Kronika ptaka nakręcacza

Haruki Murakami
literatura piękna 672 str.
Nejimakidori kuronikuru / ねじまき鳥クロニクル
Anna Zielińska-Elliott
Pocket (Wyd. Muza)
Muza
literatura piękna
literatura japońska poszukiwanie sensu życia poszukiwanie własnej tożsamości rodzina spotkanie śmierć śmierć w rodzinie utrata pracy

Nejimakidori kuronikuru / ねじまき鳥クロニクル
2013-07-24
Anna Zielińska-Elliott
Pocket (Wyd. Muza)
Muza
literatura piękna

Kup książkę

Współczesna książka, która wystarczająco mnie usatysfakcjonowała. Brawo Murakami

Ależ dziwna to książka... gdyby chcieć ją prosto zdefiniować, to trzeba by ją umiejscowić w głowie samotnego mężczyzny bez zajęcia. Plączą się po niej proste codzienne domowe czynności, erotyczne sny z dziwnymi kobietami, koszmarne wojenne wspomnienia. Surrealizm osobliwych zdarzeń, przenikanie się wątków, senna atmosfera obrazów - nadają powieści lekko baśniowy charakter....

Muszę przyznać panu Murakamiemu, że jak nikt inny potrafi pisać o niczym.

Nie będę opisywać treści książki, bo w innych opiniach jest ona przedstawiona. Zachęcam jednak do spędzenia kilku dłuższych chwil z tą lekturą i zapewniam, że nie będzie to stracony czas.

Genialna książka od której rozpoczęła się moja przygoda z autorem. Polecam

Nie jestem tak zachwycony, jak przy poprzednich spotkaniach z Murakami. Niby dzieje się wiele ciekawych rzeczy, ale są one... takie same jak w poprzednich ksiazkach. Jest ten sam detektywa taka sama intryga, takie same meandry ludzkiego rozumu. O ile poprzednie książki Murakami mnie zachwyciły, tak ta mnie... otrzaskała , prozą Murakami do tego stopnia, że nie chce mi się...

Nagła zmiana w życiu, powoduje ciąg niezwykłych zdarzeń. Tajemnicza studnia i opowieści o wojnie z Chinami .

Nie zachwyciła. Choć na pewno oryginalna.

Specyficzna powieść. Były fragmenty, które czytało się ciężej. Dla mnie nie ma w tej książce akcji, jest to pewien rodzaj pamiętnika, który przedstawia zdarzenia człowieka z pewnego okresu czasu. Istotną rolę pełnią ludzie wokół. Są nietypowi, dla bohatera określani czasem jako dziwni. Nie będzie to moja ulubiona powieść Murakamiego, ale też cieszę się, że ją przeczytałem.

Dużo poplątania i tajemniczości charakterystycznej dla autora, ale jakoś mi się te zagadkowe "kafelko-wątki" łączyły zbyt na siłę w mozaikę, w której nie odnalazłem satysfakcjonującej spójności.

Dyskusje

6 416