Enigma

Wydawnictwo: Albatros
837359261X

Thriller wojenny oparty na faktach. Marzec 1943 roku. Pracownicy brytyjskiego centrum deszyfrażu usiłują złamać najnowszy niemiecki kod wykorzystywany do tajnej łączności U-bootów. Do Anglii płyną trzy wielkie konwoje alianckie. Jeśli nie uda się zdekodować niedawno zmienionego klucza Enigmy, zginą tysiące marynarzy. W wyścigu z czasem uczestniczy genialny młody matematyk Tom Jericho. Tom podejrzewa, iż w Blatchey Park działa niemiecki szpieg. Tymczasem Claire, pracownica centrum dziewczyna, którą kocha znika bez śladu. W mieszkaniu Claire Tom znajduje dziwne kryptogramy. Wkrótce okaże się, że są one kluczem do sprawy jednej z najbardziej ponurych zbrodni całej wojny...

almos | 2015-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2015

Wojenna historia złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma, przedstawiona w sensacyjnej formie. Na początku mamy ciekawą otoczkę historyczną i pogłębiony portret psychologiczny matematyka rozwiązującego tajemnicę Enigmy, potem wszystko się stacza w sensację, bez ładu i składu oraz większego sensu. Książka nie dorównuje innym pozycjom autora: 'Indeks strachu' czy 'Oficer i szpieg'.

Książka mówi o chyba największym sukcesie brytyjskim w czasie II wojny: o złamaniu kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Gra toczyła się o olbrzymią stawkę, bo wszyscy w armii niemieckiej posługiwali się Enigmą. Dość powiedzieć, że wyprodukowano 100 tysięcy sztuk tej maszyny szyfrującej, prawdziwie genialnego wynalazku, którego kod, według Niemców, był nie do złamania. A złamanie go miało chyba największe znaczenie dla sytuacji na morzach, bo niemieckie U-booty były prawdziwym utrapieniem floty alianckiej.

Książka zajmująco opisuje żmudne próby pokonania Enigmy przez elitę...

Victoryette | 2013-08-30

Książka jest zdecydowanie lepsza niż jej ekranizacja. Momentami nieco nużąca, czym może powodować u czytelnika nerwowe odliczanie i wertowanie kolejnych stron pozostających do końca rozdziału. Ale jest to w zasadzie jedyne, co osobiście mogę zarzucić temu utworowi. Generalnie jest to pozycja warta przeczytania.

Joa | 2014-08-10
Przeczytana: 2014 rok

II Wojna Swiatowa, zagadka, milosc, watek polski...czy czegos mozna chciec wiecej? Ksiazka ma znakomity nastroj zagadki kryminalnej, w ktorym bohaterowie snuja sie po stronnicach z poczuciem, ze wojna na zawsze cos im odebrala i zmienila ich zycie.Bardzo dobrze poprowadzony jest watek przeszlych wydarzen, ktore nie bez znaczenia sa na losy terazniejsze bohaterow. Od dawna zadne rozwiazanie zagadki mnie tak nie zaskoczylo. Polecam z czystym sumieniem i nie moge sie doczekac az zobacze film.

RAVEN | 2011-03-29

Przeczytałam książkę i obejrzałam film (znakomita rola Kate Winslet). Polecam!

Dobra książka, wciąga już od pierwszych stron. Jest to historia o niemieckiej maszynie szyfrującej, niezwykłym wynalazku wykorzystywanym w czasie wojny. W tle - wątek miłosny głównych bohaterów.

magda5431 | 2016-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2016

Polecam, mimo że fragmentami faktycznie nużąca, jednak tematyka i rozwój akcji jest tego wart :)

pustako | 2016-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2016