murakami
    52
  • Literatura japońska
    51
  • 2014
    49

Cytaty

Więcej
Haruki Murakami Kronika ptaka nakręcacza Zobacz więcej
Haruki Murakami Kronika ptaka nakręcacza Zobacz więcej
Haruki Murakami Kronika ptaka nakręcacza Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także