Enigma

Wydawnictwo: Albatros
837359261X

Thriller wojenny oparty na faktach. Marzec 1943 roku. Pracownicy brytyjskiego centrum deszyfrażu usiłują złamać najnowszy niemiecki kod wykorzystywany do tajnej łączności U-bootów. Do Anglii płyną trzy wielkie konwoje alianckie. Jeśli nie uda się zdekodować niedawno zmienionego klucza Enigmy, zginą tysiące marynarzy. W wyścigu z czasem uczestniczy genialny młody matematyk Tom Jericho. Tom podejrzewa, iż w Blatchey Park działa niemiecki szpieg. Tymczasem Claire, pracownica centrum dziewczyna, którą kocha znika bez śladu. W mieszkaniu Claire Tom znajduje dziwne kryptogramy. Wkrótce okaże się, że są one kluczem do sprawy jednej z najbardziej ponurych zbrodni całej wojny...

Gosia | 2017-06-07
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 06 czerwca 2017

Robert Harris to nowy dla mnie pisarz. Ma kilkanaście książek w swoim dorobku i chętnie poznam jeszcze kilka z nich, chociaż żadnej nie ma w mojej bibliotece.
Ciekawa sensacyjna historia osadzona w realiach II wojny światowej.
Główną osią akcji jest próba złamania szyfru doskonałej niemieckiej maszyny szyfrującej Enigmy. Równolegle toczy się szpiegowska afera. W tle historia miłosna.
Głównym bohaterem jest genialny niemiecki matematyk Tom Jericho.
Zaskakuje zaangażowanie matematyków oraz ludzi wielu różnych profesji, których połączone wysiłki, jak podczas burzy mózgów, przyczyniały się do rozwiązywania wielu zagadek i szyfrów.
Poraża ogrom machiny wywiadowczej, ilość zatrudnionych osób, mnogość przetwarzanych i katalogowanych informacji. Ciężko mi wyobrazić sobie ich archiwa. Nigdy nie sądziłam, że odbywało się to na taką skalę.
W ciekawy sposób wpleciony wątek mordu w Katyniu.
Naprawdę ciekawa książka historyczno-sesnacyjna. Nie jestem w stanie ocenić jej wartości historycznej,...

almos | 2015-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2015

Wojenna historia złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma, przedstawiona w sensacyjnej formie. Na początku mamy ciekawą otoczkę historyczną i pogłębiony portret psychologiczny matematyka rozwiązującego tajemnicę Enigmy, potem wszystko się stacza w sensację, bez ładu i składu oraz większego sensu. Książka nie dorównuje innym pozycjom autora: 'Indeks strachu' czy 'Oficer i szpieg'.

Książka mówi o chyba największym sukcesie brytyjskim w czasie II wojny: o złamaniu kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Gra toczyła się o olbrzymią stawkę, bo wszyscy w armii niemieckiej posługiwali się Enigmą. Dość powiedzieć, że wyprodukowano 100 tysięcy sztuk tej maszyny szyfrującej, prawdziwie genialnego wynalazku, którego kod, według Niemców, był nie do złamania. A złamanie go miało chyba największe znaczenie dla sytuacji na morzach, bo niemieckie U-booty były prawdziwym utrapieniem floty alianckiej.

Książka zajmująco opisuje żmudne próby pokonania Enigmy przez elitę...

Victoryette | 2013-08-30

Książka jest zdecydowanie lepsza niż jej ekranizacja. Momentami nieco nużąca, czym może powodować u czytelnika nerwowe odliczanie i wertowanie kolejnych stron pozostających do końca rozdziału. Ale jest to w zasadzie jedyne, co osobiście mogę zarzucić temu utworowi. Generalnie jest to pozycja warta przeczytania.

Joa | 2014-08-10
Przeczytana: 2014 rok

II Wojna Swiatowa, zagadka, milosc, watek polski...czy czegos mozna chciec wiecej? Ksiazka ma znakomity nastroj zagadki kryminalnej, w ktorym bohaterowie snuja sie po stronnicach z poczuciem, ze wojna na zawsze cos im odebrala i zmienila ich zycie.Bardzo dobrze poprowadzony jest watek przeszlych wydarzen, ktore nie bez znaczenia sa na losy terazniejsze bohaterow. Od dawna zadne rozwiazanie zagadki mnie tak nie zaskoczylo. Polecam z czystym sumieniem i nie moge sie doczekac az zobacze film.

RAVEN | 2011-03-29

Przeczytałam książkę i obejrzałam film (znakomita rola Kate Winslet). Polecam!

Dobra książka, wciąga już od pierwszych stron. Jest to historia o niemieckiej maszynie szyfrującej, niezwykłym wynalazku wykorzystywanym w czasie wojny. W tle - wątek miłosny głównych bohaterów.

magda5431 | 2016-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2016

Polecam, mimo że fragmentami faktycznie nużąca, jednak tematyka i rozwój akcji jest tego wart :)

RudaDama | 2017-05-27
Przeczytana: maj 2017

Lubię tego typu książki, lecz tu niestety zbyt szybko odgadłam kto jest kim, więc większość tajemnicy i emocji mnie ominęła.

GroszeQ | 2017-06-13

Niezła choć słabo trzymająca się faktów

Paulina Chałupnik | 2017-05-23
Beatris09 | 2017-05-06