Kup teraz - 19 ofert w cenie od 6.99 zł do 44.89 zł

Data 1. wydania:
2003-01-01
Anna Zielińska-Elliott
Muza
literatura japońska poszukiwanie sensu życia poszukiwanie własnej tożsamości rodzina spotkanie śmierć śmierć w rodzinie utrata pracy
Nejimakidori kuronikuru / ねじまき鳥クロニクル
literatura piękna
2013-07-24
Anna Zielińska-Elliott
Pocket (Wyd. Muza)

Jest to bardzo mądra opowieść o dekadencji człowieka. Murakami pisze: nic tak człowieka nie wyczerpuje jak niepotrzebny, bezsensowny wysiłek (s. 55, wyd. 2004). Takie przemyślenia może mieć człowiek, który nic nie musi. Nie musi, bo los zbyt łatwo dał mu wszystko na tacy. Taki dar od losu jest jednak zgubny. Człowiek, który nie musi pracować, nie musi się starać, przestaje...

Przedstawiona historia tyleż dziwna, co interesująca, oniryczna. Rzecz dzieje się w dwóch planach: realnym i para realnym. Do tego szczypta historii Japonii, niezwykle ciekawa, mająca konsekwencje w teraźniejszości. Warto wytrwać po niezbyt zachęcającym początku do końca. Generalnie jestem pod wrażeniem i z pewnością sięgnę jeszcze po Murakamiego. Może ktoś mi coś poleci?

jakis ogólny niedosyt czuje, troche sie zawiodłam po 1q84

Rozczarowała mnie. Za długa i zbyt zagmatwana. Przemówiła do mnie tylko momentami. Moim zdaniem na pewno nie nr 1 u Murakamiego.

Niestety, nie w moim guście. Była to bardzo mozolna lektura i niestety mało satysfakcjonująca. Czytałam tylko po to, żeby dostac odpowiedzi, o co właściwie chodzi i nie otrzymałam nawet tego. Szkoda, bo naczytałam się wiele pozytywnych opinii o tym autorze. Na pewno dam mu jeszcze jedną szansę, ale nie w najbliższej przyszłości.

Nie nudziła mnie, ale też nie porwała. Niestety wiele wątków nie zostało wyjaśnionych :((, a bardzo chciałam poznać ich wyjaśnienie i rozwiązanie.

Po 621 stronach czuję niedosyt! Nie jestem też w stanie zdecydowanie zarekomendować. Czytajcie na własną odpowiedzialność. Jednak z każdą częścią kroniki moja ocena rosła i finalnie daję 6/10
PLUSY:
-Ciekawe postaci - ich powoli odsłaniane wątki tak wciągają, że o części można by napisać oddzielne książki.
-Wątki historyczne - realia wojny o Mandżurię, zsyłka na Syberię....

Oczywiście, że polecam! I oczywiście, że nie wszystkie wątki są do końca wyjaśnione, ale taki urok Murakamiego;) Na temat stylu wypowiadałam się przy okazji recenzji jego pozostałych książek, i w tym obszarze jest constans, że tak to określę, więc przybliżę z lekka fabułę.
Jest więc główny bohater - nijaki, nudny, mało asertywny, flegmatyczny, o stoickim usposobieniu...

To była dla mnie jedna z tych książek, które podczas czytania chwilami męczą, ale po przeczytaniu najbardziej zapadają w pamięć. Miała dłużyzny, momenty w których myślałam sobie "co? o co chodzi?", ale miała też fragmenty, które zapamiętam na zawsze. Książka jest nietypowa, pełna rozmyślań (podobno to typowe u Murakamiego), bohater poszukuje swojego miejsca, sensu, celu......

Bardzo intrygująca, wciągnęła mnie na całego.

7 085
    3 843