Honor kobiety

Wydawnictwo: Świat Książki

Prawdziwa historia francuskiej muzułmanki, zgwałconej i zamkniętej w więzieniu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, walka o godność kobiety w państwie rządzonym przez mężczyzn, sytuacja kobiet w krajach muzułmańskich, obyczaje i prawo Mam nadzieję, że mój głos stanie się głosem wszystkich kobiet, które nie ośmieliły się wnieść skargi na gwałcicieli, i tych, które znoszą ciosy w milczeniu, czasem przez całe życie pisze autorka. Porwana i brutalnie zgwałcona w Dubaju, pozornie bardzo zachodniej stolicy, została oskarżona o utrzymywanie pozamałżeńskich stosunków seksualnych i uwięziona.

Monika | 2012-06-27
Przeczytana: 26 czerwca 2012

Wyobraźcie sobie drogie Panie, że kilku mężczyzn obraża Was w restauracji. Jesteście tam same. Zwracacie im uwagę, oni przepraszają. Po wyjściu z restauracji proponują Wam podwiezienie do domu. Czy wsiadacie z nimi do samochodu...?

A teraz wyobraźcie sobie to samo z tą różnicą, że dzieje się to w kraju arabskim, a ci panowie są tubylcami. Wsiadacie z nimi do samochodu...?

Podejrzewam, że zdecydowana większość kobiet powie zdecydowanie "nie".

Autorka książki powiedziała "tak". Efekt był taki, że została zgwałcona, poniżona, a następnie próbowała dochodzić swoich praw.

Na niekorzyść poszkodowanej świadczy to, że sama jest Arabką, więc powinna wiedzieć, czego można się w takiej sytuacji spodziewać.

Historia jest prawdziwa, a pani Touria zaskakująco naiwna i infantylna.

Plusy dla książki za ciekawe opisy historii Emiratów Arabskich.

Magda -> dziękuję:)

Agata | 2015-05-01

Honor Kobiety autorstwa Tourii Tiouli to spisana przez nią samą jej własna historia. Z opisu wynikało, że dostanę ciekawą powieść, która będzie trzymała mnie w napięciu, ale... Jak ja się myliłam! Gdybym sama miała to kupować, nie wydałabym ani grosza. Ale skoro to był prezent, to jednak się skusiłam. Najgorszy tydzień w moim życiu!
Jak już wspomniałam, Touria opisuję historię, którą sama przeżyła. A teraz wyobraź sobie... Naiwna i bardzo ufna kobieta wychodzi do klubu. Tam spotyka mężczyzn, którzy ją zaczepiają. Gdy tylko dowiadują się, że owa kobieta pracuje w ambasadzie, przestają ją dręczyć. Kobieta wychodzi z klubu i widzi owych mężczyzn, którzy proponują, że podwiozą ją do domu. Nasza naiwna bohaterka zgadza się, a po chwili orientuje się, że została porwana. Nieznajomi wywożą ją i gwałcą, a właściciel domu, przy którym to się działo, kompletnie ją olał. Sprawę zgłosiła na policję i postawiono jej zarzut seksu pozamałżeńskiego. W tej chwili zamiast ofiarą stała się...

Edith | 2010-06-17
Na półkach: Mam, Przeczytane

Po przeczytaniu tej książki naprawdę cieszę się, że żyję w kraju, w którym takie rzeczy nie mają miejsca. Po raz kolejny to doceniam. Nie mogę sobie wyobrazić, że można tak potraktować zgwałconą kobietę. W tej autobiograficznej książce widzimy walkę autorki o swoje prawa, o niezależność, ukaranie winnych, swoją wolność i potrzebę zwrócenia uwagi na problemy kobiet w krajach arabskich. W tej walce przeciwstawiają się jej prawie wszyscy na których można by liczyć w kraju europejskim. Procesy są absurdalne, prawnicy wynajęci przez jej przeciwników, każda informacja musi być kilkakrotnie sprawdzana, bo przecież w każdej chwili mogła zajść pomyłka. Podziwiam tą kobietę za wiarę i siłę, wiele osób w jej sytuacji już dawno by się załamało.

Minusem książki jest wprowadzenie historii i polityki Emiratów i losów prezydenta szejka Zajeda. Wydaje mi się to niepotrzebne i jakby odstające od tematu.

Mam nadzieje, że zmieni się kiedyś sytuacja kobiet w tych krajach.

"Mam nadzieję, że mój...

virginia75 | 2013-12-10

Historia kobiety zgwałconej w Dubaju, która ląduję w tamtejszym więzieniu za stosunki pozamałżeńskie. Opowieść o świecie rządzonym przez mężczyzn i stworzonym dla wygody mężczyzn.
Zastanawia mnie tylko trochę naiwność autorki. Zna realia krajów arabskich i mentalność tamtejszych mężczyzn a mimo to wsiada do samochodu z grupką mężczyzn, którzy ją wcześniej obrażali.

Ile wart jest honor kobiety?
Czytając tę książkę z każdą stroną byłam coraz bardziej oburzona zachowaniem mężczyzn wobec Touri. Tym samym nie mogę uwierzyć jak naiwna mogła być autorka. Książkę czyta się łatwo i szybko.

Magda | 2011-05-01

Wiedziałam, że kraje muzułmańskie inaczej traktują kobiety. Jednak nie spodziewałam się, że ofiara może stać się oskarżoną. To przekracza wszelkie granice zdrowego rozsądku. Dla osoby wychowanej w demokratycznym kraju taka sytuacja jest nie do wyobrażenia, ale niestety na świecie zdarzają się takie przypadki. W ogóle kobieta nie miała zbyt łaskawego życia. Pomijając ten gwałt i traktowanie przez ludzi w Dubaju, w przeszłości również miała przykre sytuacje.

Wiedźminka | 2012-02-07

Niestety zawiodłam się na tej książce. Spodziewałam się czegoś lepszego. Fakt, zdarzają się i pomyłki książkowe. Szkoda.

mich_kowal78 | 2015-03-13
Przeczytana: 20 lutego 2015

Wstrząsające wspomnienia głównej bohaterki. W książce pokazany jest świat Dubaju, który wiele ludzi uważa za tak cudowne miejsce, jednak okazuje się, że tak nie jest. Wiele zdarzeń, które dla Europejczyków, wydają się absurdem, czymś niemożliwym. Jednak w kraju muzułmańskim żadne zasady nie obowiązują (te do których my jesteśmy przyzwyczajeni). Jak dla mnie bardzo dużo jest tam historii. Określiłabym to jako literaturę faktu.

Ewa | 2012-09-30
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 30 września 2012

Interesująca tylko ze względu na element poznawczy-przedstawienie przerażająco przedmiotowego traktowania kobiet w krajach muzułmańskich. Treść została jednak podana w wyjątkowo nudny sposób.

wiwonna | 2014-04-08

Z perspektywy bycia kobietą jest to dla mnie historia mrożąca krew w żyłach. Po przeczytaniu tej książki zaczyna się doceniać wolność w pełnym tego słowa znaczeniu. Ja osobiście czuję ulgę, że żyję w kraju gdzie kobieta nie jest traktowana przedmiotowo. :)